Sony UX1: Šikovná hračka pro bohaté

Váží půl kila a umí více, než váš stolní počítač. Trochu sci-fi, trochu realita, to je UMPC Sony Vaio. Máte na něj?
Sony UX1: Šikovná hračka pro bohaté
Kapitoly článku

Co je doma, to se počítá

Do krabice pochopitelně výrobce nepřibalil pouze UMPC samotné, ale vedle něj zde naleznete elegantní pouzdro, replikátor portů a jednu menší redukci se stejným účelem, napájecí adaptér a několik různých manuálů. Bohužel však „zapomněl“ na optickou mechaniku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V krabici najdete i povedené ochranné pouzdro

Všechny předinstalované programy včetně operačního systému se pak nacházejí přímo na pevném disku v servisním oddílu, ze kterého můžete systém kdykoli obnovit buď z Windows nebo stiskem klávesy „F10“ při bootování. To je sice běžné a vcelku praktické řešení, ale ne u 32GB disku, kde se počítá každý gigabajt a kde oněch nutných 6,52 GB „po čertech“ chybí. Nicméně vzhledem k tomu, že tu není optická mechanika, je to vcelku pochopitelný krok.

Z programů tedy dostanete Norton Internet Security 2007 (90denní zkušební verzi), Microsoft Office 2003 na 60 dní zdarma, Adobe Acrobat Standard 8.0, Microsoft Works, InterVideo WinDVD for VAIO (přehrávání filmů), Roxio Easy Media Creator Home (vypalování), SonicStage, Picasa 2 (správa obrázků), Pen Plus (možnost dělat si dotekovým perem náčrtky a poznámky přímo na displeji) a ještě spoustu utilit přímo od výrobce určených k ovládání webových kamer, obnově a zálohování systému (VAIO Recovery Tool), diagnostice PC apod.

Klávesnice a ovládání: Budu menší a ještě menší...

Klávesnici nejlépe vystihuje slůvko: titěrná. Všechna tlačítka jsou (logicky) opravdu malinká a jde tak pouze o nouzové řešení, než-li o plnohodnotnou klávesnici vhodnou pro psaní dlouhých emailů či článků. Vzhledem k netradičnímu rozmístění tlačítek se pak velmi nepohodlně mačká klasická trojkombinace: „Ctrl, Alt, Delete“, což nám vadilo. Zajímavé i užitečné pak může být i modré podsvícení kláves, jež UMPC připodobňuje spíš k mobilu, než k notebooku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vaio do dlaní, palce na klávesnici

Z hlediska ovládání byl praktický zejména trackpoint v pravém rohu, jenž na levé straně doplňují dvě tlačítka sloužící coby náhrada levého a pravého od opravdové myši. Funkci levého tlačítka pak umí zastat i trackpoint sám, stačí na něj poklepat. Nicméně zde nesmíme zapomenout na skutečnost, že displej je dotekový a myš může velmi úspěšně zastoupit i dotekové pero, jenž je standardně umístěno v zadní části zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ovládací prvek nahrazující myš a nezbytné dotykové pero

Pod trackpointem pak nalezneme dvě klávesy, schopné zvětšit velikost plochy a logicky i ikon či textu až 3krát. Tyto dvě a ještě jedno na levé straně pak lze nakonfigurovat i pro jiné účely. O snadný přístup k některým funkcím počítače, jako je jas displeje, hlasitost, spouštění webového prohlížeče, přehrávače médií apod. prostřednictvím aplikace „VAIO Touch Launcher“ se zase stará tlačítko nalevo hned nad vypínačem „bezdrátů“ (Bluetooth i WiFi).

Displej: Kupte si lupu

U dotekového displeje každého trošku znalého člověka zaujme poměrně vysoké rozlišení 1024×600, které je opravdu praktičtější než pro UMPC první generace standardních 800×480. Na druhou stranu to ale při úhlopříčce velké pouze 4,5palce znamená poměrně jasný závěr – vše je opravdu velmi malé. Doslova by se dalo říci, že někdy je potřeba mít na text lupu, kterou také Sony přidalo do klíčových vlastností, o čemž jsme se již zmínili. To ale znamená, že na displeji pak pro změnu nevidíte celou plochu, což může leckomu vadit.

Klepněte pro větší obrázek 
Kontrastní, jemný a bohužel i přehnaně lesklý. Takový je displej UX1

Obraz jako takový je ostrý a barvy syté, včetně dostatečného jasu. Ostatně jako u většiny lesklých displejů Sony. To je sice krásné, ale displej je lesklý opravdu moc a na denním světle, neřkuli na slunci, pak nevidíte vůbec nic (kromě vlastního obličeje). A to by se u zařízení určeného primárně na cesty určitě stát nemělo.

Fotit? Nefotit!

Třeba i kvůli případné potřebě fotit 1,3Mpx foťákem umístěným na zadní straně vysouvacího LCD panelu, přičemž snímek se zobrazuje právě na displeji. Fotky z něj sice nejsou nic moc, kvalitou se dají srovnat s klasickým mobilem. Nemluvě o velké citlivosti na pohyb, což má neblahý vliv na kvalitu a ostrost fotek - při focení „z ruky“ jich byla většina rozmazaných. Pořízené snímky pak mohou být pořízeny v rozlišení až 1280×1024 a lze i natáčet videa formátu WMV či MPEG-1 v rozlišení až 320×240 při 30 snímcích za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavním fotoaparátem můžete pořídit třeba takovouto fotografii

To ale není vše, protože na čelní straně je ještě druhý foťák, resp. webová kamera, chcete-li. Tato umí taktéž pořizovat video velké 320×240 bodů. Konec konců za účelem snímání pohyblivého obrazu třeba při telefonování po internetu tu také je. Maximální velikost fotek ale činí pouze 640×480, nicméně k tomu primárně určena není.

Klepněte pro větší obrázek 
Druhá kamerka míří přímo na obličej

Šikovně je umístěno i tlačítko, které slouží jednak k rychlému zprovoznění programu ovládajícímu obě kamery, druhak jako spoušť při focení. Je to velmi šikovné, a proto je veliká škoda, že foťák na zadní straně není alespoň 3Mpixelový a nedisponuje lepší optikou. Opět se tak dostáváme do situace, kdy to vypadá, že nějaká funkce, v tomto konkrétním případě foťáky (tedy alespoň ten na zadní straně), tu jsou jaksi „pro formu“, než-li pro reálné využití.

Replikátor portů

Důležitou součástí je pochopitelně i replikátor portů, který zároveň poslouží coby elegantní stojánek a dělá z UX1 trošku „dospělejší počítač“. Ne snad, že by se pak dalo na malinkém displeji delší dobu pracovat, ale již je možno připojit externí monitor, USB klávesnici i myš, a pak se dá již testované VAIO chápat i jako stroj vhodný na práci. A dovedeme si představit lidi, kterým bude takto snadno přenosný pracovní nástroj vyhovovat s tím, že tak budou fungovat doma i v práci (doma může použít třeba pouze redukci s VGA výstupem a USB hub), přičemž při přenášení jej strčí do kapsy. Za skoro sto tisíc korun, to neberte...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Dokovací stanice rozšíří standardní možnosti UMPC

Co přesně tedy dokovací stanice nabízí? Vedle tří USB a jednoho FireWire portu také VGA a A/V výstup (škoda, že ne DVI), síťový port RJ45 a napájení. Pro nás trošku nelogicky je tu pak umístěn i zámek Kensington. Jedinou nevýhodou a spíše formální je skutečnost, že při porovnání se samotným UMPC působí opravdu levně, plasty nejsou zdaleka tak kvalitní a dokovací konektor se hodně hýbe.

Klepněte pro větší obrázek 
Umí to i menší replikátor, jeho možnosti jsou samozřejmě menší, zato se vejde opravdu všude

Témata článku: Sony, Recenze, UX, Hra, Šik, TDP, Praktické řešení, Rozumná hodnota, Vypalování, Yukon, Neblahý vliv, Optická mechanika, Son, Druhý foťák, Webová kamera, Elegantní pouzdro, Předsevzetí, Stejný účel, Průměrný výkon


Určitě si přečtěte