Sony Ericsson C510: stvořen pro davy (test)

Vzhledově nenápadný Sony Ericsson C510 v sobě ukrývá slušnou výbavu. Zapracovat by se ale mělo na kvalitě výsledných snímků.
Kapitoly článku

Sony Ericsson právě v těchto dnech uvádí na trh model C510. Ten má velké předpoklady k tomu, aby se stal jedním z nejprodávanějších telefonů. Před více než půl rokem jsem na základě dvoutýdenních zkušeností podobnou roli přisoudil modelu C702. Postupem času se ale ukázalo, že často dochází k loupání barvy na krytu telefonu (odolný telefon s neodolnou barvou), navíc telefony prodávané s customizací operátora občas trpěly nestabilitou. C510 má velkou možnost pozici C702 zastoupit. Ačkoliv jde o hloupý telefon na platformě A200 a spousta funkcí je stejných, jako u předchozích modelů, vzhledem k celkové povedenosti C510 si recenzi dovolím udělat podrobnější a vyzdvihnout i funkce, které nové nejsou.

hce counter

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Ačkoliv C510 papírově nemá žádného předchůdce, najde se dost telefonů, ze kterých čerpá. Osobně bych si za jeho předchůdce (ať již co se týká funkcí, nebo pozice na trhu) dovolil označit modely K550i a G502. Od modelu K550i rozhodně přebírá jeho tehdejší pozici na trhu – nejlevnější Cybershot. Z modelu G502 si bere všechny funkce typické pro platformu A200, navrch přidává fotoaparát s autofocusem.

Klíčové vlastnosti:

  • decentní vzhled, kvalitní konstrukce
  • kvalitní displej
  • platforma A200, nové prostředí zpráv
  • dobře vyřešená krytka fotoaparátu
  • EDGE, UMTS, HSDPA, Bluetooth s A2DP
  • rozumná cena

Hlavní nedostatky:

  • diody nelze použít jako světlo bez aktivace fotoaparátu
  • zadní kryt drží jako přibitý (což sice není vždy na škodu, ale…)
  • v balení nenajdeme paměťovou kartu
  • fotoaparát nedosahuje výsledků, které by odpovídaly řadě Cybershot

Sony Ericsson C510
Klepněte pro větší obrázekCybershot s třímegapixelovým snímačem, autofocusem, dvojitým diodovým bleskem a krytkou má nově funkci Smile Shutter, která rozezná a zabere úsměv. Podporuje HSDPA a EDGE a je vybaven QVGA displejem. rozměry a hmotnost: 107 × 47 × 13 mm, 92 g
displej: 2,2'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA, HSUPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 100 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: ?
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, autofocus, diodový blesk
63 %
(169. místo z 1082)
kataloginfo výrobce
cena: 4 080 Kč (koupit)
 

Sony Ericsson C510 se mi od prvního pohledu líbil a i po delší době mohu směle prohlásit, že telefon je velmi krásný. Rozměry přístroje jsou 107 × 47 × 12,5 mm a především malá tloušťka má za následek, že C510 je velmi malý telefon s příjemnou hmotností 92 gramů. Přední straně dominuje displej s již obligátním rozlišením 240 × 320 pixelů a úhlopříčkou stejnou, jako v případě C702, tedy 2,2 palce. Intenzita podsvícení je dostatečná, problémy nebudete mít ani na slunci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vzhledově je C510 určen spíše pro konzervativnější uživatele

Nad displejem se nachází velmi malá čočka kamery, která slouží pro uskutečňování videohovorů. Už na tiskových fotografiích bylo vidět, že tlačítka klávesnice jsou u C510 dostatečně veliká, takže jsem klávesnici očekával pohodlnou a po osobní zkušenosti mohu potvrdit, že se skutečně povedla. Všechna tlačítka se pohodlně mačkají, platí to jak pro alfanumerické klávesy, tak i pro kontextová tlačítka a zbytek ovládacích prvků. V tomto směru nemůže s C510 soupeřit prakticky žádný ze současných telefonů Sony Ericsson.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Největším plusem klávesnice jsou velká obdélnéková tlačítka, dojem nekazí ani podsvícení ve tmě

Na pravé straně najdeme spoušť fotoaparátu. Podobně jako u ostatních tlačítek i spoušť je udělaná velmi precizně a ovládání fotoaparátu je s ní velmi jisté. Snad jen odpor u domáčknutí by mohl být menší. O něco výše se nachází dvojtlačítko určené k regulaci hlasitosti případně ovládání digitálního zoomu. Ačkoliv na fotografiích tak možná nevypadá, i jeho obsluha je dostatečně pohodlná a jistá.

Hrubá síla vítězí

Na levém boku sídlí pod krytkou schovaný slot na paměťové karty Memory Stick Micro, v základném balení ale s telefonem bohužel žádnou nenajdete. V horní části levého boku se nachází také konektor Fast-port. Toto řešení má spoustu jak odpůrců, tak i přívrženců. Osobně se řadím do první skupiny, umístění konektoru jinam, než na spodní hranu, mi moc nevyhovuje, ale jelikož se telefon nenabíjí tak často, tak mi to zas tolik nevadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fast-port opět na boční straně 

Zadní strana je opět provedená trochu jinak, než jak jsme u telefonů Sony Ericsson zvyklí. U čtvrtého telefonu řady C na platformě A200 se zde setkáváme se čtvrtým řešením krytky. Je zajímavé sledovat, jak Sony Ericsson styl krytky mění. U modelu C510 se přibližně horní třetina zadního krytu posunu směrem dolů (dojde k jakémusi vyklopení krytky), po kterém se odhalí čočka digitálního fotoaparátu a také dvě přisvětlovací LED diody. Provedení krytky se mi velmi zamlouvá, především její naprostá integrace do těla telefonu a také fakt, že nijak nenarušuje čisté linie C510.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velkou výhradu mám ale k zadnímu krytu baterie. Ten totiž drží až příliš pevně a není možné jej snadno sundat. Snažil jsem se přijít na nějaký trik, bohužel vždy to skončilo u použití hrubé síly. Na jednu stranu je telefon díky tomu velmi pevný a rozhodně dost vydrží, na stranu druhou výměna SIM karty asi nebude nejoblíbenějším úkonem, který budete s C510 provádět. Pokud zadní kryt nakonec přece jen vypáčíte, objevíte baterii BST-38 s kapacitou 930 mAh, která telefon při běžném používání dokáže zásobit energií přibližně po dobu čtyř dní. Jako poslední se na zadním krytu nachází efektní mřížka hlasitého reproduktoru. Vzhled a provedení telefonu je celkově skutečně na jedničku, vše je pevné, kvalitní, pohodlné, na první pohled dělané pro lidi.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson C510, Známý portál, Eri, Hrubá síla, CATR, Test, Rozumná cena, Celý průběh, Moby, Příjemný pohled, Běžný úkol, Son, Bílé světlo, Dav


Určitě si přečtěte

RECENZE: Apple iPhone 12 Pro – být skvělý někdy nestačí

RECENZE: Apple iPhone 12 Pro – být skvělý někdy nestačí

** Apple iPhone 12 Pro je příjemnou evolucí s novým designem ** Hlavní novinkou je podpora 5G a LiDAR pro lepší noční fotky a AR ** Potěší ale i větší operační paměť a dvojnásobné úložiště v základu.

Martin Miksa | 147

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40