Sony PlayStation Portable: konkurence pro N-Gage

Sony na veletrhu E3 uvádí mobilní herní konzoli PlayStation Portable. Má obrovský displej, podporu multiplayerových her a hlavně díky Sony a jejím zkušenostem v herní branži obrovské zázemí. Co na to Nokia N-Gage?
Sony PlayStation Portable: konkurence pro N-Gage

Sony PlayStation Portable, zkráceně PSP, je mobilní herní konzola. Šušká se o ní už velmi dlouho, na svět pronikla řada stoprocentně pravých obrázků, finální technické specifikace včetně designu ale byly oficiálně zveřejněny až včera. Sony PSP sice není mobilní telefon a mohlo by se zdát, že na MobilManii nemá co dělat, bude však velkou konkurencí pro Nokii N-Gage.

 
Sony PSP (obrázky pocházejí ze serveru www.ferrago.com)

Do tašky, ne do kapsy

Zaplašte plané naděje, že si Sony PSP půjdete příští týden koupit. Na japonském trhu se objeví až koncem letošního roku, v Severní Americe a Evropě až na jaře 2005, tedy za rok. Na PSP bude možné hrát 3D hry podobné kvality jako na PlayStation 2 a cílem Sony je, aby se stejné tituly daly se stejným komfortem provozovat na stolním i na mobilním herním zařízení.

Přenosný PlayStation se bude vyrábět v černé barvě. Je to větší a těžší zařízení než N-Gage. Jeho rozměry jsou 170 × 74 × 23 mm (N-Gage QD 118 × 68 × 22 mm) a váží 260 g (N-Gage QD 143 g). Z těchto parametrů je jasné, že nejde o kapesní produkt, ale konzola do tašky.


Ruce prozradí velikost Sony PSP

Silnou zbraní Sony bude displej. Má formát 16 : 9, je samozřejmě aktivní, stejně jako notebooky zobrazí šestnáct milionů barev a má rozlišení 480 × 272 bodů. N-Gage s displejíčkem 176 × 208 bodů lze v tomto ohledu srovnávat asi jen s GameBoyem. Sony PSP navíc doplňují stereo reproduktory. Ovládání je podobné jako na běžném PlayStationu: na levé straně je kurzorový kříž, na pravé čtyři funkční tlačítka v podobném uspořádání.

Propojení, o to tady jde

Velkou předností N-Gage je podpora Bluetooth pro bezdrátové hraní a také vestavěný telefon. Lze s ním poslat výsledky na server nebo stáhnout data. O vzdáleném hraní nemluvme, na to GPRS nestačí. Sony PSP nemá ani Bluetooth, ani vestavěný mobil, výrobce ale přesto na bezdrátové spojení nezapomněl. PlayStation totiž podporuje Wi-Fi. Dokáže se tak propojit s počítači, bezdrátovými sítěmi, ale hlavně bude moci více hráčů hrát mezi sebou.

Otázkou je, jak si s Wi-Fi, které je energeticky náročnější než Bluetooth poradí baterie. Ani u N-Gage není výdrž nijak zázračná. O době hraní na jedno nabití se ale oficiální zprávy nezmiňují.

Kromě bezdrátového spojení prostřednictvím Wi-Fi bude k dispozici i port USB 2.0. K němu bude také možné připojit digitální fotoaparát, přijímač GPS nebo klávesnici. Vestavěnou paměť o kapacitě 32 MB rozšíří karty Memory Stick Pro Duo.

Jak zabránit kopírování her?

Je to jednoduché: hry se budou dodávat na proprietárním médiu, pro které neexistuje žádná vypalovačka. Médiem je tzv. Universal Media Disc, zkráceně UMD - optický disk s kapacitou 1,8 GB. Jak je vidět na obrázku, disk o průměru 60 mm je zabalen v plastovém obalu, který jej chrání proti poškození. Výrobce počítá s tím, že kromě her se na těchto médiích bude dodávat i další multimediální obsah, například hudba nebo i video. Sony uvádí, že hry jsou proti kopírování chráněny unikátním kódem každého disku, 128bitovým šifrováním a ještě dalším individuálním kódem, jež bude mít každé PSP. Nejdůležitější je ale podle mého názoru opravdu atypické médium.

 Universal Media Disc

Gigant proti garážové firmičce

Obrovskou výhodou Sony oproti Nokii a její N-Gage je zázemí. PlayStation je zkrátka standard a seznam dodavatelů her čítá už dnes devětadevadesát řádků. Zatímco Sony pouze pokračuje v jízdě, Nokia do herní branže startovala z úplné nuly.

Zatím asi nikdo neviděl, jak se na Sony PSP bude hrát a jak kvalitní budou hry. Podle parametrů lze ale usuzovat, že jejich úroveň bude nejméně o třídu vyšší než u N-Gage. Možnosti multiplayerových her by měly být stejné a výhoda N-Gage, která má vestavěný mobil, je jen v tom, že se s ní dá telefonovat. O opravdovém online hraní s hráči na druhém konci republiky zatím nemůže být řeč.

N-Gage ale může těžit z toho, že se už od loňského října prodává a než se objeví Sony PSP, uplyne další rok. Za tuto dobu se toho ještě může stát opravdu hodně.

Ve zkratce

název: PlayStation Portable (PSP)
barva: černá
rozměry: 170 × mm × 23 mm
hmotnost: 260 g (včetně baterie)
procesor: PSP CPU (až 333 MHz)
hlavní paměť: 3 2MB
displej: 4,3", formát 16 : 9, TFT, rozlišení 480 × 272 bodů, 16,77 milionů barev
reproduktory: stereo, vestavěné
komunikace: IEEE 802.11b (Wi-Fi), USB 2.0, Memory Stick Pro Duo, infraport 
disková jednotka: UMD (pouze čtení)
konektory: napájení (5 V), konektor pro připojení sluchátek, mikrofonu a ovladače
tlačítka: směrové klávesy, tlačítko citlivé na sílu stisku (nejspíš), funkční tlačítka, klávesy Start, Select a Home, hlavní vypínač, ovládání jasu displeje, ovládání zvuku, vypínač Wi-Fi, vysouvání disku UMD
napájení: vestavěná baterie Li-Ion, síťový adaptér
příslušenství: stojánek, náhlavní souprava, náhlavní souprava s mikrofonem, externí baterie (battery pack), pouzdro, poutko

Parametry média UMD

rozměry: 65 × 64 × 4,2 mm
hmotnost: 10 g
průměr disku: 60 mm
nejvyšší kapacita: 1,8 GB (jedna strana, dvouvrstvý záznam)
vlnová délka laseru: 660 nm
šifrování: AES 128 bitů


 
Aby toho nebylo málo, Nintendo na E3 prezentuje svojí herní konzolu DS

Diskuze (23) Další článek: GPRS pod mikroskopem (I. část)

Témata článku: Sony, Software pro mobily, Software pro PC, Nokia N-Gage, Nokia N-Gage QD, Online hraní, Online hra, Vlnová délka, Porta, Playstation, Play, Son, Konkurence, Port


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11