Sony Ericsson Z750i: poprvé s HSDPA

Vypadá jako model Z610i, ale přesto jde o důležitou novinku. Přináší HSDPA, současně EDGE a aktivní pohotovostní režim na displeji!

Při představení některých nových telefonů, Sony Ericssonů nevyjímaje, se v diskuzích pod články objevují názory, že výrobce akorát převlékl starší telefon do nových krytů a inovaci žádnou nepředvedl. Nový Sony Ericsson Z750i je ale výjimkou. Inovace totiž přináší, sice na první pohled drobné, ale zásadní. Přitom se oblékl do krytů již prodávaného modelu Z610i.

Prasátka na všechny strany

Podobnost nového véčka s modelem Z610i je znát na první pohled, telefony vlastně vypadají úplně stejně. Přední zrcadlové kryty jsou zcela stejné, novinka má jen o tři milimetry větší „bouli“ v horní části na místě antény. Lesklé telefony jsou dnes v módě a tak by se mohl Z750i líbit. Nenápadně je pod kryt zakomponován vnější OLED displej, který je vidět, až když se rozsvítí. Na zobrazovací ploše 128 × 36 bodů poskytne nejdůležitější provozní informace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Sony Ericsson Z750i v šedé barvě

Ale uvnitř je znát více změn. Především displej se zvětšil z rozlišení 176 × 220 bodů na plochu 240 × 320 bodů. Displej je pochopitelně větší i fyzicky a přepracována byla i spodní část telefonu, tedy klávesnice. Velká tlačítka předznamenávají pohodlné psaní zpráv.

Telefon se bude nabízet ve dvou barevných variantách – v šedé a růžové.

A pak že to nejde

Kde jsou zmiňované inovace? Najdeme je na displej. Ve specifikaci totiž jasně stojí: „Nastavitelné uživatelské rozhraní a plocha.“ A tisková zpráva uvádí: „Stálý přísun aktuálního zpravodajství je k dispozici s pomocí RSS čtečky, která zprávy zobrazuje přímo na hlavní obrazovce menu přístroje.“ To si vysvětluji jediným možným způsobem, model Z750i bude prvním Sony Ericssonem bez operačního systému, který nabídne aktivní pohotovostní režim. Na ten jsou zvyklí majitelé smartphonů nebo novějších Nokií Series 40. Jedná se o velmi užitečnou funkci – přímo na hlavním displeji vidíte např. seznam úkolů nebo zde máte zástupce oblíbených funkcí. Jsme velmi zvědaví, jaké funkce kromě RSS čtečky nabídne u své aktivní plochy Sony Ericsson.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z750i v růžovém provedení

Další zásadní inovací je podpora HSDPA. Sony Ericsson překvapil tím, že kromě podpory sítí třetí generace nezapomněl ani na EDGE.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pro srovnání - model Z610i

Tip: přečtěte si podrobný test Sony Ericssonu Z610i

Vysoký standard

Další výbava telefonu už nepřekvapí, ale ne proto, že by byla chudá. Na takový standard jsme totiž u Sony Ericssonů už zvyklí. Telefon má 2MPx fotoaparát (bez autofocusu), slot pro paměťové karty Memory Stick Micro (M2), 32MB vnitřní paměť a konektor Fast Port pro připojení USB kabelu.

V nabídce najdete velký adresář (1000 jmen), organizér, RSS čtečku, internetový prohlížeč NetFront, hudební přehrávač z Walkmanů, FM rádio s RDS a mnoho doplňkových funkcí. Pro poslech hudby můžete použít bezdrátová sluchátka, telefon totiž podporuje bluetooth s A2DP profilem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Líbí se vám?

Sony Ericsson Z750i je velmi atraktivní telefon, jak po stránce designu, tak z hlediska výbavy. Nabízet se začne ve třetím čtvrtletí roku za doposud neohlášenou cenu. Tu si lze ale domyslet někde kolem hranice deseti tisíc korun.

Sony Ericsson Z750i ve zkratce

  • rozměry a hmotnost: 97 × 49 × 20 mm, 110 g
  • hlavní displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
  • vnější displej: monochromatický OLED, rozlišení 36 × 128 bodů
  • fotoaparát: rozlišení 2MPx
  • multimédia: přehrávač hudby Walkman, FM rádio s RDS, funkce Track ID pro rozpoznávání hudby, přehrávač videa, streamování hudby a videa
  • paměť: 32 MB, slot pro paměťové karty Memory Stick Micro (M2) až do kapacity 2 GB (128MB karta v balení)
  • sítě: GSM (850/900/1800/1900 MHz), UMTS (2100 MHz)
  • datové přenosy: CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
  • konektivita: bluetooth 2.0 s podporou A2DP profilu (stereo), USB kabel (Mass Storage)
  • zvláštní funkce: videovolání, přímá podpora blogování, RSS čtečka, internetový prohlížeč NetFront, aktivní pohotovostní režim, organizace času, e-mail (včetně push e-mail), synchronizace

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson Z750i, Son

Určitě si přečtěte