Sony Ericsson P990i: pan dokonalý na vlastní oči

Měli jsme možnost prohlédnout si nejnovější smartphone Sony Ericssonu. Začne se prodávat příští rok – je na co se těšit? Přečtěte si o prvních dojmech z telefonu a prohlédněte si řadu živých fotografií.
Sony Ericsson P990i: pan dokonalý na vlastní oči

Sony Ericsson P990i navazuje na řadu smartphonů P800, P900 a P910i. Uživateli je již dlouho očekáván, protože od uvedení zatím posledního zástupce řady „P“ uběhlo už skoro patnáct měsíců. Očekávání je o to dychtivější, o co je bohatší výbava novinky oproti předchůdci. A že se pěkně rozrostla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Sony Ericssonu P990

Telefon jsme si včera mohli na vlastní oči prohlédnout a přinášíme vám své první dojmy. Bohužel nebyl k dispozici vzorek s funkčním softwarem, důkladně jsme proto prozkoumali alespoň konstrukční řešení telefonu.

Smartphone dvou tváří

Novinka je svými rozměry a hmotností prakticky stejná jako předchůdce P910i. Je to tedy o něco větší kus telefonu, ale s ohledem na jeho funkční potenciál jsou rozměry 114 × 57 × 25 mm a hmotnost 155 g přiměřené hodnoty. Větší rozměry při držení nijak nevadí, úchop je jistý a prsty pohodlně dosáhnou na všechny ovládací prvky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přestože se jednalo o prototyp, všechny plastové díly držely pevně na svém místě a ani při silnějším stisku se neprojevovaly. Výjimkou byl odnímatelný kryt klávesnice, který bylo možné až podezřele snadno sejmout. Připisuji to ale spíše nějakým konstrukčním nedodělkům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Srovnání s předchůdcem P910i (vlevo) • srovnání velikosti se Sony Ericssonem D750i

A jaký byl vůbec první dojem se „setkání“? Pokud již používáte model P900 nebo P910i, novinka vás nijak zvlášť nepřekvapí. Hranatý tvar a strohý, technický design se nemění a myslím, že je to jen dobře. Díky chromovým tlačítkům a rámečku displeje však vypadá luxusněji a lépe reprezentuje svoji cenu.

Nejvíce zaujme asi zadní strana telefonu. I do nejvyšší třídy komunikátorů pronikla móda přístroje dvou tváří – z jedné strany telefon, z druhé fotoaparát. Na zadní straně proto najdete velký kruhový rámeček otočné krytky, která jakoby chránila „dospělý“ objektiv. Při pootočení však vykoukne jen malá čočka dvoumegapixelového fotoaparátu. Ten je vybaven autofocusem a jedná se tedy evidentně o stejný modul, jako u Sony Ericssonu K750i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z jedné strany mobil • z druhé fotoaparát

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kamera pro videohovory na přední straně

Displej je opravdu větší

Jak je to s displejem, je větší nebo menší? Výška displeje se oproti předchůdci zmenšila, celková plocha však díky větší šířce narostla. Větší šířka přitom na ploše přidá i subjektivně, skepse tedy není v žádném případě na místě, pracovní plocha bude větší. Daleko větší je také plocha displeje při zavřeném flipu s klávesnicí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání displejů staršího a nového komunikátoru

Přestože nebyl telefon funkční, chtěl jsem si jen tak ze zvyku vyzkoušet, jak se bude ovládat pomocí pera. Nějaký čas jsem používal starší model P900 a tak pro stylus sahám na zažité místo v pravém horním rohu přístroje. Ejhle, pero se přestěhovalo na levou stranu. Je v podstatě stejné – poměrně tenké, celé plastové, bez teleskopické konstrukce, ale dostatečně dlouhé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylus je nově na levé straně (při pohledu zepředu)

Miniaturní, ale použitelná

Úchyt flipu klávesnice se zdá být pevný. Je možné jej demontovat a telefon ovládat pouze prostřednictvím dotykového displeje a miniaturní QWERTY klávesnice. Klávesnice na přední straně flipu mě mile překvapila, tenká tlačítka jsou výborně rozeznatelná hmatem a příjemně se tisknou. Výborná je navigační klávesa s potvrzovacím středem, stisk do všech směrů je jistý, Konečně bude možné ovládat všechny důležité funkce jednou rukou bez nutnosti vytahovat stylus.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice se povedla • a navigační klávesa obzvlášť • flip se opírá o rámeček displeje a tlačítka QWERTY klávesnice

Z klávesnice ukryté pod flipem už tolik nadšený nejsem. Tlačítka jsou pochopitelně titěrná a často bude docházet k nechtěnému stisku dvou sousedních kláves. Neměl jsem však možnost kontroly psaného textu na displeji, takže s konečným soudem ještě vyčkám. Samostatná tlačítka ale vystupují dostatečně nad okolní povrch a jsou proto dobře hmatem rozeznatelná. Nízký stisk vždy potvrdí jemné cvaknutí. Pohodlnému stisku spodní řady kláves ale trochu vadí vysoký okraj kloubu flipu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je sice malá, ale zdá se být "použitelná"

Ve srovnání s nepraktickou miniaturní klávesnicí na flipu u předchozího modelu je novinka o mílový krok napřed vstříc pohodlnému zadávání textů. U nás se však budeme muset ještě vypořádat s chybějící řadou číselných kláves, která by umožnila psaní znaků s diakritickými znaménky stejně jako na běžné počítačové klávesnici.

Na pravém boku přístroje najdete ještě dvě tlačítka – jedno slouží pro aktivaci webového prohlížeče a druhé je spouští fotoaparátu. Fotografovat se bude naležato, stejně jako s běžným fotoaparátem a tlačítko spouště padne přesně pod pravý ukazovák. Zamáčkl jsem slzu při pohledu na levý bok, na kterém je kolečko Jog-Dial bez možnosti vychýlení do stran jako u předchůdců. Kolečko je nyní možné pouze stisknout a pro „návrat zpět“ slouží zvláštní tlačítko vedle. Na levé straně je ještě klávesa pro ovládání přehrávače hudby a praktická posuvná klávesa zámku klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tlačítka na pravé straně a chráněný slot pro paměťové karty mezi nimi • prvky na levé straně • kolečko Jog-Dial není možné vychylovat do stran

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na spodní straně je konektor Fast Port • horní stranu zdobí tmavý pásek, ve kterém se ukrývá infraport a zapínací tlačítko

Plňte prasátka

Je velká škoda, že jsme si nemohli „pohrát“ s funkčním telefonem. Věřím, že by se dobré pocity z tohoto přístroje ještě znásobily. Je jisté, že cílovou skupinou nebudou pouze manažeři vyžadující přístroj, který jim pomůže při práci, ale velkou skupinu budou tvořit fandové nejmodernější techniky, kteří ocení bohatou multimediální výbavu tohoto přístroje.

Telefon by se měl na našem trhu objevit v březnu příštího roku. Jeho cena se bude pohybovat kolem dvaadvaceti tisíc korun.

Podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů. Přečtěte si také první pohled na Sony Ericsson P990i.


Sony Ericsson P990i ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 114 × 57 × 25 mm, 155 g
 • konstrukce: klasická s odnímatelným flipem
 • barevné provedení: stříbrná
 • operační systém: Symbian v9.1 na platformě UIQ v3.0
 • pásma GSM: 900/1 800/1 900 MHz + UMTS 2100
 • displej aktivní dotykový TFT, 262 tisíc barev, rozlišení 240 × 320 (QVGA) obrazových bodů, rozměry 44 × 55 milimetrů
 • fotoaparát: hlavní: 2 Mpx (rozlišení 1600 × 1200 obrazových bodů) s možností natáčet video a s autofocusem, druhý fotoaparát: kamera s rozlišením 0,3 Mpx pro videohovory
 • paměť: 80 MB vnitřní paměti, s možností vkládat paměťové karty Memory Stick PRO Duo až do kapacity 4 GB
 • multimédia: přehrávač multimediálních souborů, MP3 vyzvánění, FM rádio s RDS
 • připojení k internetu: GPRS třídy 10, WAP 2.0, UMTS, Wi-Fi (802.11b)
 • konektivita: Bluetooth, infraport, USB datový kabel
 • ostatní: SMS, MMS, Java MIDP 2.0 a s podporou 3D, e-mailový klient
Diskuze (71) Další článek: Operační systém SavaJe: další velký bojovník?

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Huawei P9, Sony Ericsson P990i, Dok, Son, Celková plocha


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21