Sony Ericsson Akono HBH-662: na ucho to nejlepší

Bezdrátová handsfree sluchátka prochází vývojem stejně jako samotné mobilní telefony. Podívejte se na jedno z nejlepších sluchátek, které na malém displeji zobrazí i jméno volajícího nebo délku hovoru.
Sony Ericsson Akono HBH-662: na ucho to nejlepší

Sony Ericsson před nedávnem představil nový model z řady bezdrátových handsfree sluchátek Akono. Novinka nese označení HBH-662 a je určena náročným uživatelům. Největší pozornost upoutá malý informační displej, který se zdá možná malý až příliš, ale příjemně překvapí svojí praktičností.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Akono HBH-662

Ozdoba každého ucha

Akono HBH-662 je malé, na první pohled velmi elegantní a luxusně se tvářící bluetoothové sluchátko. Jeho tělo je dlouhé 73 mm a váží pouze 23 g. Zepředu je převážně stříbrné, do přední části s mikrofonem pak zasahuje černý lem a černá je také celá zadní strana a boky sluchátka. Ve vystouplém oválném rámečku s nepatrně tmavším odstínem stříbrného laku je zasazen malý displej, jedno ovládací tlačítko a plastické logo výrobce. Na jedné z bočních stran pak najdeme dvojici tlačítek pro regulaci hlasitosti, na horní hraně pak konektor pro nabíječku. Celek je velmi líbivý, oceňuji rovněž výborné konstrukční zpracování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Úchyt je klasický, pomocí spony za ucho. Spona je zčásti pevná a dále pak pružná, aby netlačila. Samozřejmostí je možnost jejího překlopení, aby se dalo sluchátko nosit na pravém i levém uchu. Do sluchovodu by měl zasahovat vystouplý trn.

Už s většinou starších modelů sluchátek Akono mám však problém, že je spona na moje ucho příliš krátká a trn směřuje spíše do boltce. Sluchátko pak na uchu hůře drží a při prudkém pohybu hlavou mi spadne. Sluchátko jsem vyzkoušel i u svých přátel, kteří měli pocity stejné, ale někteří si nijak nestěžovali. Před nákupem proto doporučuji sluchátko pořádně vyzkoušet, sám bych pak ocenil druhou delší náhradní sponu v balení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sluchátko můžete nasadit na pravé.. • ..i levé ucho spona je totiž překlápěcí

Pro svoji nízkou hmotnost se sluchátko nosí velmi pohodlně a snadno zapomenete, že jej vůbec máte na uchu. Ocenil jsem přibalenou šňůrku, která se připevňuje do konektoru pro nabíječku. Spojení je velmi silné a o ztrátu sluchátka nemám strach. Sluchátko na krku nijak netíží a je vždy okamžitě při ruce. Nasazování chce chvíli cviku, ale po zaučení je otázkou vteřiny.

Klepněte pro větší obrázek Přibalená šňůrka je velmi praktický doplněk

Pro malé prstíky

Hlavní ovládací tlačítko na přední straně je zvýrazněno výstupkem, takže jej i přes malou velikost prstem snadno rozeznáte. Stisk je nízký a doprovází jej docela hlasité cvaknutí, volba je tedy jistá. Horší je to s tlačítky na boku. Jsou rovněž velmi malé, ale vystouplé a snadno je nahmatáte. Často se mi však stane, že stisknu tlačítko druhé nebo obě zároveň. Je to způsobeno tím, že obě klávesy tvoří jednolitý blok – samostatná tlačítka by se dala rozeznat lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní tlačítko na přední straně • boční tlačítka pro regulaci hlasitosti

Za zmínku stojí výdrž. Výrobce udává, že vnitřní lithium-iontový akumulátor vydrží sluchátko zásobit energií až pět hodin při hovoru a 150 hodin v pohotovostním režimu. Sluchátko jsem poprvé nabíjel po týdnu každodenního, ale ne příliš náročného používání s vypínáním na noc. Dodávaná nabíječka je stejná jako pro starší telefony Sony Ericsson. Pokud vlastníte některý z nových telefonů vybavených tzv. Fast portem, budete muset používat dvě různé nabíječky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor pro nabíječku • nabíječka je samozřejmě součástí balení

Velice jsem spokojen s kvalitou zvukového projevu, nevím co bych mu vytknul. Je čistý, zřetelný a dostatečně hlasitý i při jízdě v automobilu na dálnici. Rovněž jsem se nesetkal se stížnostmi na druhé straně, pouze jedenkrát, když jsem telefonoval s větrem proti tváři. Stačilo vhodně otočit hlavu a bylo po problému.

Co to všechno umí?

Sluchátko se zapíná a vypíná delším podržením hlavního tlačítka. Při ještě delším podržení začne proces párování, v mém případě s telefonem Sony Ericsson K750i. Po spárování se sluchátko automaticky připojuje k telefonu, pokud je v dosahu. Dosah přitom činí obligátních deset metrů, nicméně poctivých; sluchátko pracovalo i s telefonem za zdí a ani při umístění telefonu v kapse na opačné straně těla jsem nezaznamenal žádné rušení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sehraná dvojka

Zpět k ovládání. Krátkým stiskem se aktivuje hlasové vytáčení, které pracuje celkem spolehlivě. Při aktivním hovoru dojde při krátkém stisku tlačítka k jeho ukončení, při vyzvánění k příjmu.

Malý černobílý displej dokáže další užitečné věci. Na malé ploše o velikosti přibližně 10 × 3,5 mm nabízí poměrně jemné rozlišení. Displej je samozřejmě černobílý a je podsvícen lehce nazelenalým světlem. Standardně je zobrazen ukazatel stavu akumulátoru a ikona Bluetooth. Výrobce pamatoval i na takovou maličkost jako je možnost převrácení zobrazení na displeji, aby mohl být správně orientovaný při nošení sluchátka na pravém i levém uchu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Displej je dobře čitelný, jen možná až příliš malý • v šeru oceníte podsvícení

Na displeji se dále zobrazuje ukazatel hlasitosti při její regulaci a především pak číslo volajícího při vyzvánění. Ba co víc, pokud je číslo uložené v adresáři telefonu, zobrazí se jméno kontaktu i s českou diakritikou. Informace se pochopitelně na malý displej nevejde celá, zobrazí se maximálně sedm znaků a pak začne rolovat. Rychlost posunu je optimální. Po ukončení hovoru se na několik sekund zobrazí údaj o délce posledního telefonátu.


Pohotovostní displej • regulace hlasitosti • zobrazení čísla volajícího • zobrazení jména volajícího

Mezi elitou

Mám rád bluetoothová sluchátka. Dávají mi volné ruce při telefonování, ať už jsem v autě nebo kdekoli jinde. Jsou malá, lehká, nikde moc nepřekáží a telefon může zůstat v kapse nebo tašce. Smysl pak dvojnásobně nabývají ve spojení s většími komunikátory. Za nevýhodu považuji, že nepoznám, kdo mi volá. U nejpoužívanějších čísel to řeší odlišení vyzváněcí melodií, ale se sluchátkem Akono HBH-662 nemusím přistupovat na žádné kompromisy.

Displej by však měl být větší, aby umožňoval zobrazení celého čísla či jména. Při kritice musím také vzpomenout nejisté uchycení na uchu a méně pohodlná boční tlačítka. Jinak si toto sluchátko chválu právem zaslouží.

Uživatelé znalí nabídky Sony Ericssonu si jistě povšimli nápadné podobnosti se starším typem sluchátka HBH-660. Novinka je jen nepatrně vylepšenou verzí tohoto modelu – změnila se barva zadní strany ze stříbrné na černou, vylepšena byla Bluetooth komunikace a přibyla funkce čítače hovorů. Novinka se prodává přibližně za 2 700 Kč, v některých internetových obchodech i levněji. Starší model je o jednu až dvě stokoruny levnější.

Diskuze (26) Další článek: Návod - Linda Connoly (kuchařka)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Příslušenství, Ericsson, Sony Ericsson K750i, Son, Ucho


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70