Sony PlayStation Portable: konkurence pro N-Gage

Sony na veletrhu E3 uvádí mobilní herní konzoli PlayStation Portable. Má obrovský displej, podporu multiplayerových her a hlavně díky Sony a jejím zkušenostem v herní branži obrovské zázemí. Co na to Nokia N-Gage?
Sony PlayStation Portable: konkurence pro N-Gage

Sony PlayStation Portable, zkráceně PSP, je mobilní herní konzola. Šušká se o ní už velmi dlouho, na svět pronikla řada stoprocentně pravých obrázků, finální technické specifikace včetně designu ale byly oficiálně zveřejněny až včera. Sony PSP sice není mobilní telefon a mohlo by se zdát, že na MobilManii nemá co dělat, bude však velkou konkurencí pro Nokii N-Gage.

 
Sony PSP (obrázky pocházejí ze serveru www.ferrago.com)

Do tašky, ne do kapsy

Zaplašte plané naděje, že si Sony PSP půjdete příští týden koupit. Na japonském trhu se objeví až koncem letošního roku, v Severní Americe a Evropě až na jaře 2005, tedy za rok. Na PSP bude možné hrát 3D hry podobné kvality jako na PlayStation 2 a cílem Sony je, aby se stejné tituly daly se stejným komfortem provozovat na stolním i na mobilním herním zařízení.

Přenosný PlayStation se bude vyrábět v černé barvě. Je to větší a těžší zařízení než N-Gage. Jeho rozměry jsou 170 × 74 × 23 mm (N-Gage QD 118 × 68 × 22 mm) a váží 260 g (N-Gage QD 143 g). Z těchto parametrů je jasné, že nejde o kapesní produkt, ale konzola do tašky.


Ruce prozradí velikost Sony PSP

Silnou zbraní Sony bude displej. Má formát 16 : 9, je samozřejmě aktivní, stejně jako notebooky zobrazí šestnáct milionů barev a má rozlišení 480 × 272 bodů. N-Gage s displejíčkem 176 × 208 bodů lze v tomto ohledu srovnávat asi jen s GameBoyem. Sony PSP navíc doplňují stereo reproduktory. Ovládání je podobné jako na běžném PlayStationu: na levé straně je kurzorový kříž, na pravé čtyři funkční tlačítka v podobném uspořádání.

Propojení, o to tady jde

Velkou předností N-Gage je podpora Bluetooth pro bezdrátové hraní a také vestavěný telefon. Lze s ním poslat výsledky na server nebo stáhnout data. O vzdáleném hraní nemluvme, na to GPRS nestačí. Sony PSP nemá ani Bluetooth, ani vestavěný mobil, výrobce ale přesto na bezdrátové spojení nezapomněl. PlayStation totiž podporuje Wi-Fi. Dokáže se tak propojit s počítači, bezdrátovými sítěmi, ale hlavně bude moci více hráčů hrát mezi sebou.

Otázkou je, jak si s Wi-Fi, které je energeticky náročnější než Bluetooth poradí baterie. Ani u N-Gage není výdrž nijak zázračná. O době hraní na jedno nabití se ale oficiální zprávy nezmiňují.

Kromě bezdrátového spojení prostřednictvím Wi-Fi bude k dispozici i port USB 2.0. K němu bude také možné připojit digitální fotoaparát, přijímač GPS nebo klávesnici. Vestavěnou paměť o kapacitě 32 MB rozšíří karty Memory Stick Pro Duo.

Jak zabránit kopírování her?

Je to jednoduché: hry se budou dodávat na proprietárním médiu, pro které neexistuje žádná vypalovačka. Médiem je tzv. Universal Media Disc, zkráceně UMD - optický disk s kapacitou 1,8 GB. Jak je vidět na obrázku, disk o průměru 60 mm je zabalen v plastovém obalu, který jej chrání proti poškození. Výrobce počítá s tím, že kromě her se na těchto médiích bude dodávat i další multimediální obsah, například hudba nebo i video. Sony uvádí, že hry jsou proti kopírování chráněny unikátním kódem každého disku, 128bitovým šifrováním a ještě dalším individuálním kódem, jež bude mít každé PSP. Nejdůležitější je ale podle mého názoru opravdu atypické médium.

 Universal Media Disc

Gigant proti garážové firmičce

Obrovskou výhodou Sony oproti Nokii a její N-Gage je zázemí. PlayStation je zkrátka standard a seznam dodavatelů her čítá už dnes devětadevadesát řádků. Zatímco Sony pouze pokračuje v jízdě, Nokia do herní branže startovala z úplné nuly.

Zatím asi nikdo neviděl, jak se na Sony PSP bude hrát a jak kvalitní budou hry. Podle parametrů lze ale usuzovat, že jejich úroveň bude nejméně o třídu vyšší než u N-Gage. Možnosti multiplayerových her by měly být stejné a výhoda N-Gage, která má vestavěný mobil, je jen v tom, že se s ní dá telefonovat. O opravdovém online hraní s hráči na druhém konci republiky zatím nemůže být řeč.

N-Gage ale může těžit z toho, že se už od loňského října prodává a než se objeví Sony PSP, uplyne další rok. Za tuto dobu se toho ještě může stát opravdu hodně.

Ve zkratce

název: PlayStation Portable (PSP)
barva: černá
rozměry: 170 × mm × 23 mm
hmotnost: 260 g (včetně baterie)
procesor: PSP CPU (až 333 MHz)
hlavní paměť: 3 2MB
displej: 4,3", formát 16 : 9, TFT, rozlišení 480 × 272 bodů, 16,77 milionů barev
reproduktory: stereo, vestavěné
komunikace: IEEE 802.11b (Wi-Fi), USB 2.0, Memory Stick Pro Duo, infraport 
disková jednotka: UMD (pouze čtení)
konektory: napájení (5 V), konektor pro připojení sluchátek, mikrofonu a ovladače
tlačítka: směrové klávesy, tlačítko citlivé na sílu stisku (nejspíš), funkční tlačítka, klávesy Start, Select a Home, hlavní vypínač, ovládání jasu displeje, ovládání zvuku, vypínač Wi-Fi, vysouvání disku UMD
napájení: vestavěná baterie Li-Ion, síťový adaptér
příslušenství: stojánek, náhlavní souprava, náhlavní souprava s mikrofonem, externí baterie (battery pack), pouzdro, poutko

Parametry média UMD

rozměry: 65 × 64 × 4,2 mm
hmotnost: 10 g
průměr disku: 60 mm
nejvyšší kapacita: 1,8 GB (jedna strana, dvouvrstvý záznam)
vlnová délka laseru: 660 nm
šifrování: AES 128 bitů


 
Aby toho nebylo málo, Nintendo na E3 prezentuje svojí herní konzolu DS

Diskuze (23) Další článek: GPRS pod mikroskopem (I. část)

Témata článku: Sony, Software pro mobily, Software pro PC, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Port, Porta, Online hraní, Vlnová délka, Playstation, Online hra, Play, Konkurence, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 78

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 29

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

RECENZE: Nokia 7.1 — bestseller ztenčuje rámečky a sází na HDR obraz

** Nokia 7.1 je povedená stylovka vyšší střední třídy ** Znovu láká na čistý systém zapojený do programu Android One ** Lákavou funkcí může být i podpora HDR10 u videa.

Martin Miksa | 23