Sony Ericsson P900: samička láká samečky (velký test)

Sony Ericsson P900 je špičkový mobilní telefon s funkcemi kapesního počítače. V současné době má ve své třídě jen velmi malou konkurenci. Přečtěte si jeho rozsáhlou recenzi doplněnou téměř sto padesáti obrázky.
Sony Ericsson P900: samička láká samečky (velký test)

Zprávy: SMS a MMS

Sony Ericsson P900 zvládá vše: běžné textové zprávy SMS, rozšířené EMS, multimediální MMS, má vestavěný e-mailový prohlížeč. Všechny tyto možnosti jsou soustředěny v jedné nabídce, třídí se ale do samostatných složek. Když si dáte práci a najdete potřebné programy, může telefon fungovat i jako klient ICQ a dalších podobných služeb, připojíte se i k IRC.

 
Nabídka pro práci se zprávami • píšeme textovku

Díky dobré klávesnici je psaní zpráv v zavřeném stavu pohodlné, slovník T9 ale opravdu chybí. U otevřeného telefonu lze poměrně rychle psát s rozpoznáváním znaků. P900 podporuje dlouhé SMS, od začátku odpočítává napsané znaky a uvádí počet částí, na které se zpráva rozdělí; na rozdíl od prvních verzí firmwaru staršího P800 jsou zde už od začátku doručenky. Nenastavují se ale centrálně, musíte je zapnout ručně u každé zprávy, kde o doručenku máte zájem.

 Nastavení doručenky

Práce se zprávami MMS je také pohodlná: lze posílat obrázky, zvuky a video. Přestože poslední možnost naši operátoři oficiálně nepodporují, přesto se mi u Oskara podařilo videoklip odeslat i přijmout. Setkal jsem se ale s problémy u Oskarovy služby MMS magazín – stejně jako v případě staršího P800 se jednotlivé grafické, zvukové a textové soubory zobrazují jako příloha zprávy, nikoli v těle. Současně s tímto problémem nelze MMS z Magazínu přečíst na malém displeji s přiklopenou klávesnicí.

  
Přijaté MMS • zprávy od Oskara se objeví jen jako přílohy • musíte je otevírat postupně 

E-mailový prohlížeč

Stejně jako u staršího telefonu, i zde jsem velmi spokojen s vestavěným e-mailovým prohlížečem. Podporuje protokoly POP3 a IMAP4, pro posílání používá SMTP. Můžete si vybrat, jestli má přijmout jen hlavičky, z nichž si vyberete zprávy, jež chcete stáhnout celé, lze nastavit velikost zprávy, která se už nestáhne, můžete ale také pracovat rovnou se všemi e-maily. Prohlížeč si rozumí s českými znaky, dokáže přijmout i e-mail ve formátu HTML, i když odstraní formátování. Přílohy, které P900 podporuje, lze rovnou otevřít.

   
Postup při stahování zpráv: připojování • stahování hlaviček •
přehled stáhnutých hlaviček • otázka na stáhnutí celé zprávy

     
Různé testovací zprávy: s diakritikou, ve formátu HTML, s přílohami 

Pokud pracujete s hlavičkami, dozvíte se z nich bohužel jen jméno odesílatele a předmět, resp. jen část, která se vejde na displej. Nedostanete se ani k e-mailové adrese – telefon nabídne pouze možnost stáhnout celou zprávu.

Digitální fotoaparát a video

Přestože první informace o tomto modelu říkaly, že Sony Ericsson použije fotoaparát s megapixelovým rozlišením, skutečnost je stále třetinová, největší obrázky mají rozlišení 640 x 480 bodů. I když snímky opět nelze porovnávat s běžnými digitálními fotoaparáty, jsou lepší než u jiných fotomobilů. Sony Ericsson totiž používá velmi drastickou metodu zaostřování, která sice viditelně zdeformuje hrany, výsledek ale vypadá lépe než rozmazaný pohled pivní láhví.

  
Ovládací aplikaci digitálního fotoaparátu se mi nepodařilo sejmout,
mohu nabídnout alespoň stejný program ve variantě pro malý displej.
Na dalších dvou obrázcích jsou ukázky nastavení fotoaparátu

Kromě nejvyššího rozlišení s průměrnou velikostí souborů 50 kB jsou k dispozici ještě dvě další: 320 x 240 (18 kB) a 160 x 120 (3 kB), ve všech případech lze zvolit tři úrovně kvality. Digitální fotoaparát má trochu jiné ovládací prostředí než v případě P800. Kolečkem se volí motivový program, přičemž v módu Auto nemáte stejně jako u běžných fotoaparátů téměř žádné možnosti nastavení. Chcete-li ovlivňovat jas a kontrast snímku, vyvážení bílé a několik dalších parametrů, musíte pracovat s ostatními motivovými programy: pro focení v interiéru, exteriéru, v noci. Samostatný program Message picture je určen pro pořizování obrázků do multimediálních zpráv, má pevně nastavené rozlišení 160 x 120, žádné další rozdíly jsem však u něj nenašel. Obrazové soubory lze ukládat buď do vnitřní paměti, nebo na paměťovou kartu, můžete si dokonce vybrat konkrétní složku.

Ukázkové snímky

  
Exteriér: obrázky vypadají velice dobře

  
Interiér: s umělým světlem si už fotoaparát moc neporadí

Novinkou v P900 je možnost natáčet video v rozlišení 176 x 144 bodů. Ukládá se ve formátu MP4 a na počítači ho přehraje QuickTime. Pokud máte tento program nainstalován, můžete se podívat na testovací videonahrávku.


Z následující kapitoly zjistíte, že P900 lze používat i jako přehrávač MP3, dají se na něm sledovat filmy. Důležité bude také zhodnocení funkcí pro organizaci času a možností pro datové přenosy.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Huawei P9, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Test, Sam, Eri, Samostatný program, Mobilní historie, Nastavené rozlišení, Dodávané pouzdro, Velký test, Hlavní výtka, Skutečná klávesnice, Vylepšený design, Procentuální stav, Son, Jediná fotografie, Nahrané video, Mobilní spojení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 28

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 127