Sony Ericsson W550i: zbrusu nový webový prohlížeč a čtečka RSS

Sony Ericsson W550i, který se právě začíná prodávat, nabídne úplně nový internetový prohlížeč. Podporuje technologie, které jsme do dnešní doby vídali spíše jen na smartphonech. Jako třešničku na dortu najdete v základní výbavě i čtečku RSS kanálů. Obě funkce jsme podrobně prozkoumali.
Sony Ericsson W550i: zbrusu nový webový prohlížeč a čtečka RSS

Ještě před vydáním recenze dalšího ze série walkmanů od společnosti Sony Ericsson, modelu W550i, se zvlášť podíváme na dvě funkce, které si zaslouží podrobnější zmínku. Telefon je totiž vybaven nejen zcela novým internetovým prohlížečem, se kterým jsme se u Sony Ericssonů ještě nesetkali, ale také jednoduchou čtečkou kanálů RSS.

Konečně kvalitní browser

Jedním z velkých nedostatků předchozích webových prohlížečů v modelech Sony Ericsson byla bídná podpora české jazykové sady. Internetové stránky obsahující česká diakritická znaménka se nezobrazovaly korektně a internetový prohlížeč často kazil dojem z celého modelu.


Hlavní nabídka • standardní zobrazení • fullscreen zobrazení s volbou velikosti

U walkmanu W550i vývojáři tento nedostatek alespoň částečně vyřešili. Diakritika funguje téměř dokonale. Tedy až na případy, kdy je text psán kurzívou. Nedokážu si vysvětlit proč, ale jakmile je formátování textu nastaveno na kurzivu, diakritické znaky jsou vynechávány. Do problémů se dostanete také v případě, že budete chtít do některého webového formuláře zapsat text obsahující českou diakritiku. Ani v tomto případě nepochodíte. České znaky jsou ale problémem celého telefonu, takže v tomto případě nemůžeme klást vinu internetovému prohlížeči.

Všechno pěkně na displeji

Protože jsou dnešní webové stránky optimalizovány pro zobrazení na monitorech klasických počítačů, softwarové společnosti vyvíjejí různé technologie pro vměstnání obsahu celého webu na malý displej mobilního telefonu. S těmito technologiemi jsme se ale zatím setkávali spíše jen u prohlížečů určených pro smartphony vybavené operačním systémem.

Prohlížeč Sony Ericssonu W550i je jednou z prvních výjimek. Při zobrazování stránky můžete využít funkci Smart-Fit. Stejný systém mimochodem používá i jeden z nejlepších browserů pro telefony s operačním systémem Symbian, NetFront. Hlavním úkolem technologie Smart-Fit je úprava vzhledu stránky tak, aby nebylo nutné horizontální rolování. Přehlednému zobrazení ještě napomáhá možnost roztažení webu na celou plochu displeje.


Vzhled s použitím technologie Smart-Fit

To, že Sony Ericsson převzal technologii Smart-Fit právě od společnosti Access, vývojáře NetFrontu, dokazují i ikonky NetFrontu zobrazované před načtením obrázku na stránce.

Klepněte pro větší obrázek Schéma použití technologie Smart-Fit

Další užitečnou funkcí je přibližování a vzdalování neboli zooming. Zobrazení stránky můžete upravovat v rozmezí 50–200 % původní velikosti. Minimální velikost písma je určena především pro čtení delších textů bez nutnosti posouvání na stránce, maximální velikost zobrazení zase na detailnější prohlížení obrázků. Nutno podotknout, že při minimálním zobrazení už se dá s obsahem stránky velice slušně pracovat a kvalita zobrazení se pomalu blíží zatím bezkonkurenční Opeře Mini.

 
Srovnání se zobrazením v Opeře Mini

Kdo šetří, má za tři

Pokud nevlastníte vyloženě datový tarif, přijde vhod možnost odepření veškeré grafiky na stránce a zobrazení obsahu v textovém režimu. U některých složitějších webů se sice díky chybějící grafice můžete setkat s problémy v podobě chaotického uspořádání textu, ale to je za ušetření několika stovek přenesených kilobajtů jen minimální daň.

 
Ukázky lokálního menu a nastavení

Textová verze často zbaví stránku i dodatečného formátování a dosti ji tak znepřehlední. Pokud ale chcete opravdu jen zablokovat obrázky, animace nebo zvuky, je možné zobrazení těchto položek manuálně deaktivovat v nastavení prohlížeče. Stejně jako je možné deaktivovat příjem souborů cookies a spouštění JavaScriptů. Přímo z nastavení lze pak cookies, stejně jako uložená hesla a stránky ve vyrovnávací paměti, vymazat.

Vyniká

Při prohlížení standardních webových stránek obsahujících větší množství grafiky a multimediálních prvků se často stane, že prohlížeč zahlásí následující chybu: Stránka je příliš velká pro načtení. Zvolte jiný odkaz. Přestože klepnutím na tlačítko OK její načítání pokračuje, celá už se nezobrazí. Je to vedle malých nedostatků jedna ze zásadních chyb a doufejme, že ji Sony Ericsson v budoucnosti odstraní.

 Tato chybová hláška se nevyhne ani vám

Jinak je ale třeba hodnotit prohlížeč modelu W550i velice pozitivně. Zatímco dříve byste prohlíželi webové stránky na telefonech Sony Ericsson asi jen v nutných případech, dnes už se dá s prohlížečem pracovat na opravdu vysoké úrovni.


RSS kanály všude s sebou

Další novinkou je aplikace News Reader pro čtení RSS kanálů. News Reader je velice jednoduchý a v podstatě nabízí jen základní funkce. Už jen proto, že je součástí základního vybavení telefonu, bych se ale o něm měl zmínit. Kromě přidání nebo smazání zdroje, importu zdrojů a jejich aktualizace neumí News Reader nic. Neporadí si dokonce ani s českou diakritikou.

Co však hodnotím jako pozitivní je spolupráce s vestavěným internetovým prohlížečem v telefonu. RSS čtečka dokáže jen stáhnout aktuální přehled nejnovějších zpráv, o jejich zobrazení už se postará právě webový prohlížeč.


Prostředí čtečky RSS • stránka je zobrazena ve standardním prohlížeči

Kanály si vybírá

S „jednoduchými“ adresami kanálů (např. http://www.mobilmania.cz/system/RSS.xml) nemá News Reader sebemenší problémy. Jakmile je ale adresa nestandardního formátu (např. http://gadgets.zive.cz/index.php?q=node/feed), máte smůlu. Do čtečky ji nepřidáte, i kdybyste se snažili sebevíc.

I tak je ale News Reader zajímavým doplňkem a potvrzuje to, že se Sony Ericsson začal kromě hudby více věnovat i další rychle se rozvíjející oblasti, mobilnímu internetu.

Diskuze (7) Další článek: Sony Ericsson J210i: cena přebije všechno (test)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson W550i, Prohlížeč, Web, Son, Čtečka, Rozvíjející oblast


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40