Sony Ericsson K500: mladší bráška (test)

Sony Ericsson K500 je jeden z nejočekávanějších letošních mobilních telefonů. Za slušnou cenu totiž nabídne funkce, které lze jinak čekat jen od mnohem dražších modelů. Přečtěte si první českou recenzi a prohlédněte více než stovku obrázků.
Sony Ericsson K500: mladší bráška (test)

Fotoaparát

Na fotoaplikaci tohoto telefonu je velmi dobře vidět její vylepšení ve srovnání se staršími modely. Sony Ericsson totiž v nových model na integrované fotoaparáty hodně sází. A současný marketingový koncept nemilosrdně prosazuje koncept dvou stran: z líce telefon, z rubu foťák.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z jedné strany telefon.. • .. z druhé fotoaparát • odhalená čočka

Hardwarové rozlišení použitého snímacího čipu je 640 x 480 obrazových bodů, což je také běžná velikost fotografie. A teď pozor: i přesto telefon dokáže pořizovat megapixelové fotky! Pravda, cílového rozlišení 1 280 × 960 bodů dosahuje softwarovou interpolací, i tak však podává ve srovnání s nejlevnějšími teleshopingovými digiťáčky poměrně uspokojivé výsledky. Na fotografiích těchto „jakomegapixelových“ fotografiích se pak úplně ztrácí kresba a detaily a proto se dá předpokládat, že příliš často tohoto rozlišení používat nebudete.

 
Hledáček fotoaparátu a jeho možnosti

Fotečky pořízené ve standardním VGA rozlišení jsou však velmi dobré. Kromě zmiňovaných rozlišení si můžete vybrat ještě z dalších dvou, na výběr máte také dva stupně kvality obrázků. U rozlišení 640 × 480 bodů se snímek ukládá asi tři sekundy, u megapixelového formátu asi osm sekund. S vestavěnými efekty lze pořizovat černobílé, negativní, sépiově zabarvené snímky, je zde také solarizační efekt. Obrázky můžete doplňovat s různými více či méně vtipnými rámečky. Jen pro úplnost se sluší dodat, že telefon obsahuje čtyřnásobný digitální zoom a umí také natáčet video nevalné kvality. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nejmenší rozlišení, větší a dopočítaný megapixel

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Standardní VGA rozlišení v menší a vyšší kvalitě

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografovat můžete s efekty nebo rámečky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další ukázkové fotografie v rozlišení VGA

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie v dopočítaném rozlišení

Java, hry a datové funkce

Když se objevil první mobilní telefon s integrovanou Javou, mnozí komentátoři prorokovali této technologii jepičí život. S pohledem do minulosti s nimi musíme drobátko souhlasit: první kousky s mobilní Javou byly až neskutečně pomalé, maximální velikost aplikace či hry byla nepříjemně omezena na pouhých několik kilobajtů, tomu všemu musíme přičíst ještě spoustu dalších nedodělků v čele například s neexistující podporou socketů pro síťová připojení. Přesto všechno se Java prosadila a najdeme ji také v Sony Ericssonu K500i, která obsahuje 3D technologii Mascot Capsule Engine Micro3D Edition. Její možnosti ukazuje zejména vestavěná hra Super Real Tennis, která vypadá velmi realisticky. Ovládání hráče pomocí joysticku se mi ale zdá hodně citlivé, hru se napřed musíte naučit. Můžete hrát jednotlivé hry, zapojit se do turnaje a postupně zvyšovat schopnosti svého hráče.


Připravené hry jsou jen dvě, ale zato velmi kvalitní

Z datových technologií podporuje Sony Ericsson K500i moderní paketovou technologii GPRS (4 + 2 timesloty) stejně jako vytáčená data CSD i HSCSD. Po propojení telefonu kabelem (není součástí dodávky) s osobním nebo stolním počítačem můžete telefon využít kromě již zmiňované synchronizace také k připojení k internetu. Kromě datového kabelu můžete použít také infračerveného portu, modernější Bluetooth v telefonu nehledejte.

Samotné nastavení datových přenosů není příliš v telefonu není příliš jednoduché, příliš nepomůže ani nejednoznačná česká terminologie, která na různých místech menu používá pro stejné nastavení různých termínů. Wapový prohlížeč by měl zvládat zobrazovat také běžné webové stránky.

 
Nabídka propojení s okolním světem • málem bychom zapomněli na správce souborů

DDK aneb Docela Dobrá Koupě

Svou cenou pohybující se mírně nad hranicí osmi tisíc korun bez daně z přidané hodnoty Sony Ericsson K500i zřejmě brzy snadno vytlačí z trhu staršího sourozence T630, který tuto cenovou hladinu okupuje v současné době. Jedná se o velmi povedený telefon, který se od vyššího modelu K700i liší pouze lehce pozměněnou konstrukcí, absencí bluetooth a nižším rozlišením displeje. Přibližně čtyři tisíce cenového rozdíly mezi těmito modely však může být pro mnoho uživatelů rozhodujícím argumentem. Jen je věčná škoda zbytečně odfláknutého telefonního seznamu...

Plusy a minusy

+ velký displej
+ funkční výbava a příznivá cena
+ dostatek paměti

- malá kapacita adresáře
- hrubý displej
- kalendář bez opakování

Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů.

Druhý pohled

Marek Lutonský

Sony Ericsson K500 je bez diskusí velmi dobře vybavený telefon. Ve své třídě se usídlil na špici, ovšem vzhledem k některým vlastnostem je jasné, že se opět povedou boje, jestli je lepší Sony Ericsson, Siemens nebo Alcatel.

Několikrát jsem už psal svůj názor, že Sony Ericsson K500 bude mít velkou konkurenci ve starším modelech T610 a T630; už třeba proto, že jsou o více než dva tisíc korun levnější. Stojím si za tím stále. Sony Ericsson K500 má trochu „lacinější“ design, nepůsobí tak elegantně jako starší telefony, které začínaly jako vlajkové lodě. Nemají sice MP3, nabídnou menší paměť a starší grafické prostřed, podpora Bluetooth ale také není k zahození. Nic ale není jednoznačné, opět lze očekávat boj mezi přiznivci jednoho nebo druhého modelu.

S autorem článku trochu nesouhlasím v hodnocení kvality konstrukce. Testovaný Sony Ericsson K500 totiž slyšitelně vrže a pěkně by to ode mě schytal. Oproti první verzi, kterou jsem měl v ruce, se ale velmi zrychlil pohyb v menu - a v kousku s nejnovějším firmwarem, který umí vyhledávat podle více znaků, to bylo ještě výraznější.

 Sony Ericsson K500 je v každém případě výborný a skvěle vybavený telefon. Očekávaná cena je odpovídající a navíc můžeme očekávat, že bude postupně klesat.


V poslední kapitole najdete obrázkovou galerii a v ní přehledně seřazené fotografie, které jste mohli vidět v článku včetně mnoha navíc, doposud nepublikovaných.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K500i, Sony Ericsson T630, Rozhodující argument, Dobrá koupě, Test, Mobilní život, Son, Požehnání, Eri, Běžná velikost, Automatické blokování, Dobrá podpora


Určitě si přečtěte