Sony Ericsson Xperia X1: dlouhodobé zkušenosti

Xperia dokáže neustále překvapovat, je to telefon dvou tváří, některé zaujme, jiní jej zatratí. Jak jsem s ním spokojen?
Sony Ericsson Xperia X1: dlouhodobé zkušenosti
Kapitoly článku

Plynulost systému

Hned na úvod musím pochválit jemné rozlišení displeje, díky němu docílíte skvělých výsledků i při sledování filmů. Vůbec jsem nezaznamenal, že by mě měla nějak omezovat paleta 65 tisíc podporovaných barev. Dotykový displej je nutno ze začátku nakalibrovat, díky citlivé dotykové vrstvě je potěšení ho ovládat. Za celou dobu používání přístroje jsem nenarazil na problém při nekaompatibilitě aplikace s WVGA displejem, pokud se přeci jen objeví, je k dispozici aplikace, která dočasně změní rozlišení displeje. Oceňuji také jeho automatickou regulaci podsvětlení, i to, že vám v noci můžete posloužit jako provizorní svítilna.

Díky téměř 200 MB paměti RAM po najetí je ovládání svižné a plynulé, sem tam se objeví nějaký zádrhel, ostatně jakožto u ostatních WM zařízení. Svůj podíl na rychlosti nese bezesporu anglická lokalizace, na SEManii se pak neoficiálně objevila oficiální česká ROM s firmwarem R2AA011, která podle prvních zpráv běhá svižně a plynule. Oficiální cestou však zatím získat nelze a možnost jejího dohrání přes SEUS nebo servisní centra je přinejmenším nejistá. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejvíce se asi načekáte při přepínání panelů. Mimo ty přednastavené se již objevily různé další doinstalovatelné panely, jejichž recenzi publikoval opět partnerský server SEMania.cz. Jaký panel používám nejvíce? Pokud chcete rychle přepínat stavové ikony, vidět na displeji úkoly, několik hodin, kalendář a RSS čtečky, je nejlepší Sony Ericsson panel 2, ve spodní liště navíc můžete mít zkratky na vybrané programy nebo si upravit barvu pozadí. Pokud vám nevyhovuje, můžete v Program Files změnit barvu pozadí za jiný obrázek. Pokud si chcete užít možnosti velkých dotykových ikon na displeji, je zde panel Spb Shell, rychlá odezva a ovládání bez překlepů je zaručeno. Používám také hudební panel od Sony Ericssonu, YouTube panel nebo navigační panel. Pokud máte přeci jen nějaké specifické požadavky, můžete si udělat vlastní jednoduché HTML panely, při tvorbě složitějších je nutno stáhnout SDK a naučit se pokročilým programovacím technikám.

Zoom stránek k nezaplacení

Je jen na vás, zdali pro přístup k internetu použijete Internet Explorer nebo Operu Mobile. Já jsem si s IE do oka nepadl ani na stolním počítači, takže denodenně požívám Operu. Nejen proto, že je stabilní, líbí se mi i možnost zoomování stránky ve vybraném místě. Aplikace havarovala za celou dobu používání asi dvakrát a to ještě u první verze firmwaru, nyní je vše v pořádku. Při načítání Mobilmanie však vždy hodí chybu XML parsingu, což si nedovedu vysvětlit. Pro ovládání bych jako v jediném případě u Xperie doporučil stylus, odkazy jsou mnohdy malé a tak je trefa prstem přesně na místo sázkou do loterie. Je škoda, že se u obou prohlížečů vůbec nezobrazují flash animace a tedy ani celé flashové stránky, zásadní háček je v tom, že installer na webu Macromedia zařízení nerozpozná.

Pro připojení na web nelze nastavit priority a tak tedy, pokud máte aktivní data např. přes EDGE a připojíte se k Wi-Fi, budou data čerpána právě z mobilního datového profilu. To vyřeší jednoduchá aplikace noData, která GPRS/EDGE zakáže, např. i pro cesty do zahraniční. Jakožto student s notebookem oceňuji i sdílení internetu pomocí aplikace Internet Sharing, platím tak jen za jedny data, mobilní. Využití internetu snad ani nemusím dál rozepisovat, dostupnost aplikací je obrovská. Co se týče komunikačních kanálů, s Xperií se můžete připojit na instant messangery (nejvíce mi vyhovuje aplikace QIP), Skype (zanedlouho se objeví ke stažení i vlastní Skype panel) či na Facebook pomocí stejnojmenného panelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Textové zprávy ve formě konverzací hodnotím z pohledu uživatele na výbornou, nejen, že najdete vždy to, co potřebujete, je to tedy stejné jako historie u ICQ. Sony Ericsson však pochopil, že by takovouto funkci mohl dát i do hloupýchtelefonů, první vlaštovkou bude Sony Ericsson C510. Samotné psaní zpráv je přehledné, k dispozici je kvanta místa, můžete psát i na softwarové klávesnici. Ta má dvě podoby, můžete si zvolit větší klávesnici bez čísel nebo menší s číselnou řadou. Oboje podoby jsou však velmi malé, alespoň v zobrazení na šířku by mohla být klávesnice větší a využívat tak potenciálu širokoúhlého displeje. Každopádně pro WM zařízení to není žádné mínus, další klávesnice je možné doinstalovat.

Na Xperii hraje dobře

O přehrávání hudby se nejlépe postará hudební panel od Sony Ericssonu, nejen, že je zaručeno svižné procházení alby (respektive všemi multimédii), vše je optimalizováno na dotyk a je možno i zobrazit album interpreta. Třešničkou na dortu je pak změna pozadí v závislosti na fázi dne, ráno vás probudí světle modrá, odpoledne se nese v duchu oranžové a závěr dne patří černo modré. O hudební reprodukci se může postarat reproduktor, ale jak jsem již zmiňoval, jeho kvalita není nikterak oslnivá. Plochý zvuk bez hlubších basů,... to je lepší zvolit vlastní sluchátka s jackem.

Zde nemám co vytknout, Xperia hraje obstojně a to i přesto, že ji chybí ekvalizér. Ten freewarový od HTC lze bez problémů doinstalovat, funguje však jen při připojených sluchátkách a na rozdíl v reprodukci jsem za dobu používání nepřišel. Hudbu lze přehrávat i bezdrátově přes bluetooth, od první verze FW, kterou jsem měl v době psaní recenze, se však u nové verze R2A nic nezměnilo, problémy s bluetooth zařízením přetrvávají. Někdy se po volbě set audio nic nestane a hudba hraje z reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotky překvapivé, video s horším zvukem

Xperia se po fotografické stránce sama záměrně nestaví příliš vysoko, i přesto s ní docílíte kvalitních fotografií. Opět platí, že s dobrým osvětlením jde v ruku v ruce i samotná kvalita fotografie, ostatně můžete se přesvědčit z sérií fotografií z výstupu na Lysou Horu. Při focení různých uměleckých fotek se hodí touch focus, který zaostří tam kam mu prstem ukážete. Fotografie v noci trpí šumem stejně jako u jiných přístrojů, přisvětlovací dioda se xenonovému blesku nevyrovná, osvítí jen velmi blízké objekty, maximálně do 30-40 cm, dále už nedosvítí. V nouzi se vám přisvětlení může hodit i jako svítilna, stačí zapnout focení s přisvětlením a při stisku spouště se vždy dioda rozsvítí.

Videosoubory jsou natáčeny v rozlišení 640 na 480 obrazových bodů s 30 fps, podle mých zkušeností je jejich největší slabinou zvuková složka. Pro přehrávání divX videosouborů používám CorePlayer, pokud chcete využít predispozic vestavěného Windows Media player, konvertujte videa pomocí HTC Touch HD video converter do formátu MP4. Oba dva způsoby přehrávání mají něco do sebe, pokud chcete dobrý poměr kvality obrazu/velikost souboru, zvolite první, pokud chcete využít plného rozlišení v maximální kvalitě, sáhnete po druhé možnosti. S titulky si však dokázal poradit pouze CorePlayer.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské prostředí fotoaparátu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie

Volání a spojení s počítačem

Reproduktor pro volání je kvalitní a stejně dobře je na tom i po stránce hlasitosti. Protistrana si nikdy nestěžovala na špatné porozumění nebo šum. Pro vytáčení telefonních čísel nejvíce oceníte dotykovou alfanumerickou klávesnici, klávesy jsou dostatečně velké, vytáčet lze v nouzi i jednou rukou. Z tohoto zobrazení můžete rovnou i volat kontakty z telefonního seznamu či prohlížet seznam proběhlých či zmeškaných volání.

Pro připojení k počítači přes USB kabel lze využít dvou režimů, ActiveSync (pro synchronizaci s Outlookem) a Disk Drive (pro rychlý přenos souborů). Pokud budete mezi připojeními často přepínat, musíte vždy podstoupit martyrium Start->Settings->Connections, což je mnohdy zbytečně dlouhavé. Ono by stačilo přidat utilitu, která by umožnila nastavit typ připojení až při spojení s počítačem, stejně jak tomu je u obdobných zařízení HTC. Někdy prostě potřebujete několikrát za den synchronizovat s Outlookem a hned potom přenášet MP3ky na paměťovou kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Xperia nabízí navigační software Google Maps, pohodlně na ní rozjedete TomTom 7 nebo iGo 8, citlivost vestavěného čipu není stejná jako u externích zařízení, mnohdy se na signál pěkně načekáte (zvláště v městské zástavbě). Vestavěný čip navíc docela dosti zatápí, samozřejmě můžete bezdrátově připojit i externí GPS přijímače. Jednou za čas se připomene i QuickGPS, aby si stáhla aktuální data, většinou si je vezme neslyšně přes ActiveSync z počítače.

Nejen pro manažery

Xperia mi při průměrném používání vydržela vždy okolo dvou až třech dní (bez nočního vypínání), pokud však budete v hojné míře používat navigaci nebo poslouchat hudbu, výdrž se samozřejmě zkrátí, jinak je to ale výborný výsledek. Sony Ericsson Xperia je rozhodně velmi povedené zařízení, kterému pár detailů chybí k tomu aby bylo absolutně dokonalé. Pokud bych měl volit znovu, vybral bych si po všech možných peripetiích X1 znovu. V mém případě Xperia ukazuje, že nemusí plnit jen kapsy manažerů, ale že se hodí i pro vysokoškolského studenta, který ji denně používá.

Cena pořízení přístroje však pro studenta až tak příznivá není, česká verze momentálně stojí okolo 15 700 Kč, anglickou lze sehnat i pod 14 000 Kč (s českou zárukou). Můj příběh Xperie zakončím výhledem do budoucna, co bych si přál v inovované X2? Mohlo by se zapracovat na kvalitě hudební reprodukce, zlepšit materiály, přidat akcelerometr, televizní výstup a v neposlední řadě i dotykově přívětivější Windows Mobile 6.5. Pak by byl koncept Xperia dotažen do úspěšného konce.

  • verze firmware: R2AA008
  • verze ROM: 1.03.931.8 (21.12.08)

Případné dotazy rád zodpovím v diskusi pod článkem

Sony Ericsson Xperia X1
Klepněte pro větší obrázek První komunikátor výrobce s Windows Mobile. Je osazený top výbavou čítající HSUPA, HSDPA, třímegapixelový fotoaparát, GPS modul a široký displej s rozlišením 800 × 480. Pro Sony Ericsson jej vyrábí HTC. rozměry a hmotnost: 110 × 53 × 17 mm, 145 g
displej: 3'', aktivní TFT, 480 × 800, 65 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA, HSUPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 400 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1 500 mAh, procesor: 528 MHz
operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
90 %
(4. místo z 1082)
katalog preview info výrobce
cena: 15 680 Kč (koupit)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Xperia, Ericsson, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch HD, Sony Ericsson C510, Sony Ericsson Xperia X1, Zkušenost, Vestavěný čip, Textový soubor, Velký tlak, Funkční zařízení, Eri, Přelom září, Marty, Noční vypínání, Son, Využití internetu, Výborný výsledek, Navigační panel


Určitě si přečtěte