Sony Smartwatch 2: okno do duše smartphonu [recenze]

Exkluzivně vám nabízíme první českou recenzi chytrých hodinek Sony Smartwatch 2. Výrobci se podařilo odstranit prakticky všechny nešvary loňského modelu.
Kapitoly článku

O chytrých hodinkách budeme slýchat čím dál častěji. Ačkoli tento druh elektroniky není na trhu zcela nový, intenzivně se o něm začalo mluvit až v okamžiku, kdy svůj záměr představit vlastní chytré hodinky oznámily společnosti Apple a Samsung. Ke smartphonům a tabletům tak přibude další přidružená kategorie příslušenství, kde by mohli známí světoví výrobci svádět konkurenční boje. Sony má obrovskou výhodu, hodinky nebo jim podobná zařízení určená ke spárování s mobilem vyvíjí už několik let. Nicméně až ty letošní Sony Smartwatch 2 jsou na nejlepší cestě stát se masově rozšířeným doplňkem. Odstranily totiž všechny zásadní kompromisy i vývojové dětské nemoci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Smartwatch 2 na produktových fotografiích

Klíčové vlastnosti:

 • elegantní unisex design
 • hliníkové tělo s odolností IP57
 • provedení s řemínkem ze silikonu nebo nerez oceli
 • dotykový transreflexní LCD displej s dobrou čitelností na slunci
 • slušná výdrž okolo čtyř dní
 • standardní dobíjecí microUSB konektor
 • fungují prakticky se všemi smartphony s Androidem

Hlavní nedostatky:

 • rozlišení displeje mohlo být jemnější
 • trochu krkolomný postup vyhledávání aplikací
 • některé starší aplikace z loňských Smartwatch nevyužívají celé plochy displeje
 • aplikace pro E-mail nefunguje s některými jinými značkami telefonů

Unisex čtverec

Na úvod si pro jistotu připomeňme, jaká je hlavní filozofie chytrých hodinek, k čemu takové zařízení vůbec slouží. Kromě ukazatele času, případně datumu je většina chytrých hodinek koncipována jako sekundární displej vašeho mobilu, s nímž jsou propojeny přes Bluetooth. Displej, který máte vždy při ruce (doslova na ruce), abyste okamžitě viděli, kdo vám volá, od koho přišla SMSka či e-mail, nebo na jaké schůzce máte právě teď být. Drtivá většina takto koncipovaných hodinek zvládá všechny typy uvedených oznámení, neboli notifikací. Potom už záleží na fantazii jednotlivých výrobců, co dalšího jsou schopni do hodinek vměstnat. Sony Smartwatch 2 v tomto ohledu zvolily spíše konzervativní přístup, který nešokuje přítomností neočekávaných funkcí, na druhou stranu je poznat, že všechny aspekty výbavy byly do detailu promyšleny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Smartwatch 2 jsou elegantně designované náramkové hodinky se čtvercovým ciferníkem o velikosti 42 × 41 mm. Tyto rozměry patří u pánských hodinek k průměru, na dámské ruce půjde už o trochu větší doplněk. Přesto jak na mužském, tak i na dámském zápěstí vypadají hodinky dobře, unisexový design se výrobci opět povedl. Hlavní modul je vyroben z hliníku v černé povrchové úpravě, pouze úzká lišta okolo ciferníku svítí stříbrně. Zvolený materiál je určitě posun k lepšímu proti první generaci Smartwatch, kde měly značné zastoupení plasty a hodinky tak nepůsobily úplně hodnotným dojmem. Hliníkové tělo by mělo být zároveň odolnější vůči nárazům. Úplnou novinkou u Smartwatch 2 je certifikací IP57, to znamená, že se nemusíte bát s hodinkami opláchnout si ruce nebo se podívat na displej v dešti. Delší potápění do vody se ale nedoporučuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Smartwatch 2 vypadají elegantně na mužském i dámském zápěstí

Na boční straně najdeme výrazné kruhové tlačítko ve stříbrném provedení, které designově konvenuje s letošní linií smartphonů Xperia. Tlačítko dostatečně vystupuje nad povrch, přesto by u námi testovaného kusu mohla být odezva jistější. Občas domáčknete, displej zareaguje, ale ujišťujícího cvaknutí se nedočkáte. Toto tlačítko je pro práci s hodinkami stěžejní, po jednom stisknutí se podsvítí displej s časem, dvojité stisknutí vás dostane do prostředí hodinek. Co se týče bočního profilu, hodinky vystupují zhruba 9 mm nad zápěstí, což už nepůsobí nijak nepřirozeně (vliv na to má i optický efekt černé barvy), na rozdíl od loňských Smartwatch s tloušťkou 13 mm. Je ale fakt, že předchozí hodinky jste si díky klipu mohli připnout například na oděv. Letošní model už se profiluje jen jako ryzí náramkové hodinky a klip tedy nemají.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti s loňským modelem: Smartwatch 2 mají větší displej a díky absenci klipu jsou tenčí

Skvěle čitelný displej

Další vylepšení proti loňskému modelu oceníte pokaždé, když budete hodinky nabíjet. K přichycení nabíjecího kabelu už neslouží atypický, špatně držící pinový konektor, ale standardní microUSB, které najdeme na levém boku hodinek pod ochrannou krytkou. Hodinky tak klidně můžete připojit na stejnou nabíječku, kterou používáte k mobilu. Přesnou kapacitu vnitřní baterie hodinek výrobce neuvádí, je ale zcela jistě vyšší než u prvních Smartwatch. Při běžném používání nám hodinky na baterii vydržely celé 4 dny, což už je doba, se kterou se dá žít. Pokud hodinky budete mít opravdu jen na zobrazování času a ostatní funkce využijete jen minimálně, můžete se přiblížit dokonce týdenní výdrži. Další rezervu v prodloužení výdrže vidíme u použité technologie Bluetooth. Smartwatch 2 se párují se smartphonem pomocí Bluetooth 3.0. Pokud by výrobce použil novější specifikaci 4.0 s režimem LE (Low Energy), mohli jsme získat dalších pár dní bez nabíječky navrch. Tak snad u příštího modelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výrazné zapínací boční tlačítko a rubová strana hodinek. Pod ní je ukrytá uživatelsky nepřístupná baterie

Při nákupu hodinek máte na výběr dvojici základních provedení podle použitého řemínku. Levnější varianta obsahuje silikonový řemínek černé barvy. Pokud by vám celočerné hodinky přišly fádní, jako doplňkové příslušenství můžete dokoupit i silikonový řemínek v jedné ze čtyř jiných barev (žlutá, růžová, fialová, tyrkysová). Pro alergiky, kterým plast na kůži nedělá dobře, může být řešením černý nebo hnědý kožený řemínek. O pár stovek dražší je potom varianta s ocelovým nerez řemínkem, který je zřejmě nejelegantnější. Díky standardní rozteči osiček 24 mm ale není problém původní řemínek vysadit a k hodinkám nosit jakýkoli vlastní řemínek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní černý silikonový a ocelový řemínek, doplňkový kožený hnědý a černý řemínek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Doplňkové silikonové barevné řemínky

Ani tentokrát se hodinky nedočkaly klasického ručičkového mechanismu. Ten by jen zvýšil cenu hodinek a navíc by neumožnil zobrazování všech potřebných informací. Jako zobrazovací jednotka slouží dotykový barevný kapacitní LCD displej s transreflexní vrstvou. To je mimořádně důležité pro chování displeje na slunci. Tento displej zajišťuje, že i na přímém slunci uvidíte na hodinkách potřebné údaje, byť z barevného panelu jakoby se stal monochromatický. Na prohlížení fotek to sice není, ale SMSku si přečtete bez problémů. Ještě lepší čitelnosti napomůže nastavení intenzity jasu, což u loňské generace hodinek nebylo možné. Displej o délce úhlopříčky 1,6 palce disponuje rozlišením 220 × 176 bodů. To sice není málo, ale jednotlivé body při bližším zkoumání přesto uvidíte. Proto bychom třeba příště uvítali ještě o něco jemnější rozlišení (pokud by to ovšem u transreflexního panelu nějak zásadně nezvýšilo cenu zařízení).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Údaje na displeji jsou vidět i na silném světle. Zde pod fotolampami je efekt podobný jako na slunci. Obsah je bez problému čitelný, jen barvy se jakoby vytratily

Jako zjednodušený smartphone

Hodinky obsahují vlastní uživatelské prostředí, které vychází z operačního systému Android, ale bylo natolik osekáno, že bez spárování s telefonem je schopno poskytnout jen pár základních funkcí. Hodinky s mobilem propojíte prostřednictvím Bluetooth 3.0, samotný proces spárování může zjednodušit NFC, není to ale samozřejmě nutnost. Hodinky se kamarádí se všemi androidovými smartphony libovolné značky od verze Androidu 4.0 a vyšší. K nalezení hodinek telefonem je nutné z Google Play nainstalovat bezplatnou aplikaci Smart Connect (pokud máte Xperii, aplikace je už předinstalovaná). V této aplikaci pak zadáte přidání nového zařízení Smartwatch 2 a všechny požadované ovladače už se stáhnou automaticky. V okamžiku, kdy v mobilu uložíte spárované zařízení Smartwatch 2, nemusíte se o další spojení starat. Hodinky se smartphonem navážou komunikaci automaticky pokaždé, když budou v dosahové vzdálenosti (cca 10 metrů).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V nastavení můžete zvolit jeden z pěti připravených ciferníků. Datum (a to jen den bez měsíce) se ukazuje pouze ve dvou ručičkových layoutech

Prostředí hodinek je ve větší míře než u loňského modelu odvozeno od prostředí telefonu. Napovídá tomu i trojice ovládacích senzorových tlačítek pod displejem, které známe z většiny androidových telefonů. Někteří lidé v okolí tvrdili, že provedení tlačítek s piktogramy narušuje design hodinek, nám to ale tak dramatické nepřijde. Mnohem více oceňujeme fakt, že se nemusíme učit žádná speciální ovládací gesta. Domeček, šipka zpět i kontextová nabídka mají totiž přesně tu funkci, kterou v daný okamžik očekáváte. Prostředí telefonu je jinak velmi jednoduché. Základní plochu tvoří rovnou hlavní nabídka s ikonami v matici 2 × 3. Na vrchní liště vidíme informace o nabití baterie, času a stavu spárování. Z horního okraje můžeme stáhnout roletku s notifikacemi podobně jako u smartphonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka a stažená notifikační roleta

Potom už přicházejí ke slovu samotné aplikace. Každá je řešená trochu jinak, jejich styl není úplně jednotný, což je dáno i tím, že některé vznikly už pro loňské Smartwatch s menším čtvercovým displejem. A tak například dálkové ovládání hudebního přehrávače s písněmi uloženými ve vašem mobilu nemá zrovna pěkný grafický layout. Prakticky pro všechny aplikace platí, že se chovají jako zásuvné moduly a je potřeba je nejprve instalovat. K tomu slouží opět aplikace Smart Connect ve vašem mobilu. Některé aplikace jsou přednastavené a doporučené k instalaci, po ostatních se budete muset ohlédnout v Google Play. Na výběr by měly být zhruba dvě stovky nejrůznějších aplikací. Nutno poznamenat, že v marketu zatím není úplně dobře vyřešeno filtrování pro Smartwatch 2 a obchod nabízí i aplikace programované na starší model. Tyto aplikace sice obvykle fungují, ale nevypadají moc dobře.

Témata článku: Sony, Android, Recenze, Příslušenství, Samsung Galaxy, Dvojité stisknutí, Celá plocha, Notifikační roleta, Ovládací senzor, Spárované zařízení, Doručený e-mail, Okno, Stěžejní bod, Zobrazovací jednotka, Dobíjecí microusb, Son, První son, Boční tlačítko, Příchozí událost, Bílá plocha, Zpětné volání, Čtvercový displej, Týdenní výdrž, Čitelný displej, Silikonový řemínek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10