Sony končí s kapesními počítači?

Sony se svým sortimentem kapesních počítačů Clié pomalu odchází z Ameriky a Evropy, nějaké pokračování můžeme čekat možná na asijském trhu. Není to ale ani tak problém pro Sony, jako pro Palm.
Sony končí s kapesními počítači?

Kdyby byla signalizována zpráva „je něco nového okolo PDA od Sony“, očekával by zřejmě každý z nás, že firma expanduje, někoho pohlcuje, investuje a připravuje nové modely. Pro Sony se zdají být kapesní počítače ideálním, typickým zbožím. Vždyť je to firma, která dala světu walkmana a discmana, která rozhodně má ambice dělat počítače a která potřebuje najít novou, atraktivní produktovou náplň. V poslední době se totiž ocitla ve značných problémech, trpí poklesem prodejů a ztrátami.

Zpráva je ale opačná: Sony hlásí, že už nebudou následovat žádné nové modely kapesních počítačů řady Clié s výjimkou domácího japonského trhu. Firma doprodá stávající modely a bude jim poskytovat podporu, a dle vlastního sdělení „zvažuje produkci jiných kapesních zařízení, která ale nebudou kapesními počítači“.

Dobrovolné uvolnění trhu

Z pohledu uživatele nelze než říci, že to je škoda. Sony přišla se zajímavými, velmi inovativními kapesními počítači, s jedněmi z nejlepších přístrojů na platformě Palm – a hlavně v době, kdy Palm sám dosti zaostával. Od Sony se v tomto ohledu hodně čekalo. V okamžiku, kdy firma před několika lety ohlásila podporu platformy Palm svými kapesními počítači, palmový tábor mohutně slavil – je s námi největší a nejslavnější výrobce spotřební elektroniky na světě. Ostatně rozdělení firmy Palm (Computing) na dvě nezávislé společnosti, softwarový PalmSource, který vyvíjí operační systém, a hardwarový PalmOne, který vyrábí kapesní počítače, bylo téměř šité na míru firmě Sony, aby nedocházelo ke konfliktu zájmů.

Proč Sony s handheldy končí? Nalezneme množství argumentů, proč je dobré tak učinit. Je pravdou, že prodeje kapesních počítačů klesají, setrvale od roku 2001 a za první tři měsíce letošního roku hlásí další pokles. Je pravda, že firma vyšla na trh s příliš velkým množstvím různých modelů Clie (okolo třiceti!), což je náročné na vývoj, marketing i prodej. Je pravda, že Sony ztrácí svůj podíl na trhu a že pravděpodobně na kapesních počítačích prodělává. Je pravda, že firma je gigantem a musí se soustředit na hlavní, velké věci, jako jsou např. herní konzole, a nikoli na miniaturní trh s kapesními počítači.

Na druhé straně ovšem je přinejmenším divné, že firma ponechá tuto oblast úplně volnou. Kapesní počítače dnes nejsou hitem, ale oblast se bude vyvíjet, bude docházet ke spoustě konvergentních (spojení handheldu a mobilu, handheldu-herní konzole) i divergentních (specializované, jednoúčelové kapesní přístroje, pro navigaci, práci s Internetem, s hudbou, videem atd.) řešení. Nevyvíjet kapesní počítač znamená mít v tomto celém portfoliu mezeru.

Sony končí, zapláče Palm

Naše lítost nad zmenšujícím se světem kapesních počítačů – coby lítost technických nadšenců nad krásnými produkty, se kterými lze dělat „tak moc věcí“ – ale musí být konfrontována s realitou trhu. Ta říká, že zatímco letos se prodá asi 600 milionů mobilů, lidé si vedle toho koupí asi 10 milionů kapesních počítačů. Šedesát mobilů na jeden PDA. Jestli ještě před pár lety existovaly nějaké diskuse o tom, co bude příštím dominantním chytrým kapesním zařízením, dneska se už jen bavíme o tom, který z příštích modelů mobilů bude to či ono chytrého umět. Kapesní počítače jsou odsunuty mimo hlavní pozornost – nějak si „vegetují“ a pomalu se vyvíjejí, ale žádná sláva to není.

Sony bude schopna mezeru po kapesních počítačích trochu zacelit například chytrými telefony z konsorcia Sony Ericsson. Do potíží se ale může dostat PalmSource – firma, kterou kromě mateřské (resp. sesterské) PalmOne nejvíce živila právě společnost Sony. Ostatní její licenční partneři jsou malí nebo produkují nevýznamné množství kapesních počítačů.

Diskuze (27) Další článek: EuroTel spustil EDGE – a co my?

Témata článku: Sony, Kapesní počítač, Hlavní pozornost, Son, Počítač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34