Sony Ericsson P990i: budu vaše jednička (další informace)

Na další smartphone od Sony Ericssonu čekají uživatelé už téměř jeden a půl roku. Letos se do prodeje konečně dostane očekávaný Sony Ericsson P990i a už první konkrétnější informace naznačují, že jeho příchod bude velkolepý. Máme nové, podrobnější informace.
Sony Ericsson P990i: budu vaše jednička (další informace)

Společnost Sony Ericsson předevčírem kromě uvedení zcela nového smartphonu M600i zveřejnila další informace k dlouho očekávanému nástupci modelů řady P – chytrému komunikátoru P990i. Nyní už tedy víme, že Sony Ericsson P990i nebude zákazníky lákat jen operačním systémem Symbian, dotykovým displejem a konstrukčním řešením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Sony Ericssonu P990

Tip: Základní technickou specifikaci s výčtem podporovaných funkcí najdete v našem prvním pohledu. Prototyp Sony Ericssonu P990i jsme měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži. Naše dojmy doplněné živými fotografiemi najdete zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bude to nejchytřejší smartphone?

Na web i do Opery

Jedním ze základních stavebních kamenů mobilních sítí příštích let budou datové přenosy. V tomto ohledu je Sony Ericsson P990i připraven na jedničku. Na procházení webových stránek pomocí GPRS, UMTS nebo Wi-Fi využijete vestavěný prohlížeč Opera 8 s možností horizontálního položení obrazu. Kvalitě prohlížení jistě neubere ani technologie Small-Screen Rendering na přizpůsobení stránky velikosti displeje, kterou je Opera vybavena. Pro sledování novinek z domova i ze světa je připraven klient pro stahování informací z RSS kanálů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Srovnání s předchůdcem P910i (vlevo) • srovnání velikosti se Sony Ericssonem D750i

K prohlížení internetu neodmyslitelně patří i bezpečnost. V Sony Ericssonu P990i by měla být zajištěna díky ochrannému softwaru od společnosti McAfee, který kombinuje antivirus a firewall. Zkušení verze aplikace dodávaná spolu s telefonem se postará o bezpečnost nejen e-mailů s přílohami, ale také webových stránek. Lahůdkou pro zabezpečený přístup k podnikovým systémům je pak zdarma dodávaný VPN klient nebo zkušební verze šifrovacího programu Pointsec.

E-mail jak jej neznáte

Zcela novou funkcí je tzv. Push e-mail. Push e-mail je speciální technologie, díky níž jsou kopie vašich soukromých nebo firemních e-mailů okamžitě kopírovány a přeposílány na mobilní telefon nebo PDA. Protože je možné zprávy již na serveru filtrovat, dostane se k vám opravdu pouze obsah, který si sami vyžádáte. Tuto službu ovšem musí podporovat provozovatel e-mailové schránky, což bude v našich podmínkách trochu problém. Podrobnější informace o technologii Push e-mail najdete na stránkách encyklopedie Wikipedia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z jedné strany mobil • z druhé fotoaparát

Díky dvoumegapixelovému fotoaparátu a systému automatického ostření přichází Sony Ericsson do Evropy se zcela ojedinělou funkcí. Spolu s telefonem bude dodávána aplikace na skenování vizitek. Systém je přitom jednoduchý. Klasickou papírovou vizitku stačí vyfotit a systém si ji již automaticky díky softwaru pro rozpoznávání znaků převede do textové podoby. Jediné co následně musíte udělat je uložit tuto vizitku mezi svoje kontakty. Protože je v japonských telefonech tato funkce již nějakou dobu využívána, jsem docela zvědav, jak se uchytí v našich podmínkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kamera pro videohovory na přední straně

Pro práci i volný čas

Většinu výše zmiňovaných funkcí využijete spíše v pracovním cyklu než v soukromém životě. Abyste se nemuseli bát vytáhnout telefon z kapsy i ve chvílích volna, je Sony Ericsson P990i vybaven hardwarovým akcelerátorem a systémem 3D Java pro ještě vyšší požitek z javových her. A začít můžete hned s javovkou Vijay Singh Pro Golf 2005 od společnosti Gameloft.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tlačítka na pravé straně a chráněný slot pro paměťové karty mezi nimi • prvky na levé straně • kolečko Jog-Dial není možné vychylovat do stran

Zábava ale nejsou jen hry. Díky osmdesáti megabajtům vnitřní paměti a dalším čtyřiašedesáti na paměťové kartě Memory Stick PRO Duo, která je dodávána v balení spolu s telefonem (64 MB), si můžete naplno vychutnat i přehrávání hudby. Integrovaný přehrávač si kromě standardních MP3 souborů poradí i s formáty AAC, AAC+, E-AAC+, m4a nebo playlisty m3u. Ve výbavě najdete i aplikaci MusicDJ nebo vestavěné FM rádio se systémem RDS. Telefon je navíc možné použít pouze jako přehrávač, tedy v tzv. offline režimu.

Paměť pro každého

Nedostačuje-li vám dodávaná paměťová karta, máte možnost přikoupit si další o kapacitě až osmi gigabajtů. Přenos z počítače do telefonu probíhá pomocí technologie Mass Storage rychlého rozhraní USB, takže není třeba instalovat další přídavný software. Buď pomocí standardního kabelu nebo dodávaného stolního USB stojánku je telefon i nabíjen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další detaily

Sony Ericsson P990i bude na trh uveden ve druhém čtvrtletí letošního roku ve dvou provedeních. Druhá varianta P990c je však určena výhradně pro oblast pevninské Číny. Podle našich odhadů se bude cena telefonu pohybovat mezi dvaceti až dvaadvaceti tisíci korunami.

Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů.


Sony Ericsson P990i ve zkratce:

sítě: GSM 900/1800/1900 MHz, UMTS 2100 MHz

rozměry: 114 × 57 × 25 mm

váha: 155 g

displej: aktivní TFT, 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,8’’, dotykový

fotoaparát: rozlišení 2 Mpx, automatické ostření, přisvětlovací dioda, 2,5 × digitální zoom, druhá kamera pro snímání volajícího během hovoru v sítích vyšších generací

paměť: vnitřní paměť 80 MB, podpora paměťových karet Memory Stick PRO Duo (v balení 64 MB, maximální kapacita 8 GB)

operační systém: Symbian 9.1 s rozhraním UIQ 3.0

multimédia: přehrávač hudebních soborů a videa, streaming hudby a videa v sítích UMTS, 40hlasé vyzvánění, FM rádio s RDS, podpora stereo Bluetooth přenosu

konektivita: Bluetooth, infraport, USB (Mass storage), GPRS, UMTS, Wi-Fi (802.11b)

připravené aplikace: internetový prohlížeč Opera 8, RSS čtečka, VPN klient, skener vizitek, program pro šifrování e-mailů (zkušební verze), prohlížeč a editory (pouze textu) dokumentů Microsoft Office, prohlížeč PDF souborů, antivirový program a firewall (zkušební verze), Push e-mail (podpora klientů AlteXia, RIM – BlackBerry Connect, Ericsson Mobile Office (EMO), iAnywhere OneBridge, Intellisync, Microsoft Exchange ActiveSync, Seven, Visto, standardních e-mailových klientů IMAP IDLE)

Diskuze (57) Další článek: Megarecenze Dynavix Mobile 2005: navigace Czech Made

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Huawei P9, Sony Ericsson P990i, Zabezpečený přístup, Speciální technologie, Informace, Jednička, Son

Určitě si přečtěte