Sony Ericsson P990i není žádný mudlovský šmejd (první pohled)

Je to tady! Sony Ericsson oficiálně představil dychtivě očekávaný model P990i, dříve známý pod kódovým označením Hermione. Má dvoumegapixelový fotoaparát, novou verzi Symbianu i platformy UIQ, podporuje Wi-Fi. Bude to nový král chytrých telefonů?
Sony Ericsson P990i není žádný mudlovský šmejd (první pohled)

Byl to Hermione. Vzývaný, zatracovaný, milovaný... na každý pád očekávaný. Po včerejšku, kdy byl telefon oficiálně představen víme, že se bude jmenovat Sony Ericsson P990, v Evropě s písmenem „i“ na konci.

Dlouhé chvíle napětí a otázek jsou u konce, známe definitivní podobu a podrobnou specifikaci. Nováček půjde ve šlépějích svých sourozenců P800, P900 a P910i. Je určen pro sítě GSM 900/1 800/1 900 MHz a je vybaven i schopností pracovat v sítích třetí generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Sony Ericssonu P990

Sony Ericssony řady P stály ve světě chytrých telefonů trochu stranou. Sony Ericsson jako jeden z mála vsadil u Symbianu na méně používanou grafickou nádstavbu UIQ a svůj smartphone cílil hlavně jako pracovní nástroj (na multimédia ale také nezapomněl). Navíc často držel cenu poměrně vysoko, klesla až u výprodeje. Pokud bychom ale měli srovnávat mobilní zařízení určené pro práci, ocitnou se Sony Ericsson řady P nejvýš ze všech smartphonů a velmi blízko komunikátorům, které vycházejí z kapesních počítačů.

Evoluce

Základní myšlenka konstrukce těla zůstala beze změny: tedy klasický tvar o rozměrech 114 × 67 × 25 milimetrů a s odnímatelnou odklopnou klávesnicí. Nové je ovšem rozložení funkčních kláves. Bude teď stejné, na jaké jsme zvyklí u klasických telefonů značky. Pod displejem jsou kontextová tlačítka, pod nimi vlevo klávesa pro návrat o úroveň výše a vpravo korekční klávesa „C“. V nabídce se bude možné pohybovat čtyřmi směry hlavního ovládacího prvku s potvrzovacím středem nebo pomocí pera, které se přesunulo z pravé strany zad doleva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plnohodnotná klávesnice se přesunula na tělo telefonu

Ovládací kolečko Jog-Dial už nebude možné vychýlit do stran. Používat se budou jen směry nahoru, dolů a potvrzovací zmáčknutí. Pro návrat v nabídce je zde zmiňovaná „obrácená šipka“ na hlavní klávesnici a jedna taková se nachází i na levém boku pod kolečkem. Ještě o kus níž je posunovací tlačítko zámku klávesnice a dotykového displeje. Zcela nahoře si našel místo ovladač hudebního přehrávače.

Pravá strana patří klávese pro přístup na internet, pryžové krytce slotu paměťových karet a spoušti fotoaparátu. Jeho optiku chrání otočná krytka se zrcátkem pro vytváření autoportrétů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvoumegapixelový fotoaparát je chráněn otočnou krytkou

Fotoaparát má rozlišení dnes maximálních dvou megapixelů a při snímání scény se telefon drží jako klasický digitál. Umí natáčet videozáznamy, má funkci automatického zaostřování a digitálně přiblíží scénu. Sony Ericsson zatím ale nezveřejnil, jaký bude mít zoom rozsah. Přisvětlovací diody budou nápomocny ve špatných světelných podmínkách. Hlavnímu fotoaparátu bude sekundovat kamera na vnitřní straně telefonu určená pro videohovory; bude mít rozlíšení 0,3 Mpx.

Obavy byly plané, bohudík

Na začátku jsme zmiňovali odnímatelnou odklopnou klávesnici. Tento prvek je kompletně nový, na rozdíl od P910i nemá na zadní straně nic než jen hladkou plochu. Plnohodnotná klávesnice se přesunula na jiné místo – přímo na tělo telefonu pod displej. Podle trhů se bude vyrábět v provedení QWERTZ, QWERTY, AZERTY nebo v ruské modifikaci se znaky azbuky.

Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení QWERTY klávesnice

Tip: Fotografie s podsvětlením klávesnice pochází ze serveru InfoSyncWorld, kde najdete i další zajímavé detaily telefonu a článek s osobními dojmy

Podle prvních dojmů z obrázku jsme se obávali, že displej kvůli tomu musel podstoupit razantní „odplošňovací“ kůru. Je sice znát, že je posunut směrem k hlavě telefonu, stále ale působí menším dojmem, než jak vypadal na fotografiích jeho předchůdce.

Po pečlivém prozkoumání, přeměření dostupných obrázků a porovnání s P910i jsme zjistili, že změna to bude naštěstí nepatrná. Na výšku by si měla zobrazovací plocha říci nově o šest milimetrů méně, zato o čtyři na šířku přibere. Úhlopříčka tak zůstane téměř shodná. Nesmíme zapomenout na výborné QVGA rozlišení a 262 tisíc barev, které dokáže displej zobrazit.

Místa nad hlavu

Sony Ericsson P990i poběží na zcela nové verzi 9.1 operačního systému Symbian a platformě UIQ v3.0. Jak bude prostředí nabídky velmi pravděpodobně vypadat, se můžete podívat tady. Se změnou operačního systému souvisí nemilá záležitost – původní aplikace, které fungovaly třeba na P910i, nebudou kompatibilní. Náplastí na bolístku bude aktivní pohotovostní displej sdružující všechny události naplánované na aktuální den. Konečně.

Pro instalování nových programů anebo ukládání kontaktů a příloh e-mailů je k dispozici 80 MB uživatelské paměti přímo v telefonu. Ta je samozřejmě možné rozšířit paměťovými kartami Memory Stick Pro Duo až do velikosti 4 GB (v době uvedení telefonu by už měly být v prodeji).

Přímo v balení najde nový majitel přibalenu kartu s kapacitou 64 MB a s předinstalovaným VPN klientem a zkušební verzí antivirového programu. Softwarová výbava zahrnuje prohlížeč a editor dokumentů Microsoft Excelu, Wordu, Powerpointu a PDF prohlížeč od Adobe. Prohlížení internetu má na starosti webový prohlížeč Opera ve verzi 8.0.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bude to nejlepší chytrý telefon?

Pro komunikaci s okolím je připravena kompletní armáda prvků, jaké jen můžete mít. Infraport ani Bluetooth nechybí, se správou souborů pomůže rozhraní USB, přes které bude také možné nabíjet baterii telefonu. Skvělou zprávou je potvrzení implementace Wi-Fi. Datové přenosy budou realizovány také přes GPRS třídy 10 anebo rychle přes UMTS, navíc bude možné datové spojení i hovor současně.

„Mezistanice“ zvaná EDGE tady chybí. Mnoho uživatelů se bude zlobit, ale takový postup Sony Ericssonu se dá pochopit když vzpomeneme, že v Evropě není EDGE příliš rozšířené. Třeba v takovém Německu jej nemají vůbec, většina států přechází z GPRS přímo na sítě třetí generace.

Tip: Přečtěte si jiný pohled na Sony Ericsson P990i na slovenském serveru MobilMania.sk

Zapíše se do dějin

Na plnohodnotný test si budeme muset počkat do začátku příštího roku, smartphone nestihne vánoční trh. To je určitě škoda, nevěříme, že to výrobce takhle chtěl a soudíme na zpoždění s vývojem. Již teď je ale zřejmé, že Sony Ericsson P990i bude jedním z těch velkých milníků, které hýbnou mobilními dějinami. Nachystejte si 20 tisíc a zatajte dech, možná přichází nový vládce chytrých telefonů.

Všechny doposud známé parametry telefonu Sony Ericsson P990i najdete v katalogu mobilů


Sony Ericsson P990i ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 114 × 57 × 25 mm, 155 g
 • konstrukce: klasická s odnímatelným flipem
 • barevné provedení: stříbrná
 • operační systém: Symbian v9.1 na platformě UIQ v3.0
 • pásma GSM: 900/1 800/1 900 MHz + UMTS 2100
 • displej aktivní dotykový TFT, 262 tisíc barev, rozlišení 240 × 320 (QVGA) obrazových bodů, rozměry 44 × 55 milimetrů
 • fotoaparát: hlavní: 2 Mpx (rozlišení 1600 × 1200 obrazových bodů) s možností natáčet video a s autofocusem druhý fotoaparát: kamera s rozlišením 0,3 Mpx pro videohovory
 • paměť: 80 MB vnitřní paměti, s možností vkládat paměťové karty Memory Stick PRO Duo až do kapacity 4 GB
 • vyzvánění: MP3 vyzvánění
 • připojení k internetu: GPRS třídy 10, WAP 2.0, UMTS, Wi-Fi (802.11b)
 • připojení: Bluetooth, infraport, USB datový kabel
 • ostatní: SMS, MMS, Java MIDP 2.0 a s podporou 3D, e-mailový klient, přehrávač multimediálních souborů, FM rádio
Diskuze (85) Další článek: Sony Ericsson P990 je tady: první oficiální fotky a podrobnosti! (oživeno)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Huawei P9, Sony Ericsson P990i, Pohled, První pohled, Son, AZERTY

Určitě si přečtěte