Sony Ericsson T68i: král ještě neumřel (zkušenosti)

Je to více jak rok, co na trůn mobilního království usedl Sony Ericsson T68i. Ve své době nabídl nadprůměrné funkce a poutavý design. Ačkoliv byl ze své pozice již sesazen, zůstává i nadále stylovým telefonem a výkonnou pracovní pomůckou zároveň.
Sony Ericsson T68i: král ještě neumřel (zkušenosti)
Kapitoly článku

Když se na trhu objevil Ericsson T68m, získal si srdce nejednoho uživatele svými bohatými funkcemi a barevným displejem. Na druhou stranu však mnoha lidem vadily vlastnosti jako nechvalně proslulý slovník T9, který psal s diakritikou a zkracoval tak délku zprávy. Model T68i (tentokrát již s logem Sony Ericsson) tyto nedostatky odstranil, přesto by ještě bylo co zlepšovat.

Design, displej, výdrž

Vzhledem T68i upoutá hned na první pohled. Zářivý barevný displej a modré podsvícení kláves (s výjimkou tlačítek Yes, No a joysticku, které svítí bíle) nelze přehlédnout. Jako růžky vypadají dvě diody. Levá indikuje stav; za normálních okolností bliká pomalu zeleně, při kritickém stavu baterie červeně, při nabíjení svítí trvale a není-li signál, nebliká vůbec. Při příchozím hovoru bliká rychle. Zajímavě je vyřešena signalizace SMS zpráv. Dioda bliká rychle jen cca 10 s. Vzhledem k tomu, že při spořiči displeje událost nevidíte (jako např. u Siemensu S/ME45, který v rohu zobrazí šipku), potěšilo by, kdyby dioda blikala rychle pořád. Musíte tak vždy spořič vypnout, abyste zjistili, zda vám někdo nevolal nebo nenapsal. Pravá - modrá dioda - indikuje spojení Bluetooth (bliká pomalu, je-li Bluetooth zapnut, rychle, probíhá-li komunikace a svítí při nabíjení).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson T68i je opravdovou pastvou pro oči. Svým vzhledem upoutá na první pohled.

Displej není na dnešní dobu největší (101 x 80 pixelů s viditelnou mřížkou). Také 256 barev není žádné převratné číslo (navíc by mohly být sytější), přesto by měl uspokojit většinu lidí. Jen na přímém slunci je špatně čitelný. S textem byste neměli mít větší problémy, připojíte-li však foťáček, stane se displej coby hledáček téměř nepoužitelným. Překreslování displeje (obecně, nejen hledáčku) by ale mohlo být rychlejší. Baterie Li-Pol má podle výrobce vydržet 195 - 390 hodin v pohotovosti a 3 - 12 hodin hovoru. Reálný čas pochopitelně závisí na stylu používání; když jsem si s novým telefonem často "hrál", nabíjel jsem každý druhý den. Při průměrném používání se dostanete na čtyři až pět dnů. Pohnete-li v pohotovostním stavu bočním jezdcem, zobrazí se odhadovaná doba pohotovosti a hovoru. Podle různých recenzí a jiných článků by měla být odchylka od skutečného času pohotovosti kolem 20 %, mně však ukazuje dvojnásobek.

Tip: recenze mobilu Sony Ericsson T68i

Ovládání

Hlavním ovládacím prvkem je pětisměrný joystick. Ten má optimální odpor a palec na něm dokonale sedí (na modelu T300 je podle mě příliš zapadlý). Zpočátku se vám občas stane, že místo nahoru joystick zmáčknete a naopak (v ostatních směrech jsou překlepy méně četné). Jakmile si na něj zvyknete, bude vám připadat jako dokonalý. Zajímavý je také čítač joysticku v servisním menu (>*<<*<*, kde < a > symbolizují pohyb joysticku). Přibližně za čtyři týdny jsem překročil 100 000. Klávesnice je vyrobena z kvalitního tvrdého plastu a má optimální zdvih. Odpor mi zezačátku připadal příliš velký, kdyby ale byl menší, dělali byste překlepy. Tlačítka jsou totiž poměrně malá a blízko sebe. Díky malému zdvihu a většímu odporu však zmáčknete přesně to, co potřebujete.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nejdůležitějším ovládacím prvkem je pětisměrný joystick. Musíte si na něj chvíli zvykat.

Dlouho si budete zvykat na zadávání znaků. Například tečka je při používání systému T9 pod křížkem, v systému multitap je ale pod jedničkou. Píšete-li zprávu, poznámku atd. je tečka na šesté pozici (což není příliš praktické), zadáváte-li však wapovou adresu, je na místě prvním. Je to sice logické (v adrese nemůže být mezera), musíte však stále myslet na to, co právě píšete. Menu jsou cyklická, lze použít číselné zkratky. Hlavní menu má podobu matice 3 x 3 položky, další podmenu jsou již textová. Na uspořádání si zvyknete velice rychle. Podle velikosti nastaveného písma vidíte (mimo název podmenu) 7, 5 nebo 4 další položky. Máte-li však nastavené jiné než klasické barevné schéma, je u malého a středního písma místo jednoho řádku malý obrázek.

K dispozici je také Vlastní menu, kam si umístíte nejčastěji používané funkce. Na první z nich se dostanete také z pohotovostního režimu podržením joysticku vlevo (je výhodné nastavit si zde psaní SMS). Je známo, že telefon rychlostí neoplývá. Když se k tomu přidá relativně pomalá odezva displeje, mohl by být nejeden uživatel zklamán. Nejhorší je situace mezi náhledy obrázků. Každé listování obrázky si určitě dobře rozmyslíte. Nutno však dodat, že jinak vás nižší rychlost nebude nijak omezovat a do značné míry si na ni zvyknete.

Telefonní seznam

Vícepoložkový seznam pojme 510 čísel, přičemž počet jmen závisí na tom, kolik čísel ke jménu uložíte (max. 5). Jména můžete psát s diakritikou, ale písmena s háčky telefon řadí na konec. Rozhodně proto není výhodné psát první písmeno s háčkem, uprostřed jména to již tolik nevadí. Když podržíte v pohotovostním režimu joystick vpravo, zobrazí se menu Najít kontakt, kde můžete zadat libovolný počet znaků (včetně znaků s diakritikou), podle kterých se kontakt vyhledá. Jakmile se ale dostanete přímo do seznamu, můžete již vyhledávat jen podle prvního písmene (navíc bez diakritiky). Vzhledem k tomu, že telefon není nejrychlejší, na procházení dlouhého seznamu budete potřebovat hodně trpělivosti.

Skupiny volajících telefon sice podporuje, vyzvánění skupině ale nepřiřadíte. Museli byste přiřadit vyzvánění každému z potenciálních členů zvlášť, což by ale bylo příliš zdlouhavé. Skupiny využijete prakticky jen při hromadném rozesílání SMS zpráv nebo filtrování hovorů. (Zde nastavujete, kdo se dovolá, ocenil bych, kdyby šlo také určit, kdo se nedovolá.) Ke kontaktu můžete přiřadit obrázek, který vidíte, když vám poté dotyčná osoba volá. I obrázek v nejvyšším rozlišení (640 x 480 x 16M barev) se načte poměrně rychle (cca 0,5 s), takže je tato funkce dobře použitelná. Jen pozor, když přiřazujete obrázky, klávesa C nesmaže přiřazení obrázku, ale rovnou celý kontakt.

Dostat se k seznamu na kartě SIM je natolik zdlouhavé, že jej nebudete vůbec používat. V souvislosti se seznamem na SIM mi vadila skutečnost, že nelze kopírovat jednotlivé kontakty ze seznamu interního. Můžete kopírovat jen celý seznam. V opačném směru (ze SIM do telefonu) kopírování jednotlivých čísel jde. Až 50 jmen můžete vytáčet hlasem. Citlivost je ale natolik vysoká, že i v tichém prostředí jsem potřeboval průměrně 2 - 3 pokusy. Snad se vám bude dařit více.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Nokia 7650, Siemens S55, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson T68i, Celé slovo, Technický nadšenec, Počáteční nastavení, Zkušenost, Dokonalý telefon, Pomalá odezva, Reálný čas, Nastavené rozlišení, Son, Král


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39