Sony Ericsson K610i: lamač značkových srdcí (první pohled)

Nástupce 3G modelu K600i má nové rozložení funkčních kláves, dočkáme se opravdového Mass Storage a samozřejmě videohovorů. Vestavěný fotoaparát zvládá 2 Mpx, spolu s novým telefonem ale bude třeba dokoupit i jinou paměťovou kartu, nebo alespoň redukci; nastupuje Memory Stick Micro.
Sony Ericsson K610i: lamač značkových srdcí (první pohled)

V Barceloně včera otevřel své brány 3GSM kongres a hned na úvod se do světa rozletělo několik novinek. Mezi ty zajímavé patří i ta od Sony Ericssonu. I když jsme čekali, že výrobce na výstavě představí možná už nástupce věhlasného K750i, budeme se zatím muset „spokojit“ s pokračovatelem UMTS modelu K600i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K610i

Když jsem původní K600i testoval, nemohl jsem se zbavit nenávisti k jeho zapuštěným tlačítkům. Nový model zdá se být ale poučen a ověnčil se opět klasickou „eriksoňáckou“ klávesnicí. Tlačítka se svažují, ve spodní části tvoří výstupek pro zachycení bříška prstu. Hlavním ovládacím prvkem bude možná joystick, možná ne – směry čtvercové základny mají zvýraznění, snad jsou to místa podsvícení. Dalo by se pak soudit, že budou ovladatelné a špalíček uprostřed bude jen potvrzovací. Uvidíme.

Měla být a není

Rozestavění funkčních kláves naznačuje směr, kterým se pravděpodobně vydají i další modely značky. Trochu jsem čekal, že výstupek uprostřed levé kolébky bude sloužit k aktivaci videohovoru, podle symbolu se jím ale rychle dostanete na web. Pravý slouží pro vyvolání Vlastního menu. Na těle o rozměrech 102 × 45 × 17 milimetrů postrádám důležitou věc. Měla být na zádech a není tam – krytka optiky fotoaparátu. Jak ta asi bude vypadat po pár měsících strávených v kapsách? Pro úplnost dodám, že nový telefon váží 92 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jeho pozadí

Displej je „starý známý“. Plocha s úhlopříčkou 4,8 centimetru schovává 176 × 220 obrazových bodů. Na dnešní dobu žádný zázrak, na druhou stranu se zobrazením tohoto typu displeje máme dobré zkušenosti. Budou na něm vidět snímané scény, viděné okem 2Mpx fotoaparátu. Ve tmě mu nepomůže žádná přisvětlovací LED, bude chybět i funkce automatického zaostřování. S podporou UMTS souvisí i už nakousnuté videohovory, o které se bude starat druhá kamera na přední straně, zalitá pod sklíčkem displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V červeném provedení

Vnitřní paměť zatím není známa, víme ale, že do slotu pro paměťové karty se budou vkládat Memory Stick Micro až do kapacity jednoho gigabajtu, podobně jako v nedávno představeném chytrém M600i. Nové karty jsou ještě menší než stávající Memory Stick Duo. V balení bude paměťovka s kapacitou 64 MB. Zatím není jasné, kam se budou karty vkládat. Na levém boku telefonu je jen popiska „M2“ (zkrácené označení nového typu karet), možná ale bude třeba sejmout část zadního krytu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovladačům sbohem

S novým Sony Ericssonem K610i bude samozřejmě možné přehrávat multimediální soubory. Ty zvukové ve formátu MP3, AAC nebo E-AAC+. Potěšila nás ohlášená podpora push e-mail klientů. V místech, kde je zakázáno používat mobilní telefon, je možné i nadále využívat pracovních funkcí díky režimu flight mode, při kterém je vypnuta vysílací část telefonu.

Klepněte pro větší obrázek

Data se dají přenášet prostřednictvím Bluetooth nebo infraportu, nejzajímavější je ale podpora plnohodnotného USB Mass Storage. Tedy jednoduše připojíte (snad přiložený) USB kabel k počítači a telefon se nahlásí jako další disk. Pro přenos skladeb a jejich správné umístění je připraven známy software Disc2Phone, po zkušenostech s walkmany značky ale víme, že se dají skladby pohodlně přemisťovat i třeba jen pomocí jednoduchého správce souborů a vše bude fungovat, jak má.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Značkoví podlehnou

Pro zábavu Java MIDP 2.0, pro internet WAP ve verzi 2.0 s podporou XHTML/HTML. Vyzvánění je 72hlasé, spíš si ale majitel vybere oblíbenou empétrojku. Hlasité handsfree, aplikace MusicDJ, PhotoDJ a VideoDJ, správce souborů. To jsou malé drobnosti dítka Sony Ericssonu, které se včera narodilo. V prostředí GSM vydrží dýchat 400 hodin v pohotovosti a zvládne sedm hodin hovoru, v UMTS jsou to hodnoty 350 a 2,5 hodiny. Přívržencům značky se bude líbit, na pultech se objeví někdy v průběhu druhého letošního čtvrtletí ve stříbrném nebo vínovém provedení. Cena zatím není známa, měla by se pohybovat na hranici deseti tisíc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson K610i ve zkratce:

rozměry 102 × 45 × 17 mm
hmotnost 92 g
sítě GSM: 900/1 800/1 900 MHz UMTS: 2 100 MHz
displej aktivní TFT s úhlopříčkou 4,8 centimetru, 176 × 220 pixelů,
262 tisíc barev
paměť paměťové karty Memory Stick Micro do velikosti 1 GB
fotoaparát  2 Mpx, 2× digitální zoom, pořizování videozáznamů, držení jako fotoaparát, druhá kamera pro videohovory
multimédia přehrávání MP3/AAC/E-AAC+, streaming videa, videohovory. Java MIDP 2.0
vyzvánění 72-hlasá polyfonnie, MP3
připojení USB kabel, funkce Mass Storage, Bluetooth, infraport, WAP 2.0
výdrž

400 hodin pohotovosti v GSM a 350 v UMTS
7 hodin hovoru v GSM a 2,5 hodiny hovoru v UMTS

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Sony Ericsson K610i

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Alexander 25. 4. 2007 12:43:28
    Predam SE K610I k tomu mam 2 roky zaruka 100% stav ,pametova karta 512 mb...
  • Martin Zvarik 31. 7. 2006 1:30:00
    Pro někoho je design rozhodující
  • Jitkin 18. 5. 2006 12:44:02
    Už se moc těším až ten telefonek přijde do...
Určitě si přečtěte

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

Huawei se dotahuje na Apple, Xiaomi slaví návrat do Top 5 [výsledky 2Q 2017]

** Trh smartphonů roste pomaleji než v minulosti ** Jedničkou zůstává Samsung následovaný Applem ** Čínské značky se pomalu ale jistě derou vzhůru

17.  8.  2017 | Láska Jan | 6

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

Lenovo Moto G5: černý kůň střední třídy [recenze]

** Nenápadný navenek, povedený uvnitř ** Lenovo Moto G5 potěší výbavou, ale hlavně čistým Androidem ** Díky speciální úpravě přežije déšť i polití

16.  8.  2017 | Miksa Martin | 16


komerční sdělení

Komerční sdělení