Sony Ericsson P990i: a práce bude zábavou (velký test)

Nový komunikátor Sony Ericssonu má obrovský dotykový displej, plnohodnotnou QWERTY klávesnici, běžnou klávesnici na flipu, 2Mpx fotoaparát, podporu sítí 3G, slot pro paměťové karty, 62 MB vnitřní paměti a hlavně operační systém Symbian s platformou UIQ. Přečtěte si mimořádně podrobnou recenzi tohoto nejen pracovního nástroje. 10× video!
Sony Ericsson P990i: a práce bude zábavou (velký test)

Hudbu prosím, nebo raději video

Kromě mnoha užitečného nabízí telefon i několik ryze zábavných funkcí. Mezi ně patří třeba přehrávač hudby. Ten je na první pohled stejný jako v Sony Ericssonu K800i, ale nabízí toho ještě trochu víc. Hudba uložená v paměti je roztříděná podle interpretů a alb, vytvářet můžete seznamy oblíbených písní. Při přehrávání vidíte nejen název interpreta, alba a skladby, ale dokonce i obrázek obalu alba, pokud jej do příslušeného adresáře s albem nahrajete. Mezi skladbami lze přeskakovat, v samotných skladbách přetáčet. Nabízí se možnost opakovaného nebo náhodného přehrávání.

   
Přehrávač hudby v celoobrazovkovém režimu • nastavení ekvalizéru • rádio s RDS

Hlasitost se reguluje postranním kolečkem. V hlučné tramvaji bych mnohdy ocenil ještě vyšší zesílení, ale až na tyto extrémní případy je hlasitost dostatečná. Vlastnosti zvuku můžete upravit prostřednictvím ekvalizéru, ve kterém nechabí ani režim Mega Bass známý z Walkmanů. Kvalita zvukového výstupu se od Walkmanů neliší, samozřejmě až na ta sluchátka.

Hudbu lze samozřejmě přehrávat i na pozadí. V pohotovostním režimu se pak zobrazuje název skladby a čas. Pokud na tyto údaje najedete otočením kolečka (při přehrávání na pozadí hlasitost nereguluje) a potvrdíte, dostanete se rychle do přehrávače.

  
Zavřený flip: výběr hudby • přehrávání • nastavení zvuku

Když vlastní hudba omrzí, bude se hodit rádio. To se chlubí podporou příjmu RDS informací. Do paměti se vejde 20 stanic – název se jim automaticky přiřadí z RDS informací, jinak zůstane jen frekvence (ruční editace názvu není kupodivu možná). K poslechu rádia je nutné mít zapojena v systémovém konektoru sluchátka, která zároveň slouží jako anténa.

Při poslechu hudby vám samozřejmě neunikne žádný hovor. Ve sluchátkách se ozve pípání a pro přijetí hovoru se hudba přeruší. Jakmile hovor ukončíte, hudba začne opět hrát.

 Přehrávač videa

V otevřeném stavu telefonu se v nabídce přehrávače médií objeví také položka video. Videopřehrávač zvládne přehrávat soubory ve formátu 3GP nebo MP4. Bez zasekávání mi přehrál soubor s rozlišením 320 × 240 bodů, 15 snímků za vteřinu a 500 kbps bitrate. To jsou pro sledování filmu v celoobrazovkovém režimu optimální hodnoty. Sony Ericsson P990i lze díky velkému displeji směle využívat jako kapesní přehrávač videa a na velkém displeji jsou bez problémů čitelné i titulky. Aplikace umožňuje sledování přes celý displej naležato a obraz přitom není narušen popisky kontextových kláves apod. Film je možné libovolně přetáčet. Velkou vadou na kráse toho celého je příšerně dlouhé spouštění filmu – čím větší soubor, tím déle budete čekat. A pokud se jedná o celovečerní film, bude to i několik desítek sekund. Jakmile se soubor načte, vše už je svižné – přehrávání je plynulé a můžete bez čekání přetáčet.

Fotoaparát: prostě kvalita

Podrobně jsme se fotoaparátu věnovali již v samostatném článku, shrnu tedy jen to nejdůležitější. Fotoaparát má automatické zaostřování a dokáže vytvářet snímky v rozlišení 2 Mpx (1 600 × 1 200 bodů). Rozlišení je možné nastavit i menší (1240 × 960, 640 × 480, 320 × 240 bodů). V nabídce funkcí najdete kompenzaci expozice, vyvážení bílé, samospoušť, noční režim, barevné efekty, rámečky nebo také režim panoramatického skládání snímků. Vybírat můžete ze čtyř zvuků závěrky nebo jej lze zcela vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Focení v zavřeném stavu • možnosti nastavení • nápověda

Fotografovat můžete jak se zavřeným, tak s otevřeným flipem. Při zavřeném flipu slouží k ovládání navigační klávesa a kontextová tlačítka, při otevřeném využíváte dotykový displej. Ovládání je intuitivní, funkce jsou shromážděny v nabídkovém pruhu při spodním okraji displeje, jako třeba u Sony Ericssonu K750i a podobně. Jen mě zaráží použitý font popisků – výrobce použil kurzívu, která se zde vůbec nehodí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plné zobrazeni • možnosti nastavení • na celou obrazovku

Vytvářené snímky jsou velmi kvalitní. Optika je zjevně stejná, jako u Sony Ericssonu K750i, ale výsledné fotografie hodnotím subjektivně o něco lépe než právě u K750i. Připadá mi, že mají méně patrný šum. Velmi dobře si fotoaparát poradí také s texty (bodejť by ne, když funguje i jako skener vizitek).

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Interiér

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Exteriér

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Text

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Běžný režim • noční režim • blesk

Automatické zaostřování a operační systém se podepsali na lenosti fotoaparátu. Není to ale zas tak strašné, první snímek po aktivaci z pohotovostního režimu pořídíte průměrně za necelé čtyři vteřiny, samotné zaostření a uložení do paměti trvá něco kolem vteřiny.

Tip: více ukázkových fotografií včetně ukázky různých nastavení najdete zde

 
Prohlížení obrázků v telefonu

Fotografie můžete prohlížet v galerii obrázků. Jsou zde vidět malé náhledy v matici 3×3 a vybrané obrázky lze prohlížet na celé ploše displeje. Chybí mi zde funkce slideshow pro postupnou prezentaci všech snímků v adresáři. Naopak mě potěšil editor obrázků, kterým lze fotografie upravit. Nabízí bezpočet možností editace od oříznutí, otočení, zrcadlení přes vyvážení barev, úpravu kontrastu, umělecká efekty až po vkládání nejrůznějších prvků včetně textů.


Editor obrázků

Pokud v režimu fotoaparátu pootočíte kolečkem Jog Dial, přepnete se do režimu natáčení videa. Kromě běžné kvality pro MMS zprávy a formátu 3GP dokáže fotoaparát natáčet i kvalitnější videa v rozlišení 320 × 240 bodů ve formátu MP4. Výrobce na svých stránkách slibuje rychlost snímání 30 snímků za vteřinu, ale s tím si náš testovaný kousek zřejmě moc neporadil. Výsledek je trhaný. Pokud by byl plynulý, bylo by přehrávání natočených videí přes celý displej úchvatnou podívanou. Vzhledem k tomu, že se výrobce na svých stránkách vysloveně chlubí natáčením kvalitního videa, připouštím, že by se mohlo jednat jen o chybu předprodejního vzorku.

Ukázkové video:

Poznámka: náš server nespolupracuje z technických důvodů se soubory typu MP4, proto jsme je zabalili do formátu ZIP, i když to na kompresy nemá žádný vliv


Další kapitola - paměť, zábava, závěr

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Huawei P9, Nokia N80, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson P990i, Velký, Zavřený flip, Pěkná řádka, Pokročilé ovládání, Vnější klávesnice, Užitečný správce, Okolní rámeček, Běžný dokument, Son, Test, Horní pruh, Světélko, Běžný režim


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27