Sony končí s kapesními počítači?

Sony se svým sortimentem kapesních počítačů Clié pomalu odchází z Ameriky a Evropy, nějaké pokračování můžeme čekat možná na asijském trhu. Není to ale ani tak problém pro Sony, jako pro Palm.
Sony končí s kapesními počítači?

Kdyby byla signalizována zpráva „je něco nového okolo PDA od Sony“, očekával by zřejmě každý z nás, že firma expanduje, někoho pohlcuje, investuje a připravuje nové modely. Pro Sony se zdají být kapesní počítače ideálním, typickým zbožím. Vždyť je to firma, která dala světu walkmana a discmana, která rozhodně má ambice dělat počítače a která potřebuje najít novou, atraktivní produktovou náplň. V poslední době se totiž ocitla ve značných problémech, trpí poklesem prodejů a ztrátami.

Zpráva je ale opačná: Sony hlásí, že už nebudou následovat žádné nové modely kapesních počítačů řady Clié s výjimkou domácího japonského trhu. Firma doprodá stávající modely a bude jim poskytovat podporu, a dle vlastního sdělení „zvažuje produkci jiných kapesních zařízení, která ale nebudou kapesními počítači“.

Dobrovolné uvolnění trhu

Z pohledu uživatele nelze než říci, že to je škoda. Sony přišla se zajímavými, velmi inovativními kapesními počítači, s jedněmi z nejlepších přístrojů na platformě Palm – a hlavně v době, kdy Palm sám dosti zaostával. Od Sony se v tomto ohledu hodně čekalo. V okamžiku, kdy firma před několika lety ohlásila podporu platformy Palm svými kapesními počítači, palmový tábor mohutně slavil – je s námi největší a nejslavnější výrobce spotřební elektroniky na světě. Ostatně rozdělení firmy Palm (Computing) na dvě nezávislé společnosti, softwarový PalmSource, který vyvíjí operační systém, a hardwarový PalmOne, který vyrábí kapesní počítače, bylo téměř šité na míru firmě Sony, aby nedocházelo ke konfliktu zájmů.

Proč Sony s handheldy končí? Nalezneme množství argumentů, proč je dobré tak učinit. Je pravdou, že prodeje kapesních počítačů klesají, setrvale od roku 2001 a za první tři měsíce letošního roku hlásí další pokles. Je pravda, že firma vyšla na trh s příliš velkým množstvím různých modelů Clie (okolo třiceti!), což je náročné na vývoj, marketing i prodej. Je pravda, že Sony ztrácí svůj podíl na trhu a že pravděpodobně na kapesních počítačích prodělává. Je pravda, že firma je gigantem a musí se soustředit na hlavní, velké věci, jako jsou např. herní konzole, a nikoli na miniaturní trh s kapesními počítači.

Na druhé straně ovšem je přinejmenším divné, že firma ponechá tuto oblast úplně volnou. Kapesní počítače dnes nejsou hitem, ale oblast se bude vyvíjet, bude docházet ke spoustě konvergentních (spojení handheldu a mobilu, handheldu-herní konzole) i divergentních (specializované, jednoúčelové kapesní přístroje, pro navigaci, práci s Internetem, s hudbou, videem atd.) řešení. Nevyvíjet kapesní počítač znamená mít v tomto celém portfoliu mezeru.

Sony končí, zapláče Palm

Naše lítost nad zmenšujícím se světem kapesních počítačů – coby lítost technických nadšenců nad krásnými produkty, se kterými lze dělat „tak moc věcí“ – ale musí být konfrontována s realitou trhu. Ta říká, že zatímco letos se prodá asi 600 milionů mobilů, lidé si vedle toho koupí asi 10 milionů kapesních počítačů. Šedesát mobilů na jeden PDA. Jestli ještě před pár lety existovaly nějaké diskuse o tom, co bude příštím dominantním chytrým kapesním zařízením, dneska se už jen bavíme o tom, který z příštích modelů mobilů bude to či ono chytrého umět. Kapesní počítače jsou odsunuty mimo hlavní pozornost – nějak si „vegetují“ a pomalu se vyvíjejí, ale žádná sláva to není.

Sony bude schopna mezeru po kapesních počítačích trochu zacelit například chytrými telefony z konsorcia Sony Ericsson. Do potíží se ale může dostat PalmSource – firma, kterou kromě mateřské (resp. sesterské) PalmOne nejvíce živila právě společnost Sony. Ostatní její licenční partneři jsou malí nebo produkují nevýznamné množství kapesních počítačů.

Diskuze (27) Další článek: EuroTel spustil EDGE – a co my?

Témata článku: Sony, Hlavní pozornost, Kapesní počítač, Son, Počítač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 78

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 11

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24