Sony Ericsson Z1010: nové véčko s maximální výbavou

Společnost Sony Ericsson představila na kongresu 3GSM World svůj první GSM/GPRS/UMTS mobilní telefon. Chuťovky jako Bluetooth, kamera, MMS, J2ME či Memory Stick Duo jsou jedny z mnoha lákadel.
Sony Ericsson Z1010: nové véčko s maximální výbavou

Společnost SonyEricsson včera na kongresu 3GSM World ve francouzském Cannes představila svůj první počin určený pro sítě dvouapůlté i třetí generace. Mobilní telefon nese označení Z1010 a moderními technologiemi je nacpán doslova od baterky až po sluchátko.

Budoucnost patří véčkům

To, že budoucnost patří véčkům, potvrzuje i Sony Ericsson Z1010. Obrázky bohužel nejsou fotografiemi, nicméně věříme, že finální podoba se nebude výrazně lišit. Většina výrobců véčkových mobilů stále neupustila od externí antény. Sony Ericsson bude jedním z prvních odvážlivců a musím říci, že mu to sluší.

Véčková koncepce si žádá dva displeje. Venkovní bude rozlišovat čtyři odstíny šedi, zde je barva opravdu zbytečná, rozlišení 101 x 80 bodů (tedy tolik, co má model T68i). Vnitřní displej má rozlišení 176 x 220 bodů a zobrazí 65 tisíc barev - dnes už docela standard.

Jestliže jsem před chvílí označil barevný venkovní displej jako zbytečný, co mohu říct o dvou digitálních kamerách? Objektiv, tedy spíše čočka jedné kamery je umístěna pod displejem a snímá obraz majitele při videokonferenci. Venkovní kamerou můžete pořizovat fotografie pro multimediální zprávy nebo ukazovat volanému své okolí. Zhýralost? Nechám na každém z vás.   

Kamery zachycují video v QCIF rozlišení a pro komprimaci je užit formát MPEG4. Za zmínku stojí schopnost telefonu přehrávat hudební soubory MP3. Paměťově náročnou muziku uložíme na paměťovou kartu Memory Stick Duo (v základu bude dodávána karta o kapacitě 16 MB).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Nadupaný až po okraj

Povzpomínejte na nejmodernější technologie a vymoženosti dnešních mobilních telefonů. Máte? Mrkněme, jestli SonyEricsson Z1010 na některou nezapomněl. Nikoho nepřekvapí integrace Bluetooth, Javy, polyfonních melodií či datových přenosů GPRS. Zajímavá je plná podpora nového standardu WAPu 2.0 a také technologie Wireless Willage mimo jiné určené pro rychlé zasílání zpráv. Zkrátka – Z1010 je funkcemi nabitý až po okraj, uvidíme, zda-li se novým možnostem přizpůsobíme a využijeme je.

Ve třetím kvartálu

Důležitou vlastností nového SonyEricssonu je podpora nejen UMTS, ale i všude rozšířeného GSM. Zřejmě nikdo by si nekoupil drahý přístroj, který by mohl využít z počátku jen na malém území. Díky telefonům jako Z1010 bude přechod na sítě třetí generace mnohem snazší. Bohužel zatím není známá cena, zajímavá je ovšem informace o předpokládaném uvedení na trh. Půjde-li vše dobře a nebude-li se opakovat téměř hříšné zdržení P800, mohli bychom se SonyEricssonem Z1010 pokochat již ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Ano, nabízí se otázka, kdy si s ním v síti UMTS v naší zemi zavoláme...

Diskuze (43) Další článek: Nokia 2100: volám, píšu, ale víc neumím (test)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Véčko, Ericsson, Sony Ericsson Z1010, Nové véčko, První počin, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34