Sony Ericsson Xperia Mini: proti trendům doby [recenze]

Plave proti proudu a místo neustálého zvětšování se snaží zaujmout svými malými rozměry. S realistickou cenou se stává dobrou volbou.
Sony Ericsson Xperia Mini: proti trendům doby [recenze]
Kapitoly článku

Chytrý kompromis

Sony Ericsson Xperia Mini dostal do vínku 3" displej s rozlišením 320 × 480 bodů. Obě hodnoty se oproti loňsku zlepšily a na komfortu užívání je to znát. O podsvícení klasického LCD displeje se starají LED diody, což stejně jako u televizorů zlepšuje barevné podání a snižuje spotřebu. Podsvícení je rovnoměrné, barvy věrné a pozorovací úhly jsou na úrovni AMOLED displejů, co považujeme za velké plus pro Sony Ericsson. O snímání dotyku se samozřejmě stará kapacitní vrstva.

Klepněte pro větší obrázek

Displej Sony Ericssonu Xperia Mini tedy pracuje v rozlišení 320 × 480 obrazových bodů. Při povrchním tabulkovém srovnání se to může zdát jako málo. Reálné je ale rozlišení naprosto ideální. Vzhledem k rozměru úhlopříčky poskytuje dostatečně jemné zobrazení, jednotlivé prvky prostředí si ale zachovávají rozumné rozměry a jsou dobře čitelné. Větší rozlišení by v případě Xperia Mini bylo spíše kontraproduktivní.

Navzdory určitým omezením musíme ve výsledku displej Xperia Mini pochválit. Vzhledem k rozměry telefonu využívá dostupnou plochu na maximum, je dobře čitelný, jasný a rozlišení je pro telefon typu Xperia ideální.
Není nejvýkonnější. No a co?

Malý a svižný

Sony Ericsson Xperia Mini je smartphone. Využívá operační systém Android v nejnovější verzi 2.3 Gingerbread. Pod jejím kryty se nachází moderní chipset Qualcomm QSD8255 Snapdragon s jednojádrovým procesorem taktovaným na 1 GHz. Při grafických operacích mu pomáhá GPU Adreno 205. Při striktně tabulkovém srovnání je výkon nejmenšího Sony Ericssonu nižší než u současných špičkových přístrojích. To ale není konkurence, se kterou třeba Xperia Mini srovnávat. Reálné nároky na tento telefon jsou podstatně nižší. Vzhledem k rozměrům displeje se nepředpokládá tak náročné multimediální využití ani hraní náročnějších her. To je doménou jiných přístrojů.

Klepněte pro větší obrázek

Xperia Mini je telefon pro běžné používání - hovory, textovou komunikaci, sociální sítě a internet. A pro tyto činnosti je výkon více než dostatečný. Reakce telefonu jsou rychlé, žádné zdržení se nekoná ani při práci s náročnějšími webovými stránkami či obrázky. Podstatná je i otázka spotřeby energie, která je u výkonných dvoujádrových procesorů taktovaných na 1,2 GHz a více podstatně vyšší. Použitý procesor je tedy, stejně jako rozlišení, dobrým a racionálním kompromisem.

Vnitřní paměť telefonu má kapacitu 320 MB a lze rozšířit kartami microSD-HC. Operační paměť se zastavila na hodnotě 512 MB, což je pro operační systém Android akceptovatelný průměr. Na omezení jsme sice při našem testování nenarazili, s přibývajícím množstvím instalovaných aplikací a uživatelských dat se však mohou objevit. Proto bychom raději v nejmenší Xperience přivítali 768 MB, resp. celý gigabajt operační paměti.

Sony Ericsson Xperia Mini disponuje plnou komunikační a datovou výbavou. Samozřejmostí je podpora sítí druhé a třetí generace. Z datových technologií je třeba jmenovat GPRS a EDGE, UMTS a jeho datové nástavby HSDPA (7,2 Mbit / s) a HSUPA (5,76 Mbit / s). Pro připojení také slouží Wi-Fi s možností a sdílení operátorských dat prostřednictvím hot-spotu. Na lokální přenosy slouží Bluetooth, bohužel pouze ve verzi 2.0.

Vylepšené prostředí

Změnou prošlo i ovládací prostředí. Pohotovostní obrazovka reaguje na překlopení, na displej se už vejde více widgetů, několik velmi užitečných připravil rovnou Sony Ericsson. Využijete hlavně rychlé zapínání datových přenosů, GPS a podsvícení displeje, které se ještě kombinuje s ukazatelem baterie. Všechny tyto informace bych čekal v horní, notifikační liště, ta ale zůstává hodně nevyužitá. Zkratky v rozích displeje zůstaly zachovány z dřívějška, do pravého horního rohu můžete ale přidat až čtyři aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon dostal aktuální verzi operačního systému Android (2.3.3) a příslib od výrobce, že s dalšími aktualizacemi se počítá. Hardwarová výbava představuje lepší průměr. Dobré hodnocení je dáno především 1GHz procesorem Qualcomm, půlgigová operační paměť také bohatě stačí.

Na telefonu mne zajímala hlavně softwarová klávesnice, u modelu Mini Pro jsem ji pochopitelně zkoušet vůbec nemusel. Tady se prací s ní nevyhnete a musím říct, že mi příliš nevyhovovala. Do tlačítek se mi špatně trefovalo, velikost displeje už je v tomto případě dost limitující. Android Market naštěstí nabízí spoustu dalších variant, na Gingerbread klávesnici se mi psalo mnohem pohodlněji. Přesto ale bude pohodlí ovládání tentokrát dost záviset na velikosti vašich rukou, čím menší, tím lepší.

Kvalitní fotoaparát

Potíže budete muset řešit také při prohlížení internetu. Stránky, které nejsou optimalizované pro displeje mobilů se sice otevřou, v základním zobrazení jsou ale nečitelné. Výrobce to naštěstí velmi dobře vyřešil, dvojitým poklepáním se stránka zvětší a text se současně zalomí podle nových okrajů. Text můžete zvětšovat i nadále, stačí pak vždy poklepat na displej a písmo se opět zalomí. Musíte pak jen více rolovat, ale to už není takový problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Softwarová výbava je totožná s tím, co nabízí Mini Pro. Dočkáme se dvou nepříliš užitečných sportovních aplikací, odkaz na hry společnosti PopCap a kancelářský balík OfficeSuite. Podstatného rozdílu si musíte všimnou u výdrže baterie. Zatímco Xperia Mini Pro mě dost zklamala se svou jednodenní výdrží, Xperia Mini je na tom alespoň o kousek lépe. Oba telefony přitom disponují stejnou kapacitou baterie, 1200 mAh.

Nastavení fotoaparátu jsem chválil už u Xperie Mini Pro, a teď musím znovu. Telefon dává na výběr režim zaostření, upravíte si expozici i vyvážení bílé barvy, problém není ani vypnout zvuk spouště nebo používat detekci úsměvu. Rozhodně se jedná o plnohodnotný mobilní fotoaparát. Video dokáže telefon natáčet v maximálním rozlišení 720p, vybrat ale můžete i velikost vhodnou pro MMS. Nastavení je ještě bohatší než u fotoaparátu, při natáčení rychlejších scén se vyplatí použít režim Sport.

Nejen pro ženy

Xperia Mini se myslím povedla na výbornou. Telefon je svou velikostí bezkonkurenční, kdo hledá malý smartphone, kde nevadí menší ovládací plocha, musí být spokojen. Absence klávesnice vyvažuje perfektní hmotnost. Majitelé navíc získají gigahertzový mobil za cenu kolem 4 000 Kč. Mobil se myslím bude líbit hlavně ženám, které ocení elegantní provedení a přítomnost barevných krytů.

Klepněte pro větší obrázek

Trh se ubírá úplně opačným směrem než Sony Ericsson Xperia Mini. Úhlopříčky displejů se prodlužují, mobilní telefony jsou stále větší. Přesto je pro nové Mini od Sony Ericssonu na trhu prostor. Mnoha lidem tento trend nevyhovuje. Nechtějí s sebou nosit velký a těžký telefon, vyžadují ale moderní funkce operačního systému Android. A pro ně Sony Ericsson Xperia Mini dobrou volbou.

Kapitoly článku

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Android, Recenze, Xperia, Ericsson, Sony Ericsson Xperia mini, Sony Ericsson Xperia X10, Sony Ericsson Xperia X10 mini, Sony Ericsson Xperia X10 mini pro, Malý smartphone, První kontakt, Jemné zobrazení, Trend, Volný přístup, Plnohodnotný smartphone, Formát microSD, Moderní funkce, Son, Eri, Elegantní provedení, Časté používání, Přední kryt, Tabulkové parametry


Určitě si přečtěte