Sony Ericsson Xperia Play: mířeno na hry [recenze]

Xperia Play je mobil jasně cílený na hráče. Výsuvný modul s herními tlačítky a Android 2.3, to jsou hlavní zbraně elegantního Sony Ericssonu.
Kapitoly článku

Po vysunutí ovládacích prvků se defaultně spustí na šířku orientovaná aplikace Xperia Play sdružující podporované Android hry. Listování v jednom řádku velkých ikon je jednoduché, nicméně bychom uvítali i případnou možnost si uživatelské prostředí upravit.

Co se týče samotných her a jejich nabídky, v době launche zařízení je k dispozici něco kolem šedesátky titulů kombinujících jak už známé hry, jen upravené pro tlačítka Play, tak (převážně časově exkluzivní) hry jako třeba Backstab od Gameloftu. Žánrová pestrost je solidní, najdete v nabídce vše od závodních her (NFS Shift, Asphalt 6), přes vesmírné simulátory (Galaxy on Fire 2), sportů (Fifa 10), plošinovek (Cordy), po akční střílečky (třeba N.O.V.A. 2).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Společné mají jedno, na klasických tlačítkách se hrají daleko lépe, než na dotykovém displeji. A pokud ten je pro některé hry vhodnější (strategie, logické hry), nic vám nebrání hrát na něm. Další možností, jak tlačítka Play využít, jsou emulátory herních platforem jako NES, Mega Drive či třeba GameBoy Advance. Retro fanoušci budou v tomto ohledu nadšeni, na žádném jiném mobilu si staré klasiky nezahrajete tak, jako na Xperii Play.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samostatnou kapitolu představují hry pro první Playstation. Na Play má vlastní speciální aplikaci jménem Playstation pocket a je docela škoda, že není sloučená s aplikací Play do jednoho herního hubu, kde byste mihli listovat mezi všemi hrami. Takhle musíte přepínat mezi různými aplikacemi, či si případně ikony her naskládat na plochu. Nicméně zpátky k Playstation pocket. Na mobilu rovnou najdete předinstalovaný první díl plošinovky Crash Bandicoot, přičemž v nabídce je ke koupi aktuálně pět dalších her a nové budou postupně přibývat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po zkušenostech z PSP, které též nabízí PS hry je třeba ale varovat, že se rozhodně nemůžete těšit na všechny tituly – na některé nezískala Sony práva, jiné kvůli chybám nelze převést. Nicméně na legendy jako Final Fantasy se fandové těšit asi mohou. Playstation hry stojí standardně kolem 110 Kč, což je podle nás adekvátní za starší, ale rozhodně plnohodnotné tituly.

Zvětšit video

Hry jsou emulované, což znamená, že běží v původním formátu 4:3 a buď budete mít po stranách černé pruhy, případně si obraz roztáhnete či zazoomujete a přijdete o část vertikálního obrazu. Emulátor poskytuje navíc zajímavé funkce, jako uložení aktuální pozice při vypínání hry – na Playstationu šlo původně ukládat jen na fixních místech. Ve výsledku je tak hraní naprosto pohodové, a pokud nemusíte mít graficky nablýskané hry jako od Gameloftu, můžete u PS her strávit stovky hodin zábavy.

Trochu obstarožní vnitřnosti

Všechny hry i emulátory běží na Xperii Play prakticky bez problémů díky 1GHz Qualcomm MSM8255 Snapdragon čipu a grafice Adreno 205. RAM paměť má velikost 512 MB, nicméně pro aplikace je volných 400 MB. V době prodejů prvních mobilů s dualcore procesory představuje hardwarová výbava zklamání, zvlášť u zařízení určeného primárně pro hry. Jak bylo zmíněno, aktuálně všechny tituly fungují bez problémů, ale výhledy do budoucna nejsou pro Play zrovna pozitivní.

Pochválit ovšem musíme zvukovou výbavu.  Mobil má v sobě zabudované dva plnohodnotné stereo reproduktory a na kvalitě zvuku je to znát. Tedy, co se podobných přenosných zařízení týče.
Xperii Play napájí akumulátor s kapacitou 1500 mAh. V praxi to znamená necelé dva dny střídmého používání: pár hovorů a SMS, kontrola mailů, sociálních sítí… Pokud budete jenom hrát, vycucne mobil baterii za dobu kolem 5 až 6 hodin. Při hraní s maximálním podsvícením displeje. Bez něj to ani nezkoušejte, protože čtyřpalcový displej jinak se solidním rozlišením 854 x 480 a dobrými pozorovacími úhly je poměrně tmavý a nekontrastní.

Kdo mi to tu loupe Perníček?

Xperia Play stejně jako ostatní modely Sony Ericsson využívá vlastní grafickou nástavbu operačního systému Android, nicméně v poslední době se hodně přibližuje základní podobě holého OS. Výrobce se stále nepoučil a používá agregát sociálních sítí a komunikace Timescape, který možná vypadá efektně, v praxi je však nepřehledný a prakticky nepoužitelný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další prvky a vylepšení už ale potěší a celkově se dá považovat uživatelská nástavba za velmi podařenou a funkční. Ať už se jedná třeba o elegantní přehrávač médií s napojením na YouTube či 3D galerii fotografií, vždy máte z Xperie pocit moderního a efektního systému, který kromě her zvládne i práci a další zábavu, ať už v podobě přehrávání hudby a videa, či pořizování fotek. Pokud budete chtít Xperii Play více využívát i na práci než zábavu, zamiřte na komplexní popis všech funkcí v recenzi Xperia Arc, Android a uživatelské rozhraní Play je s Arcem prakticky totožné.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pětimegapixelový fotoaparát s autofocusem a přisvětlovací diodou pořizuje kvalitní obrázky, jako je u SE už zvykem. Nechybí několik základních nastavení a filtrů a na rozdíl od spousty jiných mobilů si dokáže jejich nastavení zapamatovat. Určitým zklamáním v současné době je možnost pořizovat video jen v rozlišení 800x480 a ne 720P.

Pro hráče dobrá volba

K Xperii Play máme celou řádku připomínek, přičemž aktuálně jen průměrný hardware je asi tou největší z nich. Nicméně pokud pro vás hry představují víc než jen párminutové povyražení při čekání na zastávce a neradi po kapsách taháte několik přístrojů, představuje herní mobil od Sony Ericsson dobrou volbu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dostanete v jednom mobil s OS Android, slušný foťák a přehrávač médií i svébytnou herní platformu. Pravda, spoustu her si můžete zahrát na celé řádce mobilů s Androidem (hry pro Playstation se v podobě Playstation Suite objeví v průběhu roku), ale žádný z nich nenabízí takový herní zážitek jako Xperia Play.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, , , , , , , , Nokia N-Gage, Sony Ericsson Xperia Play, Gameboy, Dobrá volba, Galaxy on, Průměrný hardware, ZEUS, Start a Select, Herní telefon, Hlavní materiál, Son, Výsuvná část, Eri, Mir, Herní mobil,