Sony Ericsson Z600: hamburger bez antény! (velký test)

Model Z600 je první véčko Sony Ericssonu, které se bude prodávat v Evropě. První pokus se sice zdařil, má to však několik ale. Aspirant na nejlepší mobil totiž skončil na třetím místě. Chcete vědět proč?
Sony Ericsson Z600: hamburger bez antény! (velký test)

Sony Ericsson píše historii

Mobilní telefony značky Sony Ericsson se diferencovaly na dvě modelové řady: T, kam patří všechny klasické mobily s běžným vzhledem, a Z, kam se nově řadí véčka. Zatímco Z200 je mobilní telefon pro mladé uživatele, čemuž odpovídá i bláznivý design, Z600 je mobil pro nejnáročnější zákazníky, kteří vyžadují maximum funkcí a nejlépe ještě něco navíc.

Z600 pokračuje ve stopách úspěšného modelu T610, který se na českém trhu objevil na jaře a o němž jsme psali krátce po jeho uvedení – ostatně přečtěte si naši velkou recenzi, která ve pokořila všechny ostatní články na MobilManii jak ve četnosti, tak v počtu příspěvků. T610 je následníkem dnes už letitého modelu T68i, který se zatím stále ještě prodává, a který, musím se přiznat, dosud používám zejména pro jeho bezchybnou komunikaci s počítačem přes Bluetooth.

Ačkoliv by se zdálo, že rozdílů mezi T68i a T610 je dost, není to tak úplně pravda. Jiný je design, který se změnil k lepšímu; hranaté tvary odpovídají současným trendům. Ovládání pomocí joysticku zůstalo, zmizely ale staré známé klávesy "Yes" a "No" a nahradily je kontextová tlačítka ve stylu Nokií. Asi největším vylepšením byl ovšem nový displej, jeho velké rozměry a zejména barevnost zadupaly svého předchůdce do země. Nejen skutečně kvalitní displej s 65 tisící barvami, dobrým jasem, kontrastem a sytostí povýšil T610 na místo krále, kde strávil krátkou dobu i T68i. Displej je stále sice jen pasivní, ale patří k tomu lepšímu, co můžete na mobilech vidět.

Tlusťoučký

Stejně jako T610 šel ve stopách T68i, Z600 následuje T610. Jediným velkým rozdílem mezi oběma mobily je provedení. Zatímco T610 je mobil klasických tvarů, Z600 je véčko se vším všudy – a navíc první véčko této značky, které je určeno pro evropský trh. Sony Ericsson má již s véčky jakés takés zkušenosti, na japonském trhu se už jeden model objevil. Už jen proto mne překvapilo, že Z600 je pořádný macík, který za současnými evropskými véčky zaostává právě ve velikosti, konkrétně tloušťkou. Z boku mobil připomíná hamburger, z něhož vypadlo maso.

   

 
Ze srovnání s kreditkou je patrné, že mobil není žádný prcek

Mobil je zkrátka o dost tlustší než T610, z boku to vypadá, jako kdyby na sobě ležely dva. Ani šířkou není nové véčko menší než T610, naopak. Jediný rozměr, v němž „zetko“ T610 trumfne, je výška, kde má navíc 12 mm. Když ale véčko otevřete, stane se z něj rázem pořádný macík. Displej se navíc v kloubu neotvírá tak, jak jsme zvyklí, ale schová se až za mobil. V bočním pohledu pak mobil skutečně vypadá jako kdyby někdo vzal lepidlo a přilepil dva mobily k sobě. Rovněž vynikne velká tloušťka horní části mobilu s displejem – je to docela zvláštní, protože horní část je stejně tlustá jako část spodní. Mobil je také výrazně těžší než T610, a to o celých 26 gramů!

   

   
Otvírání mobilu kousek po kousku --- Část s displejem je v otevřeném stavu schovaná za spodním kouskem

Podtrženo a sečteno, Sony Ericsson Z600 je skutečně velké véčko, což jen umocňuji hranatější tvary. Nejde o žádného sušinku, zavřené véčko dokáže bez problému zaplnit celou dlaň. Panasonic GD 87, který je rozměry docela srovnatelný, je o hodně kulatější, takže se jeví menší. Z600 má ale výhodu v integrované anténě, která netlačí v kapse. Ačkoliv jsem dříve proti véčkům s anténami brojil, dnes si už tak jistý nejsem – véčka s anténami měla přece jen svoje kouzlo. Body výrobci získává kvalitní provedení mobilu, nikde nic nevrže, kloub má optimální tuhost a v krajních pozicích se aretuje, takže velmi dobře drží. V krajní pozici se pak ozve jasné cvaknutí, které mohlo být o něco tišší.

   

 
Je to sendvič, není to sendvič?

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Ericsson T39m, Nokia 3100, Nokia 3200, Nokia 3650, Nokia 5100, Nokia 6100, Nokia 6220, Nokia 6220 classic, Nokia 6610, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Nokia 7250, Nokia 7250i, Nokia 7650, Nokia N-Gage, Siemens M55, Siemens MC60, Siemens S55, Siemens SL55


Určitě si přečtěte

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 27

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 126