Sony Ericsson Satio: čerstvý vítr (test)

Nový operační systém, 12 megapixelů, dotykový displej. Sony Ericssonu se vytýkal nedostatek inovací, Satio to má všechno změnit k lepšímu.
Sony Ericsson Satio: čerstvý vítr (test)

Aplikační výbava 

Satio není jen multimediální přístroj, v základní výbavě nabídne také široké portfolio aplikací.  Mezi předinstalované aplikace patří YouTube nebo klient Facebooku. Ten ukáže základní statusy a informace, pro podrobnější info se telefon připojí k internetovému prohlížeči, kde se musíte znovu přihlásit, což není příliš praktické. Mezi další nabídku aplikací patří integrované hledání informací a souborů v telefonu, rychlé vyhledávání na Googlu, poznámky, převodník jednotek nebo kalkulačka. Nechybí ani prohlížeč Adobe PDF nebo Quickoffice, bohužel jsou oba programy přítomny pouze v demoverzi, plné verze se musí zakoupit zvlášť. Je to ne příliš šťastné řešení, za cenu přístroje by již podobné věci měly být automaticky součástí výbavy… 

Nechybí ani aplikace RoadSync pro synchrnizaci použitím Exchange ActiveSync. Díky vestavěné GPS je možno využít i navigačního softwaru, přednastaveny jsou Google Maps a Wisepilot s mapovými podklady NAVTEQ, oba ale ke svému provozu potřebují aktivní internetové připojení. Pokud nechcete utrácet za datový tarif, lze si zakoupit některý z navigačních softwarů spolu s mapovými podklady tak.

Internetový prohlížeč WebKit mě příjemně překvapil a získal zároveň, vždy před připojením na celosvětovou síť se zobrazí tabulka, zdali se chcete připojit přes mobilní síť (EDGE, UMTS včetně HSDPA a HSUPA) nebo přes Wi-Fi. Doporučuji prohlížení stránek na celou šířku obrazovky, vpravo máte potřebná navigační tlačítka a v pravém rohu se při načítání stránky zobrazuje, kolik dat bylo přeneseno. Stránky lze zoomovat, scrollovat nebo přetáčet, pokud chcete zpět, zobrazí se grafická historie posledních až tří stránek, dvojklikem se stránka optimalizuje na šířku displeje. Potěšila mě i vestavěná podpora Flashe, stránky s Flash animacemi tedy nebude problém zobrazit hned po rozbalení telefonu z krabice, nic není potřeba doinstalovávat. Chybět nemůže ani RSS čtečka. Další alternativou je Opera Mini 5 s integrací dotykového ovládání. 

S okolím bude zařízení komunikovat také přes Bluetooth nebo USB kabel. Interní paměť má zpřístupněnou kapacitu 77 MB, v základním balení ještě najdete 8GB paměťovou kartu microSD. Při prvním připojení s počítačem se přímo z karty spustí instalace PC Suite, čímž odpadlo přidávání softwarového CD do základního balení. Soubory po instalaci samy nabídnou své odstranění, aby zbytečně nezabíraly prostor na paměťové kartě. Základním pilířem pro komunikaci je aplikace PC Companion, přes kterou lze stáhnout zmíněný PC Suite nebo MediaGo. Satio podporuje OpenGL 2.0, mezi hrami však nenalezneme v základu žádnou, která by jej dokázala naplno využít. Pro ukrácení volné chvíle tedy poslouží Sudoku nebo Labyrinth, kde musíte nakláněním telefonu dovést kuličku do cíle. Zde jsou výsledky testů JBenchmarků a FPC Bench:

 • JBenchmark 1 - 5666
 • JBenchmark 2 - 705
 • JBenchmark 3D - 831/776 (LQ/HQ)
 • JBenchmark HD - 729 (24,3 fps)
 • JBenchmark Pro - 424
 • FPC Bench - heap memory 212992 bytes, total - 483, fibonacci numbers - 120 s

S instalací nových aplikací byl trochu problém, telefon se stále odvolával na neplatný certifikát, i když jsem je podepsal na své IMEI, měnil data a nastavoval DRM clock, aplikace přesto stále nešly nainstalovat. I proto v recenzi nenajdete žádné screenshoty, protože potřebnou freeware aplikaci bylo třeba nainstalovat. 

Závěrem

Sony Ericsson se s modelem Satio pustil do neprobádaných vod. I přesto se ale novinka povedla. Jsou zde sice některé vady na kráse, které mohly být implementovány jinak, u multimediálního přístroje by se jistě hodil 3,5 mm konektor jack nebo microUSB konektor. A co na tom, že systém pochází od konkurence? Satio není jen tuctový telefon Series S60, nabídne také svoje individuální vylepšení, které dává v šanc konkurenčním modelům. Sony Ericsson hledá, kterou cestou mobilních systémů se má vydat, po zkušenostech s Windows Mobile 6.1 (zanedlouho WM 6.5 v podobě druhé XPERIE), přichází do jeho portfolia S60, po němž následuje kýžený Android. O úspěchu Satia rozhodne i cenová politika, úvodní cena 14 600 Kč není v době krize zrovna málo. Přesto se jedná o komplexní zařízení, které si neklade za cíl nic míň, než perfektně zvládnutá média. 

Obsah základního balení:

 • Sony Ericsson Satio
 • baterie s kapacitou 1000 mAh
 • mini stylus
 • USB kabel a stojánek
 • kožené pouzdro
 • průchozí nabíječka CST-75
 • handsfree HPM-77
 • TV kabel ITC-60
 • 16GB paměťová karta
 • rychlá uživatelská příručka
   
 • Firmware testovaného modelu: R1BB031
hce counter

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Audioknihy, Sony Ericsson Satio, Boční hrana, Automatický zámek, Celá plocha, Son, Standardní rozměr, Kvalitní záznam, Základní pilíř, Noční můra, Čerstvý vítr, Vybrané video, Úvodní cena, První son, Dlouholetý uživatel, Vítr, Vestavěná podpora, Kvalitní kodek, Normální telefon


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 179