Souboj budoucnosti: LTE vs. Wi-Fi a WiMax

Velká jména podepsala dohodu, která určí příští směr mobilního broadbandu. Po 3G nastoupí LTE. Nahradí Wi-Fi a porazí WiMax?
Souboj budoucnosti: LTE vs. Wi-Fi a WiMax

Nejvýznamnější společnosti působící na poli mobilních technologií a výrobci koncových zařízení podepsali tento týden dohodu o LTE (Long Term Evolution) a oficiálně se tak připojili k projektu, v němž společně ukončí vývoj a poté zavedou do praxe technologii nové generace bezdrátového mobilního připojení, nazývanou též 3GPP, 4G nebo Super 3G.

Sedm statečných

Mezi uvedené společnosti patří konsorcia Alcatel-Lucent, Ericsson, NEC, NextWave Wireless, Nokia, Nokia Siemens Networks a Sony Ericsson. Součástí dohody o LTE je zejména souhlas zúčastněných stran s „férovými a rozumnými podmínkami“, podle nichž by licenční a patentové poplatky neměly překročit 10 % ceny koncového mobilního zařízení.

Ilkka Rahnasto z Nokie k tomu říká: „Dnešní jednání je úspěšným krokem vstříc zavedení průhlednějších licenčních poplatků, které umožní rychlejší adaptování nové technologie na trhu.“

Klepněte pro větší obrázek
Časová osa nasazení LTE

LTE znamená, že veškerá práce s mobilem bude mnohem rychlejší – od surfování na internetu, přes sdílení videa, stahování souborů, až po sledování televize. Technologie by měla umožnit přenos dat rychlostí kolem 100 megabitů za sekundu. Pro výrobce a operátory ale její zavedení nebude znamenat okamžitý růst v prodejích mobilních přístrojů. Přechod bude pozvolný, zavádění technologie běh na dlouhou trať a společnosti tak musí počítat s delší návratností investic.

Sedmička společností určitě nepatří mezi poslední, kdo se k projektu 3GPP/LTE přidá. V listopadu na Asijském mobilním kongresu v Macau vyjádřila podporu této technologii i samotná Asociace GSM. O pár týdnů později oznámila americká dvojka mezi operátory Verizon, že si dokáže představit použití LTE pro své služby 4G. Pokud by tak učinil, je pravděpodobné, že by jej následovala i konkurence – největší americký operátor AT&T.

LTE vs. WiMax: kdo s koho?

Zajímavý je obrat některých výrobců komponent, kteří svou činnost soustředili už dříve na jiné technologie superrychlého připojení. Producent mobilních procesorů Qualcomm totiž připouští, že se pustí do výroby čipů pro LTE, ačkoliv doposud stál na straně své vlastní technologie Ultra Mobile Broadband (UMB).

Ještě větší souboj než s UMB bude ale muset LTE svádět s již mnohem rozšířenějším WiMaxem. Jeho tvůrce Intel se netají tím, že ve WiMaxu vidí budoucnost bezdrátové komunikace a náležitě jej proto prosazuje. Výkonný ředitel Intelu Paul Otellini dokonce tvrdí, že do dvou let by měl počet uživatelů WiMaxu z dnešních deseti milionů převážně ve Spojených státech narůst na stovky milionů po celém světě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tablet Nokia N810 WiMax Edition s podporou "konkurenční" technologie

Nokia a partneři i přes několikaletý náskok konkurenční technologie věří, že přirozeným pokračovatelem sítí 3G je právě LTE, která by do velké míry mohla převzít i úlohu Wi-Fi. Není bez zajímavosti, že ještě před vstupem do „aliance LTE“ Nokia intenzivně spolupracovala s Intelem a vyrobila i internetový tablet N810 ve speciální edici podporující technologii WiMax.

Témata článku: Ostatní, Wi-Fi

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • M27 18. 4. 2008 17:05:59
    LTE má podporu Vodafonu a China mobile, tedy je jasné že má budoucnost
  • martin 17. 4. 2008 12:37:01
    Ruzovi vedi..... Ruzovi uz maji :) Stejne je na ranu pojmenovat neco co s...
  • xpavel 17. 4. 2008 10:37:35
    znam nekolik analytickych studii od renomovanych konzultantskych firem a...
Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tabletů, které udělají největší radost pod stromečkem

Vybrali jsme 11 tabletů, které udělají největší radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 11 nejlepších napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících

29.  11.  2016 | Láska Jan | 23


komerční sdělení

Komerční sdělení