Sony Ericsson v Česku: zkusili jsme novinky na vlastní kůži

Na včerejší tiskové konferenci Sony Ericcsonu v Česku jsme shlédli stejnou prezentaci, jakou jsme na MobilManii zveřejnili již v úterý, a vyzkoušeli jsme si na vlastní dotek všechny evropské novinky. Máme rovněž poměrně kvalitní fotografie z místa činu. Oživeno: nová fotografie Petra Broži přímo z Communicam!
Sony Ericsson v Česku: zkusili jsme novinky na vlastní kůži

Další informace o nových mobilních telefonech a příslušenství najdete v našem dřívějším článku.

T68i: je to fešák

I když jsme o této novince psali na MobilManii už několikrát (dokonce jsme zveřejnili jako první zkušenosti s tímto mobilem na českém Internetu díky ochotě jednoho z prvních testerů), nic nenahradí možnost vyzkoušet si vše na vlastní kůži.

T68i je tvarem naprosto shodný jako T68m, rozdíly ve vzhledu jsou spíše kosmetické. Zadní kryt není tmavý a gumový, ale světlý a plastový - celý mobil díky tomu působí kompaktním dojmem. Trošku jiný je také tvar otvorů sluchátka a odlišné je i logo výrobce: Sony Ericsson. O tom jsme ale již psali několikrát.

V základním menu jsou sice stejné položky, ikony však jsou trošku pozměněné a dle mého názoru i hezčí. Další úrovně menu jsou již shodné, co se provedení týče, jiné jsou ale samotné položky - je jich totiž o trochu více, protože T68i má nové funkce. Základním vylepšením na T68i jsou MMS, kterým byla věnována i velká část prezentace. T68i byl prezentován jako první mobil na světě s podporou této funkce, který je již dostupný; mimochodem, Sony Ericsson už na tento mobil přijímá objednávky. O dalších novinkách jsme již podrobně psali dříve.

Dobrý tip: chcete si na počítači připravit ememesku?

Celkově se mi mobil zdál rychlejší, zlepšena byla zejména rychlost při psaní textových zpráv. Schválně jsem zkusil napsat dlouhou textovku a i na konci druhé byla rychlost ucházející (i když jsem stále telefonu dokázal utéct a napsat písmenka „do zásoby“). Možná ale zrychlení byl jen subjektivní pocit, protože T68m jsem pro srovnání neměl po ruce. Jinak je mobil stejný jako T68m.

Velice zajímavá je sdílená paměť. Když jsem chtěl vyzkoušet záznamník zvuku, na grafickém ukazateli bylo vidět, že paměť je už z poloviny zaplněná a i přesto jsem mohl nahrát ještě přes tisíc sekund záznamu. Sami si tak můžete určit, co je pro vás důležité, nejste omezeni přesně danou a oddělenou kapacitou pro telefonní seznam, textovky, obrázky, zvuky ...

Pokud jste již majiteli T68m, určitě vás potěší, že upgrade na íčko bude možný, a to někdy koncem dubna. Servisy si budou účtovat pouze práci, nikoliv upgrade samotný; lze tedy předpokládat cenu okolo 500 Kč jako za běžný nový firmware. Ale ani po nahrání nového softwaru se z vašeho telefonu nestane po všech směrech novinka T68i. Kromě změn v designu má totiž nový model i větší paměť.

Cena T68i, který by se v prodeji měl objevit začátkem dubna, bude stejná jako T68m, přičemž po nástupu T68i se emko přestane prodávat.

Communicam: pošlete si fotky z dovolené

Velmi dobrým společníkem je pro T68i nový fotoaparátek Communicam, který umí dělat obrázky až do rozlišení 640x480, zvládne i rozlišení pro posílání v MMS - 80x60 bodů. Do mobilu s kamerou se vejde až 200 obrázků v nízkém rozlišení. Protože je paměť sdílená, uložíte tím více fotek, čím méně máte uložených dalších dat, např. záznamů v kalendáři nebo v kontaktech.

Část fotografií lze uložit v mobilu, část v Communicam. Povedená je možnost udělat z displeje hledáček foťáku, rychlost zobrazování však nebyla příliš plynulá, bylo patrné trhání. Zatím nemůžeme posoudit kvalitu fotografií, nicméně jednu fotku jsem si nechal udělat. Protože k foťáčku není blesk, je samozřejmě možné dělat dobré fotografie jen na dobrém světle, tedy venku. Cena kamerky by mohla být kolem čtyř tisíc s daní (neoficiální informace) a bude ji možné zakoupit již začátkem dubna.

Klepněte pro větší obrázek
Moje fotografie bez úpravy z Communicam.
Při slabém světle je kvalita velmi nízká.

Protože zatím naše sítě nepodporují MMS, je možné fotografie odesílat zatím pouze do e-mailu. MMS bude podle Sony Ericssonu snad koncem roku, podle operátorů je pravděpodobnější ještě pozdější datum. Viz náš dnešní článek.

Poznámka: Staré kamerky lze upgradovat softwarově na novou verzi.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Kamerka je malá a lehkoučká; v ceně je i pouzdro se šňůrkou
pro pověšení na krk.

Klepněte pro větší obrázek
Kamerku jen připojíte a můžete fotit. Easy to go!

Z700: flip, barva a jogdial

Z700 je jasným nástupcem modelu Z7. Vzhled je velmi podobný, přidána byla podpora Javy, GPRS, Bluetooth a mobil má barevný displej. Jeho kvalita je podle mého názoru lepší než u T68i, rozlišení je podobné, u Z700 se mi zdálo dokonce vyšší. Mobil bude nabízen ve dvou variantách, černé a světlé, obě jsou hezké, nicméně černá se mně i Markovi líbila více (potom jsme se bili do hlavy, že jsme ji nevyfotili).

Podobnost s modelem Z7 je patrná na první pohled. Zachováno zůstalo ovládání pomocí pětisměrového kolečka jog-dial, aktivní kryt klávesnice zakrývá třetinu displeje. Kryt se velmi dobře odklápí jedním prstem - stejně dobře jako u T39, kde jsem si na tento způsob velmi rychle zvyknul. Tlačítka jsou opět ve čtyřech sloupcích, ten, kdo nikdy neměl Z5 nebo Z7, si bude asi chvilku zvykat. Jejich podsvícení je hezky zelenomodré a dostatečně silné. Spodní konektor je typický Sony, takže příslušenství není kompatibilní s mobily Ericsson - to je logické. Co mě ale zarazilo, je absence dírky na poutko! U japonského mobilu nevídané.

Funkce mobilu jsem příliš nemohl vyzkoušet, protože firmware byl v silné betaverzi. Nefungovalo například polyfonické zvonění, na displeji se občas vypisovaly paznaky. Menu je prostorově bublinkové, tedy jako dříve, ale barevné. Mobil je slušně rychlý, dobré bylo i psaní SMS.

Na každý pád je mi Z700 velmi sympatický, i když mu chybí infra - mobil má zkrátka jinou cílovou skupinu, ta ale bude spokojená. Na Z700 si ale ještě počkáme, prodávat se bude asi až po prázdninách.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

P800: konkurence pro Nokii 7650

P800 je po R380s/e dalším komunikátorem z díly Sony Ericsson. Příbuznosti s R380 napovídá mnoho indicií - stejný způsob ovládání, stejně fungující odklápěcí klávesnice, která se promačkává na dotykový displej, který z části zakrývá; klávesnici tak můžete s lehkým srdcem odstranit. Velmi zvláštně je umístěn stylus - je na boku přístroje přichycen za malé očko. Poměrně špatně se vyjímá (nevysynuje se, jak je obvyklé), takže při neopatrné manipulaci hrozí spadnutí na zem; stalo se to skoro každému, kdo se o to pokusil.

Na zadní straně je očko kamery, kterým můžete pořídit stejně jako u Communicam fotografie do rozlišení VGA. Obrázek můžete odeslat jako MMS, e-mailem nebo si jej uložit třeba ke kontaktu v adresáři. Velikost paměti je 12 MB a nelze ji rozšířit. Sony Ericsson se sice chlubil, že ve svých mobilech bude využívat paměťové moduly Memory Stick, které vyvinula Sony, do P800 by se ale prý nevešly (tomu moc nevěřím). Na otázku, kdy se objeví první mobilní telefony rozšiřitelné tímto paměťovým modulem, jsme nedostali odpověď.

Prezentovaný komunikátor byl jen maketa, takže jsem na místě nemohl vyzkoušet jeho funkce. P800 se na trhu objeví až ve třetím kvartálu, kdy bude mít Nokia 7650 již pár měsíců náskok.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice pracuje stejně jako u R380s - promačkává se na dotykový displej.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Očko kamerky je na zadní straně, zvládne rozlišení 640 x 480 bodů 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Stylus je v mobilu upevněn velmi netradičně na boku a hrozí nebezpečí častého padání na zem.

Zelenomodrý mimozemšťan

Zajímavé je rovněž nové Bluetooth sluchátko, HBH-30. Černý oblouček, který se zasouvá za ucho, je gumový a tlusťoučký. Za uchem tak vadil pacičce mých brýlí, což se mi dvakrát nelíbilo - brýle byly na nose posazeny šikmo. Gumový materiál je pružný, takže se držák dobře přizpůsobí i většímu uchu a lépe drží než staré HBH-10 nebo HBH-15. Sluchátko bylo bohužel příliš vybité na to, abychom jej mohli vyzkoušet v praxi a zjistit, jak kvalitní má zvuk.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ten zelený mužíček jsem já po umělecké úpravě ;-)
Sluchátko opravdu není tak modré... a já opravdu nejsem tak zelený.

Útržky

Z dalších informací, které jsme z Ericssonu vytáhli, jen krátce:

  • Ericsson T39m se skutečně přestane vyrábět, jak jsme informovali nedávno. Termín = druhý kvartál. Na pultech by mohl být ale ještě minimálně o prázdninách, takže není nutné brát obchody útokem. Podle Jana Semráda by mohl být náhradou za T39m model Z7 (ehm...).
  • Nabídka mobilů se bude letos konsolidovat, do konce roku by už měly být v nabídce pouze produkty Sony Ericsson; to znamená konec modelů R600, T39m, T65 a T66; alespoň tak se to dá chápat.
  • Na CeBITu se už neobjeví žádné další novinky, Sony Ericsson tam ale bude demonstrovat možnosti MMS v reálných podmínkách.
  • Sony Ericsson zatím nepředstavil žádný lowendový mobil, protože potřebuje budovat značku a k tomu potřebuje zejména špičkové produkty. Lowendy přijdou záhy.

Další informace o nových mobilních telefonech a příslušenství najdete v našem dřívějším článku.

Diskuze (46) Další článek: Eurotel ponechává návnadu na pultech

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Ericsson T39m, Nokia 7650, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14