Sony Ericsson K530i: vylepšená K610i (test)

K530i je pohledný telefon střední třídy. Zalíbí se hlavně konzervativním uživatelům. Nabídne videohovory i dobrou výbavu.
Sony Ericsson K530i: vylepšená K610i (test)
Kapitoly článku

Displej opět bez indikace událostí

Za displej Sony Ericsson K530i nelze příliš pochválit. Výrobce telefon osadil zobrazovačem s nižším rozlišením 176 × 220 bodů. Tento počin v kombinaci s rozměry 31 × 39 mm přináší poměrně hrubé zobrazení. Displej je osazen v černém rámečku, takže vypadá ještě větší než ve skutečnosti je. Rozhodně by si tak zasloužil rozlišení QVGA. Displej dokáže zobrazit až 262 tisíc barev, které jsou velmi syté. Intenzitu podsvícení lze regulovat v nabídce. Nad displejem pak stojí za povšimnutí malá kamera pro videohovory.

Klepněte pro větší obrázek
Nad displejem je umístěna kamera pro videohovory

Bohužel i u tohoto telefonu výrobce upustil od trvalého zobrazení digitálních hodin ve stavu nečinnosti. Displej se po určité době zcela vypne a pro kontrolu zmeškaných událostí je nutné telefon oživit. Podsvícené digitální hodiny se zobrazí až po stisku bočního tlačítka pro regulaci hlasitosti. Nechápu, proč výrobce nemůže telefon vybavit malou informační diodou, která by při zmeškaných událostech okamžitě upozorňovala svým blikáním. Myslím, že mnoho uživatelů včetně mě by to ocenilo.

Prostředí: ohraná písnička

Uživatelské prostředí ani funkce telefonu se od jiných modelů z dílny švédsko-japonského výrobce nijak neliší. Z tohoto důvodu si dovolím některé části testu zkopírovat. Z běžných indikátorů a popisků na pohotovostním displeji zaujme jen možnost zvětšit digitální hodiny. Potěší také možnost umístit na pozadí animovanou tapetu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní displej s velkými a malými hodinami

Poznámka: Některé snímky displejů pocházejí ze Sony Ericssonu K550i, jehož nabídka, uživatelské prostředí i funkce jsou prakticky zcela shodné s testovaným modelem K530i.

Hlavní nabídka je tvořena maticí z dvanácti barevných ikon. Opět se na každém kroku setkáte s animacemi, které není možné vypnout. Předinstalovaná schémata tentokrát změnu ikonek v nabídce neumožňují. Nižší úrovně menu jsou již jen textové doplněné o malou ikonku na začátku každého řádku. V nabídce potěší neustálé zobrazení aktuálního času.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka je standardní • nižší úroveň nabídky využívá občas záložky

Do nabídky se vstupuje středem navigační klávesy nebo pravým kontextovým tlačítkem. Levá kontextová klávesa otevírá výpis posledních hovorů. Jednotlivým směrům navigační klávesy je možné přiřadit rychlý přístup k prakticky libovolné funkci.

Další oblíbené funkce je možné umístit do menu činností. Jeho další záložky pak zobrazují zmeškané události, záložky wapového prohlížeče a spuštěné Java aplikace. Multitasking Java aplikací tedy nabízí i tento telefon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu činností

Sony Ericsson K530i se vás může při každém zapnutí dotázat, zda jej chcete spustit v offline módu, kdy je vypnuta vysílací část. Nevýhodou ale zůstává, že i v tomto režimu musí být v telefonu zasunuta SIM karta.

Chudý fotoaparát

Fotoaparát u Sony Ericssonu K530i je pro mě zklamáním. Novinka nepatří do řady elitních fotomobilů Cyber-shot, proto ji výrobce vybavil jen „obyčejným“ dvoumegapixelový fotoaparátem bez automatického zaostřování i krytky objektivu. Mohl ale aspoň přidat diodový blesk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hledáček fotoaparátu a roletková nabídka

S telefonem se fotografuje naležato jako s běžným fotoaparátem. Jako spoušť pak slouží boční tlačítko. Maximální velikost fotografií je 1 600 × 1 200 bodů. Svou kvalitou mě ale snímky neoslovily. Trpí vysokou kompresí a zcela se na nich ztrácejí detaily. Například u travnatých ploch je vidět i kostičkování. Barevnost fotografií je ale dobrá. Ovšem s makrem má fotoaparát tradičně problémy.

Menu fotoaparátu je opět ve formě roletkové horizontální nabídky. Můžete zde upravovat velikost fotografie, vyvážení bílé, nastavení kvality fotografie, zapínat noční režim, samospoušť, zvuk závěrky, barevné efekty, ozdobné rámečky nebo sekvenční snímání. Nechybí ani tvorba panoramatické fotografie složené ze tří snímků.

Digitální zoom pracuje jen ve VGA rozlišení a nabízí 2,2nasobné přiblížení. Do fotografií lze vkládat datum a čas pořízení nebo upravovat jejich kompenzaci expozice. Uložíte je do vnitřní paměti telefonu nebo na paměťovou kartu. Z telefonu je pak snadno odešlete přes Bluetooth, e-mail nebo MMS. Mezi méně časté funkce patří odesílání fotografií do internetového blogu nebo jejich přímý tisk na tiskárně přes standard PictBridge. Vnitřní paměť telefonu činí nevalných 16 MB. Paměťovou kartu si budete muset přikoupit sami. V základním balení není obsažena.

Ukázkové fotografie pořízené Sony Ericssonem K530i:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Digitální zoom pracuje jen ve VGA rozlišení

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka uživatelské kompenzace expozice

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Noční snímek s vypnutým a zapnutým nočním režimem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trojice barených efektů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do fotografií lze vkládat rámečky

Klepněte pro větší obrázek
Panoramatická fotografie

Ke zlepšení nedošlo ani v oblasti natáčení videa. Stále si tak budete muset vystačit s tragickým rozlišením 176 × 144 bodů. Videosekvence jsou ve formátu 3GP, jejich délka je omezena velikostí volné paměti. Při natáčení je možné používat digitální zoom i kompenzaci expozice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů a fotogalerie

Pro prohlížení fotek slouží fotogalerie, kterou naleznete ve správci souborů. Podle nastavení se zobrazí čtyři nebo devět náhledů fotografií, případně seznam fotografií i s informacemi o datu pořízení. Praktický je také kalendář, kde přesně vidíte, co jste který den vyfotili. Při prohlížení fotografií se vybraná fotka zobrazí nejprve rozostřeně a až zhruba po vteřině se doostří. Fotografie lze roztáhnout na celý displej nebo spustit jako prezentaci.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K530i, Slabá výbava, Potřebný software, Son, Zaznamenaný zvuk, Noční snímek, Eri, Ohraná písnička, Test, Klasický konektor, Panoramatická fotografie, Natočený telefon, Kanál připravený


Určitě si přečtěte

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 24

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5