Sony Ericsson K750i: uživatelské megazkušenosti

Láká vás svojí bohatou výbavou, rozsáhlými multimediálními možnostmi, dvoumegaixelovým fotoaparátem nebo svým vzhledem? Vyplatí se do něj investovat? Přečtěte si rozsáhlý článek o praktických zkušenostech se Sony Ericssonem K750i a budete mít jasno.
Sony Ericsson K750i: uživatelské megazkušenosti

Rychlé odkazy

 • parametry telefonu v katalogu mobilů 
 •
parametry telefonu v katalogu fotomobilů 
 • megarecenze telefonu
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělený článek textové verzi

Sony Ericsson K750i je jedním z milníků vývoje mobilní komunikace. Do malého kompaktního přístroje výrobce zabudoval bohatou multimediální výbavu a spojil tak v podstatě tři přístroje do jednoho – dobře vybavený mobilní telefon, dvoumagapixelový fotoaparát a slušný MP3 přehrávač. Pokud vás svými parametry nebo i designem upoutal, jistě zvažujete, zda se vám investice deseti tisíc vyplatí. Po obsáhlé recenzi, ve které si můžete přečíst o možnostech telefonu a prvních dojmech, vám proto přinášíme užitečný článek s poznatky, zkušenostmi a postřehy z praktického života s tímto telefonem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky Sony Ericssonu K750i

Telefon jsem aktivně používal po dobu tří týdnů ještě spolu s bluetoothovým sluchátkem Akono HBH-662 a přídavným bleskem MXE-60. Verze firmwaru testovaného telefonu je R1L002.

První seznámení

Se Sony Ericssonem K750i jsem již měl krátké předchozí zkušenosti, takže jsem věděl, na co se mohu těšit. S nadšením jsem rozbalil krabici a byl znovu okouzlen strohým designem, který mi dokonale vyhovuje. Jsem technický typ, takže se mi kombinace černé a stříbrné barvy spolu s ostrými hranami velice líbí. Dále mi vyhovuje, že je telefon docela malý. Nicméně hodnocení designu nechám na každém z vás.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Záhy přišlo zklamání, po prohmatání telefon hlasitě povrzával. Zvuky se nejvíce ozývaly od zadního krytu, člověk by si přitom myslel, že bude pevně přichycen – není výměnný a odnímatelná část pro baterii je velmi malá. Testovaný telefon není nový, vystřídalo jej přede mnou už několik jiných novinářů, kteří jej nijak nešetřili. V internetových diskuzích nebo v uživatelských recenzích v našem katalogu mobilů si majitelé naopak pochvalují pevnou konstrukci, takže by to s tím povrzáváním nakonec nemělo být tak hrozné.

 
Video: prohlídka telefonu ze všech stran (1,49 MB)

Po krátkém používání jsem poprvé o tričko čistil upatlaný displej a za tři týdny používání jsem tuto činnost snad stokrát opakoval. Lesklé krycí sklo je dobrou daktylokopickou pomůckou, ale šmouhy značně znepříjemňují pohled na displej.

Klepněte pro větší obrázek 
Uchová vaše otisky prstů

Trochu obavu jsem měl ze zadního posuvného krytu čočky fotoaparátu. Telefon nosívám převážně v kapse a bál jsem se, že se zde bude samovolně otevírat. K odsunu je ale zapotřebí docela dost síly a na povrchu krytky není žádný výrazný výstupek, o který by bylo možné zavadit, takže jsem za celou dobu žádnou fotografii obsahu své kapsy nepořídil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Krytka fotoaparátu

Ukousnutá dvojka

Dále přišlo na řadu seznamování s ovládáním. Joystick je velmi citlivý, ale docela rychle jsem si na něj zvykl. Díky okolní prohlubni se může palec zapřít pěkně o hranu a vůbec nevadí, že je joystick poměrně zapuštěný. Potvrzování je přesné, nepamatuji se, že by se mi joystick někdy „zvrtl“ do některého směru. Jednu drobnou vadu ale přeci jen má. Do velké okolní štěrbiny se usazuje prach a nečistoty. Ty jsou na stříbrném povrchu vidět, ale velmi špatně se čistí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Joystick je hodně citlivý, v okolní štěrbině se hromadí nečistoty 

Kontextové klávesy jsou dostatečně velké, ale jsou lesklé a pod prstem trochu podkluzují. Na ovládání to nemá nějaký zásadní vliv, ale všiml jsem si, že nejvíce otisků prstů je kvůli tomu ve spodních rozích displeje. Kontextové klávesy jsou totiž umístěny hned pod ním a navíc jsou k displeji mírně skloněny. Samotná klávesnice je tedy umístěna o něco výš než displej, což jej chrání proti poškrábání při položení „na břicho“. Telefon se opírá horní hranu a funkční tlačítka klávesnice.

Korekční klávesa C a tlačítko pro návrat zpět jsou docela malé, ale nijak to nemá vliv na jejich ovládání, protože mírně vystupují nad povrch.

Klepněte pro větší obrázek 

S numerickou klávesnicí jsou chvíli bojoval. Jednotlivá tlačítka se ve svém uložení viklají a špatně se rozeznávají po hmatu. Abych mohl lépe rozeznat úzké mezery mezi tlačítky, psal jsem zpočátku nehtem. Pokud jsem ale tlačítko netrefil přesně do středu, naklonilo se a nehet na tvrdém plastu podklouzl. Po pár dnech jsem přešel na psaní polštářkem prstu. Klávesy jsou na to dostatečně velké a za čas jsem se bezpečně orientoval i poslepu. Po třech týdnech píši textovky bez překlepů a troufám si říci, velmi rychle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Až na tlačítko s dvojkou je klávesnice přísně obdélníková  

Jediná klávesa, která mě stále brzdí je ta s číslicí 2. Její plocha je o trochu menší vzhledem k vykrojení potřebnému pro jostick. Zpočátku se mi často stávalo, že jsem stiskl omylem sousedící pětku. Na opačné straně je také zmenšena plocha funkčního tlačítka rychlé nabídky. To je ale celkově větší a tolik to nevadí.

Bílé podsvětlení klávesnice chválím – prosvětleny jsou jen popisky a mezery mezi klávesami. Světlo není tolik silné, aby v noci oslňovalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice má syté bílé podsvětlení


Druhou kapitolu
začneme zhodnocením paměti a výdrže telefonu. Dále se budeme zabývat prostředím, nabídkou a ovládáním.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K750i, Možná volba, Velký fotoaparát, Barevné prostředí, Mega, Son, Krátké používání, Technický typ


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11