Sony Ericsson T610: královské reggae! (velký test)

Nový model T610 přichází, aby nahradil stárnoucí T68i. Do boje nastupuje s novou koncepcí ovládání, s pořádnou porcí výbavy a příznivou cenou. Zaslouží si post nejvyšší? Bonus: ukázky melodií.
Sony Ericsson T610: královské reggae! (velký test)

Největší plochu na tomto mobilu – skoro polovinu - zabírá barevný displej. Svou kvalitou se jej nebojím zařadit mezi nejlepší displeje současnosti, velkou konkurenci v tomto směru představují pouze mobily z Japonska (Panasonic, Samsung). T610 nabízí rozlišení 128 x 160 obrazových bodů a 65 000 barev. Má jemný rastr, písmo i obrázky jsou vyhlazené, na ikonky v základním menu je radost pohledět. Zkrátka pastva pro oči. Podsvícení se zdá rovnoměrné, v nastavení si lze pohrát s kontrastem. Je ale třeba počítat s tím, že se brzy zamaže, tudíž se doporučuji skamarádit s hadříkem, který je k telefonu dodáván.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Zde se podívejte, jak může vypadat pohotovostní obrazovka s použitím různých pozadí

Pohotovostní nabídka se nese v duchu jednoduchosti a tradičnosti. K dispozici jsou informace o stavu baterie a signálu (včetně GPRS), názvu sítě, hodin a data. V případě potřeby se horní lišta rozšíří o indikaci infračerveného spojení či Bluetooth. Na pozadí můžete mít samozřejmě jakýkoli obrázek, a to z databáze 50 předpřipravených kousků, které jsou už uloženy v paměti přístroje. Další lze do mobilu dostat buď prostřednictvím MMS zprávy, přes IR port, Bluetooth, e-mail, kabel či internet. Mezi podporované formáty patří JPG, GIF, PNG a WBMP.

Letní slunce škodí

Typickým problémem pasivních displejů je čitelnost na přímém slunci. Displej se ve špatných podmínkách zkrátka leskne. Možným řešením může být volba jiného barevného schématu, k dispozici jsou celkem čtyři, přičemž ostatní lze stáhnout z webu. Podsvícení displeje je k dispozici ve dvou módech – automatické a zapnuto. Pro lepší výdrž samozřejmě doporučujeme první volbu, pokud se s telefonem nepracuje, za několik vteřin se vypne podsvícení klávesnice a zeslabí osvětlení displeje. V další fázi se pak mobil přepne do úsporného režimu s černým pozadím a šedými hodinami, což známe už z T68i.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Na výběr je z několika barevných schémat, to aby jedna varianta neomrzela

Zde si ale musím postěžovat. Hodiny jsou na starším modelu daleko čitelnější, na T610 skoro vůbec nejdou přečíst, jsou totiž v šedém rámečku s černým písmem, což se na černém pozadí ztrácí. U T68i je to vyřešeno decentněji, písmo je rovnou šedým na černém. Snad to vyřeší další verze firmwaru. Jednotlivé obrázky lze použít i jako spořiče obrazovky. V jednotlivých nabídkách mobilu (podmenu) je k dispozici šest řádků, jeden pro horní lištu s ikonami, dva s názvy aktuálních položek.

T-Mobile je všude

Základní menu je tvořeno maticí 12 ikon, dostanete se do něj stisknutím joysticku. Vypadá podobně jako u T68i, její menu má však pouze 9 položek. Vzhledem k tomu, že telefon máme zapůjčený přímo od T-Mobilu, nepřekvapila nás úprava některých položek v menu. Tak například místo volby WAP je zde ikona t-zones, položka Downloads (stahování obrázků, melodií, her atd.)  odkazuje rovněž na t-zones. Pro pohyb v menu lze využít i číselných zkratek, při prohlížení se sice nikde neukazují žádná čísla, vždy první položka v daném menu je logicky jednička, druhá dvojka atd. Podobným způsobem můžete pracovat i se základním menu (12 ikon), což hraje do noty s 12 tlačítky klávesnice. Pokud máte kapku představivosti, určitě vám dojde, jak to funguje.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Základní menu telefonu a podmenu zpráv

Barevná rychlost

Většina položek je koncipována jako u ostatních Sony Ericssonů, nabízí však daleko přehlednější menu a lepší grafické rozhraní. Zvyknete si velmi brzy. Telefon je opravdu rychlý, oproti T68i lze zpozorovat výrazný pokrok, vyrovná se s přehledem i Nokiím. Vzhledem k tomu, že disponuje displejem s 65 000 barvami, není zde vůbec co řešit. Pouze zapnutí mu trvá trošku déle, dokonce T68i se dostane do pohotovostního stavu o něco rychleji.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Nokia 3650, Nokia 5100, Nokia 6100, Nokia 6310i, Nokia 6610, Nokia 6800, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7250, Nokia 7650, Nokia 8910i, Panasonic GD87, Siemens S55, Siemens SL55, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson T300, Sony Ericsson T310


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

RECENZE: Apple Watch Series 4 — o parník před konkurencí

** Apple Watch se po letech dočkaly vylepšeného designu ** Hlavní změnou je větší displej s tenčími rámečky ** Zlepšila se však i výbava a použité senzory

Martin Miksa | 187

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

** Samsung v ČR prodává hned dvě varianty smartphonu Galaxy A40 ** Jedna z nich je i speciální Seznam.cz Edition ** Rozdíly jsou u obou variant pouze v aplikační výbavě, recenze tedy, až na malé drobnosti, platí pro obě varianty

Martin Chroust | 32

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

RECENZE: Xiaomi Mi A2 — průbojnější pokračovatel rodu

** Displej 18 : 9 jde udělat bez výřezu, hurá! ** Zapomeňte na paměťovou kartu a jack ** Čistý Android One je hodně svižný

Ondrej Papánek | 50

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

Samsung Galaxy Note 10: Legendární náčrtník se rozdvojil a dostal duhová záda

** Samsung představil dva modely řady Galaxy Note 10 ** „Náčrtník“ dostal chytřejší S Pen, displej s průstřelem i ToF kameru ** Éra 3,5mm jacku končí, základní Note 10 nemá ani slot pro microSD.

Martin Chroust, Filip Kůžel, Jakub Michlovský | 157