Sony Ericsson M600i: ne všichni chtějí otesánka P990i (velký test)

Tenký komunikátor s dotykovým displejem a nevšední kolébkovou klávesnicí podporuje sítě třetí generace, chlubí se bohatou výbavou pro organizaci času a správu pošty i kontaktů, má nové prostředí Symbianu. Přehraje hudbu i film, rozumí si s počítačem. A mnozí uvítají, že mu chybí fotoaparát. 3× video
Sony Ericsson M600i: ne všichni chtějí otesánka P990i (velký test)

Rychlé odkazy

 • parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky a videi
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson M600i na oficiálních fotografiích

Klíčové vlastnosti

 • operační systém Symbian s platformou UIQ 3.0
 • velký dotykový displej
 • podpora sítí UMTS
 • slot pro paměťové karty Memory Stick Micro
 • propracovaný MP3 přehrávač
 • špičková konstrukce
 • rozumná cena

Hlavní nedostatky

 • nezná vyzváněcí profily
 • absence Wi-Fi a EDGE
 • bez dotykového pera se jen těžko obejdete
 • nestandardní klávesnice
 • bez vestavěného fotoaparátu
 • v balení není druhý stylus
 • postrádá rádio

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balení Sony Ericssonu M600i

Klidné období před bouřemi zvanými 3GSM Congress a CeBIT letošního sezóny přerušil Sony Ericsson se svou nečekanou novinkou označenou M600i. Výrobce tomuto novému smartphonu s podporou sítí třetí generace přikládá velký význam, a tak nepočkal na zmíněné příležitosti k představení, kde by nový model zapadl mezi návalem ostatních novinek. A zdá se, že důvod měl k tomu pádný, přístroj je to po mnoha stránkách výjimečný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson M600i osobně

Kdo umí...

Novinka má rozměry 107 × 57 × 15 milimetrů, což je oproti mírám 114 × 57 × 25 modelu P990i podstatné zeštíhlení. Zaujme především rozměr 15 milimetrů tloušťky. Zde se Sony Ericsson možná nechal inspirovat Motorolou a jejím novým komunikátorem Q, který je však ještě o 3,5 milimetru tenčí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stačí porovnat

Je mi jasné, že mezinadpis této sekce může působit zaujatě, ale jestli držíte M600i právě v ruce (v prodeji za 12 tisíc), dáte mi za pravdu. Na uhlazený komunikátor nové řady „M“ se dívám se zalíbením, designérům se povedlo vykřesat ze základního tvaru kvádru oduševnělý přístroj v minimalistickém designu. Technicistní pojetí přesně sedí k zařazení přístroje, totiž na místa pracovního vytížení. Tam se nehraje na přikrášlovadla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • srovnání velikosti s platební kartou

Naprosto špičkové je zpracování. Rozsáhlé plochy černého a stříbrného plastu bez zbytečných předělů se postaraly o zdaleka nejlepší torzní tuhost konstrukce mobilního telefonu, jakou jsme v redakci kdy zkusili. Skutečně, je to absolutorium. Zadní kryt akumulátoru s kapacitou 900 mAh (udávané hodnoty: pohotovost 340 hodin; doba hovoru 450 minut) je kryt tenkou plastovou destičkou, která se zasouvá do dlouhých kolejniček. I to přispívá k dokonalé konstrukci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zpracovaní celé konstrukce a slícování dílů je prvotřídní

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt v kolejničkách • akumulátor

Výdrž baterie v reálném provozu mě docela překvapila. I když má komunikátor obrovský dotykový displej a nepřeberné multimediální funkce, dá se dobíjet jednou za dva dny a vydrží. Když mu dáte vydechnout a budete jen psát tak deset zpráv denně a volat dvacet minut, vydrží i tři dny. Karta SIM se vkládá do místa u levého rohu baterie, do poněkud nešikovné úzké štěrbiny. Abyste ji mohli zpět vysunout, je třeba povytáhnout úzký plíšek. Nic příjemného pro nehty.

Klepněte pro větší obrázek
Poněkud nešikovná šachta karty SIM

Na obrázcích kolem i na videu se můžete podívat, jak pod krytem drží zásuvný stylus. Ten se vyjme zadrhnutím bříška prstu o trčící zobáček. Je škoda, že v balení nenajdete podobně jako v případě modelu P990i ještě druhý stylus. Špička i „vlaječka“ nahoře dotykové pera drží v kovové trubičce pomocí závitů. Jsou tyrkysové, podobně jako mřížky reproduktorů a další prvky komunikátoru. Tyrkysová je poznávacím znamením řady „M“, bílá varianta ji nosí také. Umístění pera není nejšťastnější, komunikátor držívám jako pravák standardně v levé ruce a s dotykovým perem pracuji pravou. Tou samou rukou jej i vyjímám ze základny a příjemnější by bylo nemuset sahat až na odvrácený roh přístroje. Nevím, proč k takovému řešení Sony Ericsson přistoupil, pamatuji se, že P910i měl stylus vpravo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dotykové pero a jeho umístění • uchycení vedle baterie

Po stříbrné lince

Vedle otvoru pro dotykové pero je sklíčko infraportu, vzhledově pěkně skloubené s hlavním vypínačem (ten slouží i k přepnutí do flight módu bez aktivace komunikační části).. Aby nepřišlo nazmar, je pod ním ještě červená diodka, která v případě nízkého stavu energie akumulátoru informuje uživatele poblikáváním o nutnosti dobití.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze všech stran

Při pohledu zepředu na levé straně je kolečko Jog Dial, známé ještě z dob samostatné produkce značky Sony. Dá se s ním pohybovat nahoru a dolů, směry kolmé k ose otáčení ztratilo. Zmáčknutím se potvrzují volby. Abyste ho nemačkali často omylem, je nad ním drobná vyboulenina, která kopíruje jeho tvar. O tu se palec intuitivně jemně opírá. Pod kolečkem jsem našel tlačítko pro návrat zpět, klasickou obrácenou šipku Sony Ericssonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Infraport a hlavní vypínač • šipka pro návrat v nabídce a kolečko Jog Dial

Pak dlouho nic a až za zatáčkou, ve spodní části komunikátoru, je konektor s dlouhými noži, současný Fast-Port. Z balení do něj můžete zastrčit nabíječku, konektor USB pro propojení s počítačem nebo stereofonní sluchátka sloužící zároveň jako handsfree (stejná jako u modelů K750i a K800i).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fast-Port • přibalená nabíječka


Další kapitola – paměťová karta, klávesnice, displej, ovládání

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Huawei P9, Sony Ericsson M600i, Eri, Jedenáctka, Velký test, Přibalená nabíječka, Užitečný správce, Son, Elektronická pošta, Běžný dokument, Test, Špatné zobrazení, Nestandardní klávesnice, Velký, Plastová krytka, Druhý obrázek, Návyková záležitost


Určitě si přečtěte

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

Google Fotky už nebudou zdarma. Co dál? Máte v podstatě dvě možnosti…

** Google od června 2021 zásadně omezí službu Google Fotky. ** Jednou z alternativ je záloha na vlastní NAS. ** Srovnali jsme obě metody po stránce ceny i funkcí.

Jiří Kuruc, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 108

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9