Sony Xperia M a L: stejné a přesto jiné [recenze]

Sony Xperia L a M jsou výbavou velmi podobné. Vzhledově ale každá z nich odkazuje k jiné filosofii. Která se povedla víc?
Sony Xperia M a L: stejné a přesto jiné [recenze]
Kapitoly článku

Stejný hardware v odlišných obalech

Jestliže v oblasti designu bylo rozdílů mezi oběma modely poměrně dost, pod kapotou je to mnohem jednotnější. Oba modely sází na dvoujádrový procesor s taktem 1 GHz, přičemž jejich verze si mírně liší. Xperie L využívá Qualcommu Snapdragon MSM8230, zatímco Xperii M tepe uvnitř Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8227. Grafický čip Adreno 305 a 1GB RAM paměť je pak pro oba společná. Výkon obou modelů je tak zcela srovnatelný, což potvrzují i benchmarkové testy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky benchmarků AnTuTu, Quadrant Standard, Vellamo v podání Sony Xperie L
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Xperia M v benchmarcích zleva AnTuTu, Quadrant Standrad, Vellamo.

Zřejmě nejcitelnější rozdíl mezi oběma modely je v oblasti vnitřní paměti. Xperia L totiž nabízí 8 GB vnitřního úložiště, z čehož je po prvním spuštění dostupných zhruba 5,3 GB. U Xperie M se úložiště ztenčilo na polovinu, tedy 4 GB, což reálně znamená pouze 1,6 GB skutečně využitelného prostoru. Oba modely jsou dále rozšiřitelné o paměťové microSD karty až do 32 GB u L a do 64 GB u M. Bohužel je nutné vzít v úvahu, že nainstalované aplikace na kartu přesunou nelze, což v případě Xperie M velmi brzo pocítíte. Nemusí tak dlouho trvat, než se vám objeví hláška, která vás vyzývá, abyste svá data přenesli na paměťovou kartu, což fakticky (v případě aplikací) není možné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia M a následně úložiště Xperie L, které je rozdělené na dvě části. Po delší době vás pak může překvapit hláška o zaplnění 75% vnitřní paměti.

Můžete tak zapomenout na paměťově náročné hry typu Real Racing 3, která si vezme přes 1,5 GB paměti. Mrzet to může o to víc, že samotný hardware by takové hry utáhnul, protože na Xperii L (k mému překvapení) běží RR3 zcela plynule. O dobré odladěnosti svědčí také fakt, že jsem v průběhu testování nezaznamenal větší potíže nebo prodlevy při načítání aplikací a vykonávání příkazů. Systém běžel plynule i při více otevřených aplikacích, jejichž počet není takto nijak omezený.

Nenažraný TimeScape

Telefony mají po vybalení z krabičky předinstalovaný systém Android 4.1.2. Jelly Bean. Ten je samozřejmě překryt grafickou nadstavbou TimeScape. Ta je u obou modelů v jiné verzi, avšak poznáte to jen v mírných detailech. Po prvním spuštění se zobrazí instalační průvodce, který stáhne nastavení pro MMS a internet, nastavíte čas, Wi-Fi apod. Následně se dostanete na pohotovostní obrazovku, kde můžete na jednu stránku umístit až 16 zástupců aplikací, protože mřížka je 4 × 4. Těchto obrazovek může být až 7.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
TimeScape v základní podobě.

Pod tou je ještě lišta stálých aplikací, kterou lze měnit dle libosti. Tato lišta se zobrazuje pouze na pohotovostních plochách a nikoliv v hlavní nabídce aplikací. Pod ní jsou vždy v systému ještě ovládací klávesy. Zleva jde o šipku zpět, domovské tlačítko a správce aplikací. Zde narazíme na první rozdíl mezi oběma modely. Protože je starší TimeScape poměrně nenasytný, je u Xperia L možno na první pohled pracovat s 780 MB RAM paměti. Od těch je nutné odečíst procesy na pozadí, které z paměti ukousnou zhruba dalších 400 MB. Reálně tak lze využít přibližně 350 MB paměti, což opravdu není moc.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia M po vzoru větších telefonů nabídne i miniaplikace. Dostanete se k nim přes správce spuštěných aplikací.

O moc lepší situace není ani u novější Xperie M. Zde telefon udává zhruba 800 MB dostupné RAM paměti. Odečteme-li znovu procesy na pozadí, tak se ve finále dostanete zhruba na 380 MB volné RAM paměti pro vaše potřeby. Z toho důvodu tak spuštěné aplikace budete udržovat na minimu. Rozdíl mezi telefony je i v podobě správce aplikací, protože u „emka“ zde přibyla ještě dolní lišta. Ta vám nabídne až 4 aplikace, které lze spustit kdekoliv v samostatném okně. Tento seznam můžete libovolně měnit buď výběrem z nabídky v telefonu nebo si stáhnout nové miniaplikace z Google Play.

Složky s podmínkou

Hlavní nabídka má rovněž mřížku 4 × 4. Aplikace v ní lze řadit dle abecedy, dle četnosti používání nebo dle data instalace. Přímo v nabídce můžete doinstalované aplikace i jednoduše odinstalovat. Jste-li zvyklí si aplikace třídit do složek, v hlavní nabídce s tím příliš nepochodíte. Složku vytvoříte pouze při vlastním řazení aplikací, v ostatních případech ne. Bez omezení je můžete tvořit na pohotovostních plochách. Do jedné složky se vejde mnoho aplikací, sám jsem jich tam zkoušel vložit 15 a nic mi nebránilo přidávat další.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní nabídka nabízí i rychlou možnost odinstalace aplikací (3. obrázek)

Pro rychlé vypnutí zvuku, Wi-Fi. Bluetooth nebo mobilních dat můžete využít stahovatelné roletky. Ta dále zobrazí zmeškané události a můžete se skrze ní rychle dostat do nastavení. Ostatní rychlé přepínače jsou k dispozici ve známém widgetu, který lze připnout na jednu z ploch. Zmeškané události lze nastavit také různé barvy notifikační diody. Na výběr je až 7 různých barev a tak na první pohled poznáte, zda vám někdo volal, napsal SMS nebo e-mail. Za tohle Sony jednoznačně chválíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Notifikační lišta může blikat mnoha barvami.

Výdrž má dvě tváře

Oba modely jsou osazeny baterií s dnes již spíše podprůměrnou kapacitou 1750 mAh. Sám se musím přiznat, že v počátcích testování jsem byl z výdrže dost zklamaný. Na jedno nabití dosahovala při průměrném používání maximálně jednoho dne. Jakmile jsem se navíc na delší dobu připojil k internetu (např. 30 minut), byla baterie schopna klesnout i o 10-15%. To by tedy opravdu nebyl výsledek, kterým by se telefony mohli chlubit.

Klepněte pro větší obrázek
Začátky baterie mohou být krušné.

Pak jsem však zapnul veškeré úsporné režimy. To znamená, zakázání mobilních dat při vypnutí obrazovky, aktivace Wi-Fi pouze v dosahu uložených sítí a zákaz některých funkcí při poklesu baterie pod vámi zadanou hodnotu. Náhle se výdrž při stejném provozu a zátěži jako předtím zvedla na téměř 3 dny, což je zcela jiný výsledek. Nutno podotknout, že mě tato nastavení v ničem neomezovala. Jedinou nevýhodou může být, že vám e-maily nepřijdou hned nebo dle navolených aktualizací. Přijdou až ve chvíli, kdy telefon vezmete do ruky a začnete znovu používat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po zapnutí úsporných opatření se výdrž rapidně zlepší

Témata článku: Sony, Recenze, Android, Smartphony, Xperia, Sony Xperia E, Sony Xperia E dual, Sony Xperia L, Sony Xperia M, Sony Xperia M Dual, Sony Xperia SP, Sony Xperia T, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z Ultra, Sony Xperia Z1, Vorbis, Mechanická spoušť, První rozdíl, Rádio FM, Nízká kapacita, Velký senzor, Zakázání, Čtečka knih, Dolní lišta, Emko


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

RECENZE: Samsung Galaxy A40. Seznam má svůj první smartphone. Co to vlastně znamená?

** Samsung v ČR prodává hned dvě varianty smartphonu Galaxy A40 ** Jedna z nich je i speciální Seznam.cz Edition ** Rozdíly jsou u obou variant pouze v aplikační výbavě, recenze tedy, až na malé drobnosti, platí pro obě varianty

Martin Chroust | 32

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 143