Sony Ericsson K530i: vylepšená K610i (test)

K530i je pohledný telefon střední třídy. Zalíbí se hlavně konzervativním uživatelům. Nabídne videohovory i dobrou výbavu.
Sony Ericsson K530i: vylepšená K610i (test)

Telefonování bez inovací

V telefonních funkcích žádnou novinku nečekejte. Telefonní seznam pojme až tisíc kontaktů, maximálně k nim ale uložíte dva a půl tisíce čísel. K jednomu kontaktu je samozřejmě možné přidat velké množství údajů: pět telefonních čísel, tři e-mailové a jednu webovou adresa, poštovní adresu domů a do zaměstnání, poznámku, narozeniny, obrázek a vyzváněcí melodii nebo videosekvenci, která se při příchozím hovoru začne přehrávat na displeji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefonní seznam • editace kontaktu • vyhledávání • nabídka telefonního seznamu

Kontakty mohou být řazeny podle jména nebo příjmení. Problém je ale tradičně s řazením jmen s diakritikou. Písmena, která diakritiku obsahují, se automaticky řadí na konec abecedy. Musíte si také vybrat, zda chcete používat paměť telefonu nebo SIM karty. Zobrazení kontaktů z obou míst není možné. Vyhledávání probíhá postupným psaním. Jistě oceníte také hlasité handsfree, záznamník hovorů i hlasové vytáčení. Sony Ericsson K530i podporuje GSM sítě na frekvencích 900/1800/1900 MHz. Po vzoru předchůdce K610i nemůže chybět podpora UMTS (2 100 MHz) a videohovorů.

Klepněte pro větší obrázek
Výpis hovorů

Pomocí vyzváněcích profilů si v telefonu můžete upravovat nastavení zvuků, zejména jejich hlasitosti, a také filtrovat příchozí hovory. Výběr vyzváněcí melodie a zvuku pro zprávy je od profilů tradičně oddělen. Kromě čtyřicetihlasé melodie dokáže telefon vyzvánět i jakýmkoliv souborem ve formátu MP3, WMA, AAC a AMR. Stejné je to i s upozorněním na přijatou zprávu. Vyzváněcí profily lze snadno a rychle přepínat pomocí vypínacího tlačítka.

Zprávy všeho druhu

Funkce pro textovou komunikaci také nic nového nepřináší. K dispozici máte textové a multimediální zprávy, e-mailový prohlížeč, čtečku RSS kanálů i hlasovou zprávu, kdy se zaznamenaný zvuk odešle pomocí MMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nabídka zpráv • editor textových a multimediálních zpráv

Díky velkému displeji se textové zprávy píší na šesti řádcích. Pro čtení je pak slouží řádků sedm. Editor bohužel stále nenabízí možnost změny velikosti písma. Při psaní vám může pomáhat slovník T9 s kvalitní slovní zásobou, který zvládne psát s i bez diakritiky. Napsaný text může být rozdělen až do deseti částí nebo ho lze snadno přenést do multimediální zprávy. Odpočet znaků se zobrazí, až když do konce SMS zbývá dvacet znaků. Podpora EMS a možnost vložení malých obrázků je samozřejmostí. Přijaté textovky se ukládají do sdílené paměti. Všem novým událostem lze nastavit, zda se mají otevírat v nabídce činností nebo v samostatném okně.

Editor multimediálních zpráv byl v této podobě také použit již nesčetněkrát. Kromě okna pro zadávání textu obsahuje ve spodní části i lištu. Přes tu lze do multimediální zprávy přidat obrázek, fotografii, videoklip a zvuk. Umožňuje také přímo aktivovat fotoaparát nebo záznamník zvuku. Vložené objekty ihned vidíte na displeji, vše pak zkontrolujete v náhledu. Maximální velikost jedné MMS je 300 kB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
E-mailový prohlížeč a čtečka RSS kanálů

E-mailový klient umožňuje přepínat mezi několika účty, ale bohužel je nedokáže obsluhovat zároveň. Nastavit si můžete zvláštní zvuk pro příchozí e-maily, automatickou kontrolu účtu nebo stahování pouze hlaviček zpráv. Zprávy lze odesílat i přijímat s velkými přílohami. Není problém do e-mailu přidat fotku v plném rozlišení nebo stanovit maximální velikost stahované přílohy.

Čtečku RSS kanálů najdete v nabídce zpráv. Od Sony Ericssonu dostanete několik kanálů připravených, ale seznam si můžete libovolně konfigurovat. Bohužel není možné třídění do skupin. Aktualizaci lze provádět ručně nebo automaticky po zvoleném čase. Prohlížení je rychlé a přehledné, po kliknutí na vybranou zprávu se otevře internetový prohlížeč.

Předpovídá počasí, přečte knížku

Než se podrobněji podíváme na organizační funkce, zmíním se také o dvojici nových přeinstalovaných Java aplikací. Pomocí aplikace AccuWeather si můžete nechat zobrazit aktuální počasí nebo jeho předpověď až na tři dny dopředu prakticky kdekoliv na světe. Služba je zdarma, platíte jen za datové přenosy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace AccuWeather vám prozradí aktuální počasí i předpověď pro celý svět

Druhá předinstalovaná aplikace se jménem Audible umožňuje do telefonu stahovat knížky ve zvukové podobě. Na výběr máte více jak 35 000 titulů z databáze na Audible.com. Abyste tuto službu mohli používat, musíte se ovšem zaregistrovat a zaplatit členský poplatek. U nás ale zřejmě kvůli chybějícím titulům v češtině a nutností platit dolary nebude příliš oblíbená.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace Audible pro nákup a přehrávání zvukových knih

Kalendář nabízí měsíční, týdenní a denní náhled. Vkládat lze jen jeden typ událostí, kterému můžete nastavit předmět, čas zahájení, dobu trvání, místo, popis, připomenutí s libovolným předstihem a denní, týdenní, měsíční a roční opakování. Zaškrtnout lze i celodenní trvání události. Týden může začínat kterýmkoliv dnem, chybí ale možnost zvolit upozorňovací melodii. Přednastavená melodie je bohužel velmi krátká a nevýrazná, takže ji snadno přeslechnete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabídka organizačních funkcí • kalendář a budík

Kalendáři sekunduje jednoduchý úkolovník umožňující zadat dva typy úkolů – poznámku nebo volání. V obou případech můžete zadat popisek a čas připomenutí. Důležitost úkolů nelze nastavit. Podobně jednoduchá je funkce pro psaní textových poznámek – můžete je napsat, uložit a poté smazat, případně někam poslat (bohužel ne do blogu).

Budík je velmi propracovaný. Snadno nastavíte až pět časů buzení s nezávislým opakováním. U každého budíku lze přitom upravit melodie buzení i jeho popis, který se ve zvolenou dobu objeví na displeji. V nabídce organizačních funkcí samozřejmě nechybí odpočet času, stopky, kalkulačka a paměť na kódy. V nabídce Zábava pak najdete také diktafon a aplikaci pro dálkové ovládání počítače přes Bluetooth.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K530i, Test, Noční snímek, Potřebný software, Ohraná písnička, Kanál připravený, Eri, Zaznamenaný zvuk, Slabá výbava, Panoramatická fotografie, Son, Natočený telefon, Klasický konektor


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 28