Souboj uvnitř rodiny: Sony Ericsson K600i vs. K750i

Sony Ericsson K600i zůstává ve stínu veleznámého K750i. Přitom je upečen z velmi podobného těsta. Tu nějaká ingredience chybí, tam je přisypáno ze sáčku s etiketou 3G navíc. Podívejte se s námi na detailní srovnání dvou bratrů stejné značky.
Souboj uvnitř rodiny: Sony Ericsson K600i vs. K750i

Sony Ericsson K600i byl představen dříve než K750i. Protože jsme v té době ale neznali přesné uvedení sítí třetí generace u nás, strhla se pozornost veřejnosti na další tehdejší perlu, Sony Ericsson K750i.

Rychlé odkazy

 • Sony Ericsson K600i v katalogu mobilů
 
• Sony Ericsson K750i v katalogu mobilů 

 •
nerozdělený článek v textové verzi

Není, co bylo včera

Dnes je ale situace jiná. Eurotel se chystá spustit UMTS a K600i se začal prodávat. Jejich společným předchůdcem je model s označením K700i, telefony se ale už dost liší, požadavky doby jsou neúprosné. Oba jsou to špičkově vybavené telefony, K600i s dvěma slabšími kamerami a K750i s jedním výborným fotoaparátem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K600i a K750i spolu

Model K750i je na našem trhu v prodeji delší dobu, takže jeho původní cena stihla klesnout už o více než tisíc korun na současných deset. Sony Ericsson K600i je k dostání za jedenáct a půl tisíce korun. Jeden nachystán pro 3G, druhý holduje sítím druhé generace.

Základní informace
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
uvedení telefonu únor 2005 březen 2005
telefon je vhodný pro

foto, hudbu, styl,
práci, zábavu, technoidy

foto, hudbu,
práci, zábavu, technoidy

Ceny
běžná cena 11 411 Kč 10 114 Kč
Eurotel (běžná) 11 495 Kč
Eurotel (dotovaná) 4 995 Kč
Eurotel Go
Oskar (běžná) 9 977 Kč
Oskar (dotovaná) 4 577 Kč
T-Mobile (běžná)
T-Mobile (dotovaná)
T-Mobile Twist

Design a konstrukce

Vizuální ztvárnění těla telefonu je vždy věc, která se nedá jednoznačně hodnotit. Proto si i vy udělejte o vzhledu obrázek. Sony Ericsson K600i se vyrábí jen ve stříbrné variantě s černými prvky a nemá výměnné kryty. Ty nejsou připraveny ani pro černou K750i, ta se však vyrábí i v méně rozšířené stříbrné variantě. Kdo by ale toužil po modrostříbrném provedení, může zabrousit k T-Mobilu a pořídit si D750i. Vzhled tohoto telefonu je nepatrně upraven ve stylu walkmanu W800i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče rozměrů, jsou na tom oba telefony zhruba stejně. První v tabulce K600i vypadá naživo sice mohutněji, papírově je větší ale jen výška, a to o čtyři milimetry. Model K750i klame tělem – na zádech sice vystupuje krytka fotoaparátu, zbytek je ale nižší a tak když telefon leží na stole nebo jej držíte v ruce, jsou jeho boky útlejší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Černý mobilní oblíbenec má velmi nekvalitní konstrukci. Po času užívání začíná nepříjemně vrzat a v dlani je cítit slabá tuhost těla. To K600i je přesně na opačném konci žebříčku kvality zpracování. Má výborně vymyšlený uzamykací mechanismus zadního krytu a torzní tuhost je špičková.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I když o displejích bude řeč až v další kapitole, musím hned tady zmínit jeden vizuální vjem. Týká se poloh displeje na přední straně telefonu a okolí. Sony Ericsson K750i má displej hodně vysoko a krycí sklíčko jej přesahuje až ke hranám telefonu. Okolí je navíc černé. Všechny vyjmenované vlastnosti má K600i přesně opačné a i když jsou oba displeje rozměrově bez jednoho milimetru shodné, na K600i se vám bude zdát menší.

Rozměry, hmotnost, konstrukce
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
rozměry [mm] 104 × 45 × 19 100 × 46 × 21
velikost (slovy) malý malý
hmotnost 105 g 99 g
hmotnost (slovy) středně těžký středně těžký
konstrukce klasická klasická
barva stříbrná černá, stříbrná

Skóre
Sony Ericsson K600i : Sony Ericsson K750i
0 : 0

Sony Ericsson K600i má daleko lepší konstrukční zpracování, ovšem displej vypadá vůči tělu daleko menší než u K750i, přestože jsou oba prakticky stejně velké. A to je v době, kdy se na velikost displeje rozhodně hraje, velká škoda. U modelu K750i se navíc můžete rozhodovat mezi dvěma barevnými variantami. Zatím tedy bez „branky“.

Hardwarová výbava a výdrž

Je škoda, že telefon, který je připraven pro použití v sítích třetí generace, dostal do vínku jen lithium-iontovou baterii. Sony Ericsson K750i má akumulátor typu Li-Pol, u něhož se dá očekávat menší paměťový efekt. Kapacity jsou shodné – 900 mAh stačí však každému na odlišnou dobu provozu v pohotovostním stavu a během hovoru. Rozdíly ovšem nejsou nijak drastické (přesné údaje jsou uvedeny v tabulce), při běžném používání v praxi se papírové hodnoty srovnají takřka dokonale.

Výdrž, hardware
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
typ baterie Li-Ion Li-Pol
kapacita baterie 900 mAh 900 mAh
max. udávaná pohotovost 370 h 400 h
max. udávaná doba hovoru 495 min 540 min
vestavěná anténa ano ano
konektor pro externí anténu ano ano
větší odolnost ne ne
systémový konektor pro kabel ano ano
infraport ano ano
Bluetooth ano ano
sítě GSM 900, 1 800 MHz 900, 1 800 MHz

Oba telefony jsou triální v sítích GSM. I když není v této části uváděna podpora 3G (tu najdete v poslední kapitole u „Informačních a datových funkcí“), vzpomeneme ji hned. Sony Ericsson K600i si totiž rozumí s technologií UMTS, a to je oproti K750i velká výhoda do budoucna. S podporou EDGE se nesetkáme ani u jednoho z nich.

Skóre
Sony Ericsson K600i : Sony Ericsson K750i
1 : 0

Výdrže akumulátorů jsou prakticky shodné, Sony Ericsson K600i ale nabízí podporu sítí třetí generace. Je tedy lépe vybaven do budoucna a ujímá se proto vedení.


Ve druhé kapitole se podíváme na ovládání telefonů, displej a uživatelskou nabídku. Mobily následně srovnáme z hlediska telefonování a psaní zpráv

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Nokia N90, Sony Ericsson K600i, Sony Ericsson K750i, Son, Špatný zvuk, Nejrychlejší telefon, Souboj

Určitě si přečtěte