Sony Ericsson W950i: walkman se Symbianem a pevným diskem 4 GB (první pohled)

Sony Ericsson si na pozdní noční hodiny prvního dne 3GSM kongresu nechal skvostný kousek! Nejlepší hudební telefon jaký kdy vyrobil: tlačítka klávesnice se ztratila, uvnitř tepe 4GB srdce flashového disku, obří displej je dotykový a celé to běží na Symbianu. Líbí?
Sony Ericsson W950i: walkman se Symbianem a pevným diskem 4 GB (první pohled)

Zázraky se dějí

Na své si přijdou milovníci hudby, na své si přijdou sympatizanti Symbianu. Je řeč o novém z řady walkmanů Sony Ericssonu, modelu s označením W950i. Jestli se vyloženě nebráníte chytrým telefonům a nemáte hluboko do kapsy, těšte se na třetí kvartál tohoto roku, kdy se začne švestkový pomeranč prodávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson W950i

Pomeranč pro jeho příslušnost do oranžové rodiny walkmanů značky, kterých se do dnešního dne podařilo prodat přes tři miliony a švestkový pro jeho tmavé fialové tělo. Je matné, takže by na něm nemusely zůstávat otisky prstů. A kolik že to měří? 106 milimetrů na výšku, 54 do šířky a třetí rozměr se udržel na skvělých 15 milimetrech. Kolika že se to pyšnil v době své slávy Razr V3? O milimetr méně, a to teď mluvíme o smartphonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bez vestavěného fotoaparátu

Sony Ericsson W950i je určen jednak pro sítě GSM 900/1 800/1 900 MHz, pak ale i pro UMTS 2 100 MHz, které u nás provozuje zatím jen Eurotel. Díky tomu se nabízí rychlé stahování hudby přímo za pochodu; se Symellou máme výborné zkušenosti, pro W950i bude jako dělaná. A kam že se všechen ten hudební svět vejde? Paměťové karty paradoxně nečekejte, uvnitř tenkého těla je připraven 4GB flashdisk.

Projedu se perem po brouzdališti

Podívejte se na obrázky, klávesnice rozhodně nepatří mezi to, co jsme na telefon zvyklí vídat. Je zapuštěná pod povrch přístroje, snad jsou to mikrospínače. Budeme muset počkat na živé setkání a snad si jejím provedením Sony Ericsson nepokazí celkový dojem z vybaveného telefonu. Během přehrávání se podsvítí i tlačítka nad alfanumerickou částí, ta slouží k pohybu uvnitř playlistů a skladeb. Velice povedené je po hraně stékající oranžové orámování klávesy pro vstup do přehrávače a korekčního tlačítka.

Na displej můžete pro potvrzení některé z voleb sáhnout klidně prstem, malé ikonky se ale lépe ovládnou oranžovým perem. Je zasunuto do pravé části zad telefonu. Na jednom chromovaném boku je tlačítko Play/Stop přehrávače a pod ním kolébka ovládání hlasitosti. Na druhém sedí navigační kolečko Jog-Dial a pod ním „vracečka“ o úroveň výše.

Fotoaparát chybí úplně. Je to stejný krok, jaký výrobce předvedl u představení smartphonu M600i. U čistě pracovního modelu se to dá chápat, ale u vyloženě multimediálního W950i? Škoda. Třeba nám to vynahradí displejem. Papírové přísliby jsou lákavé – úhlopříčka přesahující 6,6 centimetru, QVGA rozlišení a 262 tisíc barev.

Masové tlačení dat

Z multimediálních formátů jsou podporovány soubory MP3, AAC, AAC+, E-AAC+, WAV a m4a. Zajímavou možností je streamování stereofonního zvukového signálu přes Bluetooth do bezdrátových sluchátek. Koho omrzí vlastní skladby, pustí si FM rádio. Do telefonu se data dostanou přes zmiňované „modré vlny“, infraport nebo USB kabel, přičemž je podporováno úplné Mass Storage bez nutnosti instalování jakýchkoli ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek

Základem softwarové výbavy je operační systém Symbian ve verzi 9.1 a s platformou UIQ 3.0. Kromě propracovaného adresáře a organizátoru budou v telefonu připraveny i další užitečné programy. Například editor dokumentů Office (Word, Excel a PowerPoint) nebo prohlížeč PDF dokumentů. Také na prohlížení internetu se pamatovalo. Přístroj je vybaven prohlížečem Opera 8 a čtečkou RSS kanálů.

Jak jsem zmínil na začátku, Sony Ericsson W950i se do prodeje dostane snad už v průběhu třetího kvartálu tohoto roku, takové jsou plány. Přejme mu nulové zpoždění a cenu, která si řekne jen o nutné. Asi bude šimrat dvacetitisícovou hranici.

Sony Ericsson W950i ve zkratce:
rozměry 106 × 54 × 15 mm
hmotnost 112 g
sítě GSM: 900/1 800/1 900 MHz; UMTS: 2 100 MHz
displej

TFT dotykový, 2,6" úhlopříčka, 262 tisíc barev
rozlišení 240 × 320 obrazových bodů

fotoaparát nemá
paměť 4 GB vnitřní paměti
multimédia podpora MP3, AAC, AAC+, E-AAC+, WAV, m4a
streamování zvuku přes Bluetooth; FM rádio s RDS
vyzvánění polyfonie se 40 hlasy, podporované hudební formáty
připojení Bluetooth, infraport, USB kabel, podpora USB Mass Storage
WAP 2.0 XHTML/HTML
ostatní Java MIDP 2.0, Opera 8.0, RSS čtečka
výdrž přehrávání hudby: 10 hodin čistého času na jedno nabití
UMTS: 250 hodin v pohotovosti a 2,5 hodiny hovoru
GSM: 340 hodin v pohotovosti a 7,5 hodin hovoru

Diskuze (109) | Anketa: přenesli jste své číslo k jinému operátorovi?

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Walkman, Motorola Razr, Motorola Razr V3, Sony Ericsson W950i, Pohled, První pohled, Stejný krok, Son, Disk, Pevný disk

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Včera | Pospíšil Aleš | 18

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 112