Sony Ericsson nejekologičtějším výrobcem

Nokia se propadla, Applu kazí pověst iPhone 3G. V hodnocení Greenpeace si z výrobců mobilů nejhůř vede korejské LG.

S přísnějšími a rozšiřujícími se kritérii ohledně toxických materiálů, elektronického odpadu a nově také s kritérii posuzující dopad na klimatické změny dosáhli podle posledního „Průvodce výrobců zelenější elektroniky“ jen Sony a Sony Ericsson více než 5 bodů z 10 možných. Naproti tomu Microsoft a Nintendo, což je japonská firma, která se v současné době věnuje výrobě a distribuci videoher a herních konzolí doslova zakořenili na chvostu žebříčku v těch nejčervenějších místech.

Organizace Greenpeace tak ve svém průvodci spatřuje nástroj jak postavit elektronický průmysl čelem k jejich ekologické zodpovědnosti a problémům s elektronickým odpadem. Dle svých slov už nechtějí vidět příběhy dětí, které se v rozvojových zemích jen tak prohrabávají v horách elektronického odpadu s cílem objevit ještě něco použitelného. Kde končí značná část vysloužilé elektroniky z bohatého západu jste se ostatně mohli přesvědčit také v tomto článku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I zde končí spotřební elektronika z bohatého západu • Tibet, Lhasa • Vietnam, Ho Chi Minhovo město a indické Dillí

Výzkum byl zahájen v srpnu roku 2006 a před sebou nyní máme jeho osmé vydání. To mapuje osmnáct předních světových výrobců mobilních telefonů, počítačů, televizorů a herních konzolí podle jejich chování k životnímu prostředí, používání toxických materiálů a zpětnému odběru vysloužilých výrobků, což byla hnací síla k tomu přimět mnoho společností udělat významný pokrok v jejich ekologické politice. Jak je patrné z grafického průvodce níže, hodnocení společností se oproti předposledním výsledkům zhoršilo, stalo se tak kvůli novým kritériím zahrnujícím vliv výroby na klimatické změny. Na všechny provedené výzkumy se můžete přehledně graficky podívat níže:

Průvodce výrobců zelenější elektroniky

Postupem času kritéria hodnocení přitvrzují, na dřívější výsledky se můžete podívat kliknutím na číslo v levém dolním rohu. 1 = první zpráva ze srpna 2006, další následují každého čtvrt roku.

Body se udělovaly podle vypouštěných skleníkových plynů, podle absolutního snížení vypouštění emisí do ovzduší a dle podpory k závaznému globálu snížení vypouštění oxidu uhličitého, které jsou nutné k zmírnění klimatických změn. V kategorii energetické účinnosti byla zkoumána celá výrobková řada každé společnosti s cílem posoudit do jaké míry se přiblížila mezinárodním standardům Energy Star. Ty určí minimální limity energetické účinnosti pro mnoho typů elektronických výrobků. Zároveň je u každého výrobce posuzován podíl využívané energie z obnovitelných zdrojů.

Odvětví informačních a komunikačních technologií (ICT) se na globální produkci skleníkových plynů podílí zhruba 2 %, tedy stejně jako letecký průmysl. Jako jedno z nejrychleji rostoucích a inovativních odvětví musí právě elektronické společnosti ukázat své vedoucí postavení v redukci jak přímých tak nepřímých dopadů na životní prostředí.

Iza Kruszewska z Greenpeace, bojovnice za snížení toxických látek, zaznamenala při sestavování průvodce propastné rozdíly v chování firem: „Elektroničtí giganti si dávají pozor na ekologické chování jen v některých oblastech, přičemž ignorují jiné neméně důležité. Například Philips zabodoval v kritériu používání chemických látek a v energetické účinnosti, ale úplně propadl kvůli politice zpětného odběru, za který obdržel nula bodů. Přitom by se právě Philips dostal mnohem výš, jen kdyby se postaral o zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů se svým logem.“

Apple zklamal kvůli iPhonu 3G

Mnoho společností dopadlo dobře z hlediska energetické účinnosti svých výrobků a stanoveným limitům vyhověli nebo je dokonce překročili. Nejlepších výsledků v této kategorii dosáhli Sony Ericsson a Apple. Švédsko-japonský výrobce zabodoval také v hodnocení používaní chemických látek, jeho telefony od ledna 2008 neobsahují PVC a zároveň společnost zakázala antimon, berylium a ftaláty. Naproti tomu Apple propásl velkou šanci vylepšit si skóre, když se nezaměřil na plnění ekologických norem u nové verze iPhonu. Jiní výrobci jako například Toshiba, Samsung nebo LG Electronics dopadly chabě zejména kvůli nevyhovění klimatickým kritériím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky osmého vydání průzkumu ještě jednou a detailněji • ti co mají nejvíc na životní prostředí kašlou

Cílem Greenpeace je ukázat které společnosti to s ekologickým chováním myslí vážně. Chceme aby směřovali k dodržování nových kritérií: aby přestali užívat toxické látky, zvýšili podíl recyklovaných elektronického odpadu a do svých nových výrobků používali recyklované materiály a snížili tak dopad na klimatické změny,“ dodala Iza Kruszewska.

Zdroj: Greenpeace, JAMPB

Diskuze (23) Další článek: Sony Ericsson C702: hurá, má GPS! (megatest)

Témata článku: Ericsson, LG, Motorola, Nokia, Samsung, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ostatní, Ericsson, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Son, Greenpeace, První zpráva, Výrobce, Spotřební elektronika, Skleníkový plyn

Určitě si přečtěte