Sony Ericssony a ovládání počítače přes Bluetooth

Nové telefony Sony Ericsson, modely K700 a S700, podporují ovládání počítače přes Bluetooth. Jednoduše stačí zvolit položku v nabídce a mobil funguje jako myš, ovládá přehrávač MP3, PowerPoint nebo prakticky jakoukoli aplikaci.
Sony Ericssony a ovládání počítače přes Bluetooth

Možnost vzdáleného ovládání počítače přes Bluetooth není žádná novinka. Už před lety jsme psali o programech, které se nahrály do mobilu a do počítače a dal se s nimi ovládat například přehrávač MP3. Funkce, kterou Sony Ericsson standardně zařadil do svých nejnovějších modelů K700, S700 a do budoucího V800, je ale jiná. Využívá standardní bluetoothový profil HID, do počítače není třeba nic instalovat a nastavovat, stačí zvolit položku v nabídce telefonu a funkci používat.

Prostě se s tím počítá

Kromě některého ze dvou současných telefonů Sony Ericsson, které profil HID (Human Interface Device) podporují, potřebujete ještě patřičně vybavený ovladač Bluetooth na počítači. Starší moduly tento profil nezvládaly, a to je možná hlavní důvod, proč třeba zrovna ve vašem případě položka Vzdálené ovládání v nabídce telefonu nefungovala. Stačí ale nejnovější verze ovladačů Widcomm, HID zvládá také standardní podpora Bluetooth ve Windows XP Service Pack 2.

Funkci pro vzdálené ovládání najdete v nabídce Sony Ericssonů pod volbou Připojení, Bluetooth, Vzdálené ovládání. Objeví se seznam ovladačů, které jsou v telefonu nahrané. Standardně zde je Desktop, MediaPlayer a Presenter. Další ovladače, zejména pro různé MP3 přehrávače, se dají stáhnout z internetu. A jak zjistíte za chvíli, můžete si je dokonce vytvořit sami.

 
Vzdálené ovládání v nabídce Bluetooth na Sony Ericssonech K700 a S700

Vybráním některého z ovladačů se telefon zkusí připojit k poslednímu známému zařízení. Pokud najde zpřízněný profil HID, naváže komunikaci a ovládání může začít. Na displeji telefonu se také objeví obrázek, ze kterého zjistíte, k jaké funkci jsou přiřazena jednotlivá tlačítka.

K čemu jsou tři standardní ovladače?

Desktop: hlavním tlačítkem telefonu pohybujete kurzorem myši na obrazovce počítače (jde to i diagonálně). Je zde emulace kurzorových tlačítek, otevřete kontextovou nabídku, dá se přepínat mezi programy. Jedná se ale spíš o ukázku možností ovládání HID, profil Desktop jinak asi není prakticky moc využitelný.

Klepněte pro větší obrázek Rozložení tlačítek u ovladače Desktop

MediaPlayer: slouží k ovládání Media Playeru vestavěného ve Windows. Opět lze posouvat kurzor myši, tlačítka telefonu jsou ale přiřazena konkrétním funkcím přehrávače. Můžete pustit, zastavit a přerušit přehrávání, přetáčet skladby, přesunout se na další nebo předchozí písničku, vypnout reproduktor a také nastavovat hlasitost. Zde je už praktická využitelnost větší, přehrávač můžete ovládat třeba z postele. Důležité však je, aby okno Windows Media Playeru bylo v popředí.

Klepněte pro větší obrázek Rozložení tlačítek u ovladače MediaPlayer

Presenter: nabízí vzdálené ovládání prezentace v PowerPointu. Bočními tlačítky pro ovládání hlasitosti se přechází mezi jednotlivými snímky, můžete pustit nebo zastavit prezentaci, zobrazit černou nebo bílou obrazovku. Tato aplikace má asi nejpraktičtější využití. Prezentátor nemusí stát u notebooku s prstem na mezerníku, může se pohybovat a být akční.

Klepněte pro větší obrázek Rozložení tlačítek u ovladače Presenter

Pro domácí kutily

Když standardně dodávané ovladače pro HID nestačí, stáhněte si další. Sbírku profilů pro ovládání nejrůznějších MP3 přehrávačů najdete třeba na této stránce. Soubor s příponou HID jednoduše přes Bluetooth pošlete do Sony Ericssonu a potvrďte přijetí. Telefon si ho sám nainstaluje tam, kam potřebuje.

Chcete-li ještě víc, můžete si soubor HID vytvořit sami, takřka pro libovolný program. Jedná se totiž o archiv TAR, ve kterém jsou dva soubory. Soubor JPG je jen obrázek s ukázkou rozložení klávesnice, může jít klidně o černou plochu. Důležitá je definice v souboru KCF. V něm se nastaví funkce jednotlivých tlačítek telefonu a vypadá to třeba takhle:

<SONY_ERICSSON_REMOTE_CONTROL_CONFIGURATION
  VERSION="1.0">
  <KEYMAP>
    <KEY_1>
      <ACTION>
        <KEYBOARD MODIFIERS = "00" USAGEID = "29" />  <!-- 1= ESCAPE  -->
      </ACTION>
    </KEY_1>
    <KEY_2>
      <ACTION>
        <KEYBOARD MODIFIERS = "00" USAGEID = "52" />  <!-- 2= UP ARROW  -->
      </ACTION>
    </KEY_2>
         .
         .
         .
    <KEY_HASH>
      <ACTION>
        <KEYBOARD MODIFIERS = "08" USAGEID = "00" />  <!-- #= LEFT GUI  -->
      </ACTION>
    </KEY_HASH>
  </KEYMAP>
</SONY_ERICSSON_REMOTE_CONTROL_CONFIGURATION>

Pro tvorbu vlastních ovladačů HID si určitě z vývojářského webu Sony Ericssonu stáhněte tento dokument, který dopodrobna vše popisuje. Musíte být před tím ale zaregistrovaní a přihlášení na developer.sonyericsson.com. Bude se vám potom hodit také dokument Universal Serial Bus, HID Usage Tables, který si stáhnete zde. Chtěl bych ještě upozornit na zkušenosti některých vývojářů, kteří si stěžovali na nekompatibilitu jistých archivačních programů, kterými vytvářeli archiv TAR. Pokud si Sony Ericsson s vaším výtvorem neporozumí, může být příčina tady.

Jak to ještě využít?

Vzdálené ovládání je v první řadě zajímavou možností technologie Bluetooth. Ukázka, jak se na obrazovce bez zásahu uživatele pohybuje kurzor, je opravdu efektní. Možnost ovládat prezentaci nebo přehrávač MP3 ze vzdálenosti několika metrů je navíc užitečná a lze si navíc představit řadu dalších možností využití. Napadá mě například studiové fotografování přímo do počítače prostřednictvím aplikace, která se dodává k některým digitálům. Nevýhodou je, že při tom běžně musíte být u klávesnice – se vzdáleným ovládáním prostřednictvím Bluetooth se přitom dá stát přímo u stativu.

Diskuze (22) Další článek: Můj mobil: Nokia 6230

Témata článku: Sony, Smartphony, Ostatní, Ericsson, Bluetooth, Počítače, Son, Domácí kutil, BLU, Ovládání, Počítač, Standardní podpora


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15