Sony Ericsson: jak na dálkové ovládání počítače telefonem

Některé telefony Sony Ericsson umožňují dálkové ovládání počítače prostřednictvím technologie Bluetooth. Telefonem můžete ovládat kurzor myši nebo v podstatě jakýkoli program. Jak na to?
Sony Ericsson: jak na dálkové ovládání počítače telefonem

Kouzlo zvané HID

Sony Ericsson přidává do svých telefonů s podporou Bluetooth funkci nazvanou Vzdálené ovládání. Umožňuje vzdálené ovládání počítače prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth. Narozdíl od infračerveného přenosu signálu má tedy ovladač v podobě telefonu daleko větší dosah a překážkou mu není ani zeď. Funkce se poprvé objevila u modelů S700i a K700i, dnes se s ní můžete setkat u všech novějších telefonů Sony Ericsson s podporou Bluetooth.

Jak to funguje? Velice jednoduše. Počítač používá vzdáleně připojený telefon jako obecné HID (Human Interface Device) zařízení, tedy podobně jako klávesnici nebo myš. Dalo by se říci, že se telefon stane klávesnicí s omezeným počtem kláves. Pomocí tzv. HID profilů pak stanovíte, jaká klávesa (nebo kombinace kláves) z klávesnice počítače bude odpovídat určitému tlačítku na klávesnici telefonu. Vzdálené ovládání programů v počítači pak funguje na principu zadávání klávesových zkratek, které nadefinujete do HID profilu telefonu.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že ovládaný program v počítači musí být aktivní a nesmí běžet v pozadí za jinými aplikacemi, aby se dal ovládat klávesovými zkratkami. A pokud jsou pro každý program potřebné jiné klávesové zkratky, je nutné mít v telefonu připraveno více HID profilů. Jeden pro ovládání MP3 přehrávače, další pro přehrávač filmů, jiný pro ovládání prezentací a třeba také pro základní pohyb ve Windows.

Instalace za minutku

Aby vše začalo fungovat, je nutné mít v počítači zabudovaný Bluetooth modul nebo jej k němu připojit. Modul musí podporovat standardní bluetoothový profil HID, se kterým si však poradí naprostá většina novějších bluetotohových adaptérů. Žádné ovladače není potřeba do počítače instalovat, jsou standardní součástí podpory Bluetooth ve Windows XP Service Pack 2.

Pokud je Bluetooth na obou stranách připraveno, je potřeba telefon s počítačem klasicky spárovat. To je samozřejmě nutné provést jen jednou, kdykoliv pak přijdete k počítači, stačí pouze spustit funkci vzdáleného ovládání. U Sony Ericssonu K750i a jiných novějších modelů ji najdete pod položkou Zábava. Například u staršího modelu K700i je schována u nastavení Bluetooth.

 
Funkce Vzdálené ovládání v Sony Ericssonu K750i... • ...a v modelu W550i, kde se jmenuje Dálkové ovládání

Po spuštění funkce se objeví seznam dostupných HID profilů, neboli aplikací, které budete moci telefonem ovládat. V kontextové nabídce zvolte volbu vybrat zařízení a vyberte svůj počítač. Po připojení se v počítači začnou automaticky instalovat potřebné ovladače a za pár vteřin je vše připraveno. Podobně jako spárování, i výběr zařízení je nutné provést pouze jednou.

Teď už stačí zvolit vybraný HID profil a příslušnou aplikaci spustit na počítači. Na displeji telefonu se objeví schéma rozložení kláves a jim přiřazených funkcí, které můžete pozorovat na obrazovce počítače.

Kde vzít HIDy?

V telefonu (k dispozici mám Sony Ericsson K750i) jsou připraveny tři HID profily – Presenter (ovládání programu PowerPoint), MediaPlayer (ovládání Windows Media Playeru) a Desktop (ovládání nejdůležitějších funkčních kláves systému Windows a kurzoru myši).

 
HID profily připravené v telefonu: Desktop, MediaPlayer, Presenter

Další profily jsou ke stažení na internetu (například zde) nebo si je můžete sami vytvořit. Pokud si HID stáhnete, musíte soubor s příponou *.hid nahrát do telefonu nejlépe prostřednictvím Bluetooth. Automaticky se uloží do skryté systémové složky funkce Vzdálené ovládání a je okamžitě připraven k použití.

 
Najdete na internetu: ovládání Windows • HID pro ovládání přehrávače BS player • prostředí HIDu pro ovládání přehrávače WinAmp

Chcete-li mít dálkové ovládání počítače dokonale přizpůsobené svým potřebám, vytvořte si vlastní HID profil. Slouží k tomu jednoduchá aplikace Bluetooth Remote Control, která je zdarma ke stažení ze stránek Sony Ericssonu.

Vytváříme vlastní HID

Po otevření programu Bluetooth Remote Control z nabídky File zvolte možnost Change phone a vyberte svůj telefon. Následně se zobrazí na pracovní ploše programu. Tvorba vlastního profilu HID zahrnuje dva základní kroky – tvorbu informačního obrázku, který se zobrazí na displeji telefonu, a přiřazení funkcí jednotlivým tlačítkům telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí programu Bluetooth Remote Control pro model K700i • K750i • W900i • výběr telefonu

Pokud již máte rozmyšleno, jaké funkce mají tlačítka mít, můžete se pustit do přiřazování pomocí roletek na levé straně pracovní plochy programu. Každá odpovídá jednomu tlačítku telefonu, přičemž se počítá i s pohyby joysticku a tlačítky na boku telefonu.

Klepněte pro větší obrázek 
Konfigurace funkcí pro Sony Ericsson K750i

Jako příklad vytvoříme jednoduchý HID profil pro ovládání multimediálního přehrávače WinAmp. Chceme umět telefonem skladbu pustit, pozastavit, zastavit a přeskakovat mezi skladbami. A bočními tlačítky chceme regulovat hlasitost.

Přiřadíme tedy tlačítkům následující klávesové zkratky:

Tlačítko
telefonu
klávesa
klávesnice
funkce
1

4

skok o skladbu zpět
2

5

spuštění skladby
3

6

skok o skladbu vpřed
5

c

pozastavení přehrávání skladby
6

v

zastavení přehrávání skladby
boční +

8

zesílení zvuku
boční -

2

zeslabení zvuku

Teď už zbývá jen vytvořit obrázek, který bude zobrazen na displeji. Bude zobrazen přes celý displej a proto musí jeho velikost odpovídat rozlišení displeje – v našem případě tedy 176 × 220 bodů. K vytvoření obrázku můžete použít jakýkoli grafický editor. My si v rámci příkladu vystačíme s pouhým Malováním ve Windows.


Prostředí našeho HIDu vytvořené v Malování

Tlačítkem Import Image nahrajeme vytvořený obrázek (ve formátu JPG, GIF nebo PNG) k vytvářenému HID profilu a ten následně uložíme. Hotovo, zbývá jen nahrát profil do telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvorba obrázku a importace k HIDu

Při nahrávání obrázku jste si jistě všimli možnosti Export Image, která umožní vyjmout obrázek z nějakého již vytvořeného HID profilu. To se hodí, pokud si chcete nějaký již hotový profil pouze lehce změnit. Obrázek můžete opravit a nahrát zpět ke změněnému profilu.

Ukázkový HID profil pro ovládání přehrávače WinAmp si můžete stáhnout zde.

Diskuze (36) Další článek: Aktuální ceník: ceny Nokií hromadně padají

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Počítače, Sony Ericsson K750i, Ovládání, Počítač, Telefon, Son, Dálkové ovládání


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41