Sony Ericsson C902: vysouvání trochu jinak

Unikátní konstrukce těla, štíhlé proporce, bohatá výbava a hlavně logo Cyber-Shot, které má zaručit špičkové fotografie.
Sony Ericsson C902: vysouvání trochu jinak

Když si nepřečtu zprávu

Psaní zpráv je stejně promyšlené jako adresář. Lze zvolit mezi SMS, MMS, hlasovou zprávou (což je v podstatě MMS) a e-mailem (o tom více v další kapitole). Psát lze samozřejmě dlouhé SMS s podporou slovníku T9, přičemž lze zvolit, zda má psát s diakritikou či bez. Editor SMS si pamatuje často používané slovní spojení, takže pokud jednou napíšete třeba „Dobrý den“, pak příště když napíšete slovo „Dobrý“ vám telefon nabídne „den“ jako další slovo.

Pro psaní zpráv je k dispozici osm řádků textu, přičemž můžete využívat možností kopírování a vkládání a používat můžete i grafické smajlíky. Rovněž zprávy lze třídit do složek včetně přesouvání mezi složkami, ukládat do konceptů, definovat šablony a ukládat na paměťovou kartu. Z rozepsané SMS je možno v případě potřeby plynule přejít do MMS, kde je možné vkládat multimediální obsah jako animace, melodie, obrázky či zvuky. Stejně jako s adresářem, tak i s prací se zprávami jsem byl spokojen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Ale přece jen na jeden problém jsem narazil. Někomu to vadit nemusí, ale podle mého názoru je natolik zásadní, že se o něm musím zmínit. Jde o to, že pokud si zmeškaného hovoru, zprávy nebo události z kalendáře nevšimnete ihned, pak displej pohasne a dokud jej znovu nerozsvítíte, tak nemáte vůbec ponětí, že se něco děje. Přitom tohle byla funkce, kterou zvládaly i mobilní telefony na konci minulého tisíciletí. Výrobci se v honbě za úsporou energie rozhodli šetřit, bohužel mnohdy na nesprávném místě. Tento nedostatek mrzí o to víc, že na zadní straně telefonu je indikační dioda, která by mohla tyto záležitosti efektivně a úsporně řešit − její funkce je však v případě tohoto telefonu jiná.

Kalendář, internet a e-mail

Výbava pro každodenní organizaci času je v případě modelu C902 poměrně bohatá a povedená. Přehledný kalendář s měsíčním a týdenním náhledem asi nikoho nepřekvapí, stejně tak úkoly a poznámky, může se hodit i paměť na kódy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Práce s těmito funkcemi je na úrovni, včetně určení intervalu opakování, snad jen typů událostí mohlo být více. Všiml jsem si několika mušek v implementaci, zmíním dvě z nich, ale není to nic závažného. V měsíčním i týdenním pohledu na kalendář je nahoře pod zobrazením data kus nevyužitého místa. V týdenním pohledu mohl být tento prostor využit tak, aby se nemuselo tolik vertikálně rolovat když se například chcete podívat, co vás čeká večer. V měsíčním pohledu tento nevyužitý prostor příliš nevadí, ale i tak zde mohla být například zobrazena první událost v daném dni.

Dále mi schází možnost jednoduše zkopírovat přijatou SMS do kalendáře, je to maličkost, ale používám to poměrně často. Budík využije téměř každý, někdo možná i dva a pokud se najde nadšenec, který jich zvládne využít 5, pak mu bude C902 vyhovovat.

Pro brouzdání po internetu je telefon jako dělaný a to nejen z toho důvodu, že podporuje datové přenosy v technologiích GPRS, EDGE a HSDPA. K prohlížení webu je přeinstalován program NetFront, který si s běžnými stránkami poradí docela dobře a dokáže zobrazit až 16 řádků textu. Pro rychlé nalezení informací, kdy nemáte přístup k plnohodnotnému počítači, je předpřipraveno vyhledávání v Google, historie a pár více či méně užitečných odkazů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jsou i lepší internetové prohlížeče, ale pro jednodušší použití vystačí

Stejně tak e-mailový klient je dobře použitelný. Nedosahuje sice kvality klientů u chytrých telefonů, ale dokáže obsluhovat více účtů, pravidelně je kontrolovat, definovat podpis a limity pro velikost zprávy, ukládat zprávy na paměťovou kartu a také pracovat s přílohami. Pro občasné rychlé vyřízení e-mailů je výborný.

Aktuality stále na očích

Jedna věc se mi na telefonech Sony Ericsson opravdu velmi líbí a používám ji velice rád. Je to vestavěná čtečka RSS kanálů. Stačí zadat adresu s tématikou, která vás zajímá (třeba zpravodajství, počasí a Mobilmanii) a interval aktualizace a pak už můžete v klidu číst. Zprávy jsou jen textové, tedy nikterak datově náročné, takže i pomocí GPRS není problém provést aktualizaci třeba dvakrát denně, aniž byste si zruinovali peněženku.

Výborně je také obsah RSS kanálů vestavěn do pohotovostního displeje a sice tak, že zabírá přibližně 2/3 plochy displeje, ale přitom nikterak nezavazí, nezakrývá důležité údaje a ani nijak nebrání ovládání telefonu. Tato funkce se opravdu povedla, používal jsem ji po celou dobu testování a těžko se s ní budu loučit.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson C902, Plastový proužek, Vyzvánějící telefon, Barevná úprava, Eri, Aktivní připojení, Automatický systém, Střídmé používání, Vestavěná čtečka, Automobilový závod, Poslední záložka, Největší nedostatek, Tenký pruh, Klasický jack, Příslušná položka, Druhá záložka, Světlý pruh, Snadné vyhledávání, Marketingové lákadlo


Určitě si přečtěte