Sony Ericsson W850i: sen každého audiofila (velký test)

Sony Ericsson se konečně přestal vyhýbat výsuvným telefonům a první model s touto konstrukcí zanedlouho přijde na náš trh. Nese označení W850i a řadí se do skupiny Walkman. Kromě vynikajícího hudebního přehrávače a velké paměti se ale můžete těšit i na povedený design, dvoumegapixelový fotoaparát nebo UMTS.

Telefonování: diakritiku raději odstraňte

V oblasti telefonních funkcí je Sony Ericsson W850i prakticky shodný s modelem K800i. Telefonní seznam pojme až tisíc kontaktů, maximálně k nim ale uložíte dva a půl tisíce čísel. K jednomu kontaktu je samozřejmě možné přidat velké množství údajů: pět telefonních čísel, tři e-mailové a jednu webovou adresa, poštovní adresu domů a do zaměstnání, poznámku, narozeniny, obrázek a vyzváněcí melodii nebo videosekvenci, která se při příchozím hovoru začne přehrávat na displeji. Kontakty mohou být řazeny podle jména nebo příjmení. Problém je ale tradičně s řazením jmen s diakritikou. Písmena, která diakritiku obsahují, se automaticky řadí na konec abecedy. Musíte si také vybrat, zda chcete používat paměť telefonu nebo SIM karty. Zobrazení kontaktů z obou míst stále není možné. Vyhledávání probíhá postupným psaním.

 
Telefonní seznam a jeho nabídka • prohlížení detailů a editace kontaktu

Zvuk ve sluchátku je kvalitní, jeho maximální hlasitost ale mohla být o něco vyšší. K dispozici je tradičně i hlasité handsfree, hlasové vytáčení a záznamník hovoru. Přijmout a ukončit hovor je možné i pouhým vysunutím a zasunutím telefonu. Sony Ericsson W850i podporuje kromě GSM sítí o frekvencích 900/1800/1900 MHz i sítě třetí generace UMTS na frekvenci 2100 MHz. S tím je samozřejmě spojena i možnost videohovorů. Ikonka videohovorů se z hlavní nabídky přemístila trošku nesmyslně do nabídky organizačních funkcí. Videohovor lze také zahájit z telefonního seznamu. Kromě přední kamery je možné použít i zadní fotoaparát nebo druhé straně ukázat fotky z fotogalerie, případně přenos obrazu zcela zakázat. Nechybí ani možnost přehození velikosti přijímaného a odesílaného obrazu.

  
Výpis hovorů • nastavení vyzvánění • nabídka po stisku vypínacího tlačítka • zahájení videohovoru 

Pomocí vyzváněcích profilů si v telefonu můžete upravovat nastavení zvuků, zejména jejich hlasitosti, a také filtrovat příchozí hovory. Výběr vyzváněcí melodie a zvuku pro zprávy je od profilů tradičně oddělen. Kromě čtyřicetihlasé melodie dokáže telefon vyzvánět i jakýmkoliv souborem ve formátu MP3, WMA, AAC a AMR. Stejné je to i s upozorněním na přijatou zprávu. Vyzváněcí profily lze snadno a rychle přepínat pomocí vypínacího tlačítka, při vysunutém telefonu je ale toto tlačítko hůře dostupné.

Zprávy: vše, co si přejete

V oblasti zpráv je nabídka telefonu tradičně široká. K dispozici máte textové a multimediální zprávy, e-mailový prohlížeč, čtečku RSS kanálů i hlasovou zprávu, kdy se zaznamenaný zvuk odešle pomocí MMS.

 
Nabídka zpráv • přijata nová zpráva • čtení a psaní SMS

Díky velkému displeji se textové zprávy píší na osmi řádcích. Pro čtení je pak slouží řádků devět. Editor bohužel stále nenabízí možnost změny velikosti písma. Při psaní vám může pomáhat slovník T9 s kvalitní slovní zásobou, který zvládne psát s i bez diakritiky. Napsaný text může být rozdělen až do deseti částí nebo ho lze snadno přenést do multimediální zprávy. Odpočet znaků se zobrazí, až když do konce SMS zbývá dvacet znaků. Podpora EMS a možnost vložení malých obrázků je samozřejmostí. Přijaté textovky se ukládají do sdílené paměti. Všem novým událostem lze nastavit, zda se mají otevírat v nabídce činností nebo v samostatném okně.

 
Výpis doručených zpráv • výběr typu zprávy • editor MMS

Nový editor multimediálních zpráv již známe z modelu K800i. Kromě okna pro zadávání textu obsahuje ve spodní části i lištu. Přes tu lze do multimediální zprávy přidat obrázek, fotografii, videoklip a zvuk. Umožňuje také přímo aktivovat fotoaparát nebo záznamník zvuku. Vložené objekty ihned vidíte na displeji, vše pak zkontrolujete v náhledu. Maximální velikost jedné MMS je 300 kB.


Nabídka e-mailového prohlížeče • čtení a psaní e-mailu • čtečka RSS kanálů

E-mailový klient umožňuje přepínat mezi pěti účty, ale bohužel je nedokáže obsluhovat zároveň. Nastavit si můžete zvláštní zvuk pro příchozí e-maily, automatickou kontrolu účtu nebo stahování pouze hlaviček zpráv. Zprávy lze odesílat i přijímat s velkými přílohami. Není problém do e-mailu přidat fotku v plném rozlišení nebo stanovit maximální velikost stahované přílohy.

Čtečka RSS kanálů se opět objevuje v nabídce zpráv. Od Sony Ericssonu dostanete několik kanálů připravených, ale seznam si můžete libovolně konfigurovat. Bohužel není možné třídění do skupin. Aktualizaci lze provádět ručně nebo automaticky po zvoleném čase. Prohlížení je rychlé a přehledné, po kliknutí na vybranou zprávu se otevře internetový prohlížeč.

Organizace času: zlepšit využití displeje

Organizační funkce jsou plně převzaty z modelu K800i. Kalendář nabízí měsíční, týdenní a denní náhled, zbytečně ale plýtvá místem na displeji. Ani u tak velkého displeje totiž nejsou pod měsíčním náhledem vidět události uložené u zvoleného dne. Vkládat lze jen jeden typ událostí, kterému můžete nastavit předmět, čas zahájení, dobu trvání, místo, popis, připomenutí s libovolným předstihem a stejně jako u K800i denní, týdenní, měsíční a roční opakování. Zaškrtnout lze i celodenní trvání události. Týden může začínat kterýmkoliv dnem, chybí ale možnost zvolit upozorňovací melodii. Přednastavená melodie je bohužel velmi krátká a nevýrazná, takže ji snadno přeslechnete.

 
Nabídka organizačních funkcí • měsíční, týdenní a denní pohled na kalendář

Kalendáři sekunduje jednoduchý úkolovník umožňující zadat dva typy úkolů – poznámku nebo volání. V obou případech můžete zadat popisek a čas připomenutí. Důležitost úkolů nelze nastavit. Podobně jednoduchá je funkce pro psaní textových poznámek – můžete je napsat, uložit a poté smazat, případně někam poslat (bohužel ne do blogu). Podobně jako u kalendáře, i zde bych si postěžoval na špatné využití displeje. Poznámku totiž píšete jen na čtyřech řádcích, zbývající část displeje zabírá zcela zbytečná grafika.


Vkládání nové události do kalendáře • nechybí možnost opakování • úkolovník

Budík je velmi propracovaný. Snadno nastavíte až pět časů buzení s nezávislým opakováním. U každého budíku lze přitom upravit melodie buzení i jeho popis, který se ve zvolenou dobu objeví na displeji.


Takto propracovaný budík u většiny telefonů nenajdete

V nabídce organizačních funkcí samozřejmě nechybí odpočet času, stopky, kalkulačka a paměť na kódy. V nabídce Zábava pak najdete také diktafon a aplikaci pro ovládání počítače přes Bluetooth. Výrobce nezapomněl přidat ani Java aplikace FaceWarp (aplikace pro vtipné deformace obličeje) a MusicMate, která poslouží jako metronom a přehrávač kytarových akordů a klavírních tónů.

 
Psaní textové poznámky • odpočet času • stopky • kalkulačka


Další kapitola: hudební přehrávač, funkce TrackID

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, , , , , Sony Ericsson K800i, Sony Ericsson W850i, Sony Ericsson W900i, Negativní odpověď, Velký, Velký test, Velký konkurent, Sen, Pořízený snímek, Dodávaný program, Test, Mladá generace, Son, Online kanál, Eri, Kanál připravený, Audi