Sony Smartshot QX10 a QX100: nasaď a foť! [recenze]

I ten nejlevnější Android může fotit jako Lumia 1020. Sony představuje systém chytrých přídavných objektivů SmartShot QX10 a QX100.
Kapitoly článku

Sony začíná dobývat pozici největšího inovátora v oboru mobilního příslušenství. Už několik let vyvíjí chytré hodinky (čtěte recenzi Sony Smartwatch 2), jako první přišel s NFC tagy a letos připravil jako novinku chytré bezdrátové objektivy Sony Smartshot pro použití se smartphony. Filozofie tohoto typu příslušenství je jasná – nemusíte mít nutně špičkový fotomobil na to, abyste s mobilem mohli dělat kvalitní fotografie. A nutno hned na začátku říct, že oba typy přídavných objektivů Sony DSC-QX10 i DSC-QX100 nechávají v kvalitě pořízených fotek drtivou většinu smartphonů daleko za sebou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony SmartShot DSC-QX10 v bílé a černé barvě
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony SmartShot DSC-QX100 v černé barvě  

Klíčové vlastnosti:

 • originální modulární řešení
 • snadnější přenositelnost než u kompletního fotoaparátu
 • použití s jakýmkoli smartphonem s Androidem nebo iOS
 • možnost okamžitého ukládání fotek do mobilu
 • vlastní spoušť i kolébka zoomu na objektivech
 • výrazně lepší fotografie než z většiny fotomobilů

Hlavní nedostatky:

 • nutnost dobíjení dalšího zařízení
 • ovládací aplikace by mohla umožnit více nastavení
 • občasné odpojení Wi-Fi
 • nevhodné řešení pro reportážní účely
 • vyšší cena modelu QX100

Jak to vlastně funguje?

Jak už jsme naznačili, objektivy jsou vyráběny ve dvou typech. Vzájemně se liší optikou a některými fotografickými parametry, jinak je ale použití založeno na stejném principu. Chytrý objektiv Sony Smartshot vystupuje do určité míry jako samostatná jednotka. Má vlastní procesor, snímač, optiku, baterii i paměťové úložiště. Chová se tedy prakticky jako fotoaparát bez těla. Chytrým objektivům však chybí klasický displej (mají pouze malý informační, který ukazuje stav baterie), a proto k životu potřebují chytrý telefon. Se smartphonem se spojí pomocí Wi-Fi a příslušné aplikace, telefon se v tu chvíli stává vzdáleným hledáčkem a ovládacím centrem objektivu. Tento systém přináší řadu výhod, ale i některá úskalí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvojice přídavných objektivů v elegantních válcovitých krabicích

Zásadní výhoda celého řešení přídavných objektivů tkví ve vysoké mobilitě. V jedné kapse nosíte mobil, v druhé objektiv. Proti řešení mobil + klasický fotoaparát ušetříte jedno tělo (fotoaparátu, nikoli lidské). Objektiv můžete fyzicky nasadit na smartphone pomocí mechanismu se šířkově nastavitelnými úchyty, nebo jej naopak používat zcela samostatně. Telefon v takovém případě používáte jako dálkový hledáček a dálkovou spoušť, což se může hodit třeba při hromadné fotografii, na které také nechcete chybět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Co si budeme nalhávat, samotné objektivy nejsou zrovna moc fotogenické

Obě zařízení spolu komunikují bezdrátově pomocí Wi-Fi. A to může být pro některé netrpělivé fotografy kámen úrazu. Zatímco klasický foťák ukládá fotky relativně rychle a máte okamžitou kontrolu nad pořízeným snímkem, zde budete muset počkat několik sekund, než se fotografie přenese přes Wi-Fi do mobilu a zobrazí se na displeji. Anebo můžete z objektivu střílet jeden snímek za druhým – ovšem naslepo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šňůrka, kterou najdete v balení, usnadňuje přenášení objektivů

Tělo objektivu má tvar téměř pravidelného válce. Šasi je zhotoveno z hrubšího matného plastu, samotná teleskopická část s čočkami je potom kovová. Válce mají průměr zhruba 6 cm a váží 90 g (QX10), resp. 165 g (QX100). Přídavný univerzální úchyt na mobil přidává na hmotnosti dalších 10 g. Na těle objektivů najdeme mechanické zapínací tlačítko, které leží v sousedství NFC modulu. Tuto technologii lze použít ke spárování u smartphonů vybavených NFC, ostatní je nutné napojit s pomocí lidského nastavení. Stačí zapnout objektiv, na telefonu Wi-Fi a spojit obě zařízení ad-hoc. Přístupové údaje k Wi-Fi má každý objektiv pevně nastaveny a najdete je v manuálu nebo pod krytem baterie objektivu. Dále je přímo na těle osazena kruhová mechanická spoušť s trochu nevýraznou namačkávací mezipolohou a kolébka pro zoom.

Všem mobilům na tělo

Už jsme hovořili o malém informačním displeji, který kromě stavu nabití baterie upozorní i na nutnost vložení microSD karty. Vnitřní paměť v pravém smyslu totiž objektivům chybí, resp. slouží pouze pro interní potřeby objektivu. Karta se u vyššího modelu QX100 vkládá pod krytku vedle nabíjecího microUSB konektoru, u levnějšího QX10 leží slot pod krytem baterie. Oba modely používají shodný Li-Ion článek s nevelkou kapacitou 600 mAh. Po několika minutách nečinnosti se objektiv naštěstí sám vypíná. Výdrž se liší podle náročnosti pořizovaných fotografií a také podle toho, jestli po každém vyfoceném snímku přeposíláte fotografii přes Wi-Fi do telefonu. Nám se v tomto režimu podařilo za půldruhé hodiny vyfotit a přenést zhruba 200 snímků, pak bylo potřeba baterii dobít. O stavu baterie informuje barevná dioda hned vedle zapínacího tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony vyrábí originální zadní kryty pro Xperie Z a Z1, objektivy se do nich jednoduše zacvaknou

Objektivy se prodávají v elegantní krabici ve tvaru válce. Její barva napovídá o barevné variantě objektivu. Nižší model QX10 seženete v černé nebo bílé barvě se zlatým obvodem čočky, vyšší QX100 se vyrábí jen v černé. Oba objektivy mají na zádech něco jako bajonet, tento mechanismus se však nezacvakává do těla foťáku, ale do speciálního zadního krytu, který Sony vyrábí jako originální příslušenství zatím jen pro své top smartphony Xperia Z a Xperia Z1. Bajonet však můžete připojit i k dodávanému kolečku s úchyty, které mají nastavitelnou šířku cca 50 až 75 mm, a celý objektiv tak posadíte prakticky na libovolný telefon. Objektiv můžete nosit i samostatně zavěšený na zápěstí, přímo v balení dostanete tkaninové poutko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zasunutí objektivu QX100 do originálního krytu pro Sony Xperia Z1. Kryty se prodávají zvlášť
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Méně elegantní řešení uchycení je pomocí mechanismu, který po bocích obejme přístroj. Zase ale funguje prakticky na libovolný telefon s šířkou do 75 mm a nemusíte nic dokupovat

Samotným objektivem můžete zoomovat a fotit. Model QX100 má navíc mechanické kolečko pro manuální doostřování. Další nastavení už je ale třeba udělat ve smartphonu pomocí aplikace PlayMemories Mobile. V některých telefonech Xperia ji najdete předinstalovanou, do ostatních je potřeba bezplatně stáhnout. Aplikace existuje pro zařízení s Androidem a iOS, takže objektivy můžete kromě platformy Windows Phone a stále ještě dožívajícího Symbianu používat prakticky s jakýmkoli smartphonem. Podoba aplikace je jednoduchá, nejvíc připomíná rozhraní klasického mobilního fotoaparátu. Můžete v ní nastavit požadované rozlišení fotek, přepnout na videokameru nebo vybrat z několika režimů fotografování. U levnějšího QX10 je to prakticky jen dvojice plně automatických režimů a automat s nastavením expozice, vyšší QX100 má navíc režim s prioritou clony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změnu režimů a nastavení lze provádět pouze přes aplikaci PlayMemories Mobile

Témata článku: Sony, Recenze, Příslušenství, NASA, Bezzrcadlovka, Mobilní fotografie, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4 Zoom, Samsung Galaxy S4-A, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z1, Modulární řešení, Místní wi-fi, NAS, Elegantní řešení, G Lens, Špičkový fotomobil, Mobilní fotoaparát, Klasický fotoaparát, Stejná velikost, Barevná dioda, Tvar válce


Určitě si přečtěte

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 24

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

Ohebný Samsung v prvních recenzích. Všichni křičí wooow! a ukazují na čáru uprostřed displeje

** Představen byl v únoru, do rukou testerů se dostává až teď ** Řeč je o skládacím Samsungu Galaxy Fold ** Sesbírali jsme první dojmy z dvoudisplejové skládačky.

Martin Chroust | 17

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

Testujeme Galaxy A50: první Samsung s optickou čtečkou otisků prstů v displeji

** Samsung rozjíždí střední třídu pro rok 2019 ve velkém stylu ** Po Galaxy M20 se nám do redakce dostal Galaxy A50 ** Mezi hlavní přínosy patří velký AMOLED displej s otickou čtečkou, trojitý fotoaparát i slušná kapacita baterie

Martin Chroust | 26

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 32

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 50