Sony Ericsson je venku z první pětky

Jak jsou na tom přední výrobci mobilů po třetím čtvrtletí roku 2003? Světový trh celkově roste, prvních pět firem dohání ztráty z minulého roku, jednotlivcům se ale daří. Překvapením je vyřazení Sony Ericssonu z první pětky.
Sony Ericsson je venku z první pětky

Na začátku září jsme vydali stručný článek, ve kterém jste mohli porovnat prodejní výsledky prvních pěti výrobců mobilů v rámci evropského trhu. Jednalo se o data společnosti IDC za první dvě čtvrtletí tohoto roku. Nyní máme k dispozici další čísla, a to za uplynulé třetí čtvrtletí.

Mobily v rukou nových uživatelů

I v předposledním kvartálu samozřejmě pokračuje růst v prodeji mobilních telefonů. Růst byl způsoben zejména velkou poptávkou po nových telefonech ze strany začínajících uživatelů na nově vznikajících trzích. Stejně tomu bylo i na zaběhlých trzích, kde jsou tahouny spíše uživatelé, kteří mění starý mobil za nový. Celosvětový prodej telefonů vzrostl meziročně o 21,2 %, oproti minulému čtvrtletí pak o 14 %. Ve třetím čtvrtletí se tak prodalo něco přes 130 milionů mobilů.

Celkový trh roste, prvních pět výrobců bojuje

Navzdory tomu, že celkový meziroční vzrůst činil 21,2 %, prvním pěti výrobcům se zatím nepodařilo dosáhnout výsledku konce minulého roku, kdy měli celkem 77,3 % trhu. V prvním čtvrtletí podíl klesl na 71,4 %, což nebylo zase takové překvapení, první kvartál bývá vždy slabší. Na druhou stranu získali ve třetím čtvrtletí zpátky část z toho, co na začátku roku ztratili – konečný výsledek je tedy 76,6 %. Zajímavé je ovšem i to, že třetí kvartál byl prvním obdobím roku, kdy celá pětice vedoucích firem zaznamenala pozitivní růst. Roli v tom může hrát i změna pátého místa, kde byl Sony Ericsson vystřídán asijskou společností LG. Zde máme tedy celou první pětku.

1. Nokia

První místo si stále drží Finové s nárůstem 11,2 %. Svou pozici posilovali zvláště na amerických trzích. Podíl Nokie ovšem klesl o procento a finský výrobce tak drží 35 %. Celkově bylo v posledním období prodáno 45,5 milionu přístrojů s nálepkou Nokia.

2. Motorola

Po mírném poklesu v minulém čtvrtletí se Motorola probrala a zaznamenala růst 27,8 % v prodeji, přičemž tržní podíl má aktuálně 15,5 %, což znamená zhruba dvouprocentní nárůst a mírné zvýšení náskoku před Samsungem. Motorola prodala v třetím kvartálu něco přes dvacet milionů telefonů.

3. Samsung

Jihokorejský výrobce pokračuje v úspěchu z předchozího čtvrtletí, svůj podíl tak zvýšil o další procento na celkových 11,5 %, což znamená nárůst prodejů o tři miliony na celkových patnáct. Úspěch Samsungu je dán především záplavou stylových mobilů s foťáčky a videem, se kterými se můžeme setkat spíše v Asii.

4. Siemens

Úspěšný byl i německý výrobce Siemens, který je oblíben hlavně v Evropě. Prodal téměř o čtyřicet procent víc a potvrdil tak číslo čtyři na světovém trhu s 11,3 milionu prodaných kusů.

5. LG

Ne příliš velkým překvapením byla změna na pátém místě. LG Electronics profituje zejména na CDMA a GSM trzích v zámoří, k nám se jejich zajímavá véčka dosud nedostala. S tržním podílem 5,5 % byl odsunut Sony Ericsson, LG má totiž 5,8 % a zhruba sedm a půl milionu prodaných telefonů.

Ostatní výrobci zaujímají 23,4 % trhu a prodali třicet a půl milionu mobilů.

Diskuze (57) Další článek: Textovky k popukání

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Ostatní, Ericsson, Celkový trh, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10