SpaceHogCE – prasátko, které nešetří peníze, ale paměť

Každý uživatel kapesního počítače s Windows CE či PocketPC se po určité době začne potýkat s problémem ubývající paměti svého zařízení.
Můžete si pořídit Compact Flash kartu a celý problém tak vyřešit. Pokud však nechcete utrácet peníze za CF kartu (uživatelé zařízení COMPAQ iPAQ řad H31xx a H36xx si musí navíc dokoupit tzv. CF jacket), nezbývá vám nic jiného než účelně hospodařit s vestavěnou pamětí. V tom vám pomůže aplikace SpaceHogCE.

Vyjít s vestavěnou pamětí u kapesních počítačů s Windows CE či PocketPC se dá považovat za umění. Paměť můžete ušetřit tím, že nebudete doinstalovávat žádné další aplikace (případně jedním z kritérií pro výběr dalších aplikací bude jejich velikost) a vhodným nastavením omezíte množství údajů synchronizovaných do vašeho zařízení (např. snížením počtu synchronizovaných týdnů v kalendáři nebo "vypnutím" synchronizace příloh elektronické pošty). I přes veškerou vaši snahu se však časem na zařízení mohou objevit velké soubory, zbytečně zabírající místo v jeho paměti. K vyhledání takových souborů můžete u PocketPC využít funkce "Find" s parametrem pro hledání souborů větších než 64 kB – budou ale zobrazeny pouze soubory uložené ve složce My Documents a soubory/záznamy vestavěných aplikací. Pokud tedy chcete najít opravdu všechny soubory, které zbytečně zabírají místo v paměti vašeho zařízení, musíte se spolehnout na některou z aplikací od třetí společnosti.

Autorem aplikace SpaceHogCE je společnost Grundle Software (autor známých aplikací, jako jsou například RegEditCE, Grundle Explorer, PocketSwap, Sound Widget a mnoha dalších). SpaceHogCE existuje ve verzi pro HPC 1.0/2.0/Pro a Palm-sized PC, v případě PocketPC se jedná o betaverzi. Instalace je jednoduchá a rychlá. Na stránce s downloady si stačí vybrat instalační program pro vámi používané zařízení (instalace z PC), nebo stáhnout pouze CAB soubor určený pro typ procesoru, kterým je vaše zařízení vybaveno (soubor stačí zkopírovat na vaše zařízení a spustit jej).

Při každém svém spuštění aplikace SpaceHogCE prohledá paměť vašeho zařízení a zobrazí seznam všech souborů v jeho paměti, seřazený podle jejich velikosti a zobrazený v přehledné tabulce. Z tabulky se můžete dozvědět název souboru, jeho umístění v paměti a jeho velikost. Standardně jsou zobrazovány všechny soubory v paměti RAM i v paměti ROM. V nastavení si však můžete zvolit paměť, jejíž obsah bude zobrazován, můžete zde také nastavit filtrování souborů podle přípony (můžete si tak například nechat zobrazit pouze spustitelné .EXE soubory) a v neposlední řadě si můžete také zvolit, zda budou či nebudou v seznamu zobrazovány opravdové ikony souborů. Shareware verze SpaceHogCE není časově omezena, nemáte však možnost měnit nastavení vyhledávání souborů a standardně jsou vyhledávány soubory v paměti RAM i ROM, což snižuje přehlednost seznamu. Jakýkoli soubor zobrazený v seznamu můžete otevřít, poklepete-li na něj tužkou (přípona souboru musí být asociována s některou aplikací, nebo se musí jednat o spustitelný soubor – jinak bude ohlášena chyba). Soubory zobrazené v seznamu můžete také snadno odstranit – stačí příslušný soubor označit tužkou a ukázat na ikonu s křížkem, nacházející se ve spodní části okna. Pod tabulkou zobrazující seznam souborů naleznete na stavovém řádku informace o celkové kapacitě úložné paměti a o tom, kolik volné úložné paměti vám ještě zbývá. Ve spodní části okna najdete menu aplikace a tlačítka pro práci se seznamem souborů. Menu "File" obsahuje jediný příkaz – "Exit" sloužící k ukončení aplikace. V menu "Edit" pak naleznete příkaz "Delete" (sloužící k odstranění souboru, shodnou funkci plní i tlačítko s křížkem), "Refresh" (slouží k obnovení seznamu souborů, stejnou funkci vyvoláte ukázáním na tlačítko se dvěma šipkami) a "Options" (slouží pro přístup k nastavením aplikace, stejnou funkci plní tlačítko se symbolem listu s odrážkami). V menu "Help" pak získáte informace o aplikaci a kontakt na společnost GrundleSoftware (stejnou funkci skrývá i tlačítko se symbolem otazníku).

Spacehog je velmi užitečná aplikace kompenzující nedostatky operačního systému. Přestože se v případě verze pro PocketPC jedná stále ještě o betaverzi, aplikace funguje naprosto bezchybně, nabízí příjemné uživatelské rozhraní a snadné ovládání. Celkový dojem však kazí cena, která je podle mne vzhledem k jednoduchosti a jednoúčelovosti aplikace poněkud vyšší. I přesto vám však mohu SpaceHogCE pouze vřele doporučit.

Závěrečné hodnocení:

+ příjemné grafické uživatelské rozhraní (GUI)
+ snadné ovládání
+ rychlost vyhledávání
+ možnost filtrování souborů podle přípon
+ velikost (aplikace po instalaci zabírá neuvěřitelných 35 kB!!!)
- cena ($19.95)
SpaceHogCE v. 2.6b
shareware - $ 19.95
Autor: Grundle Software
Zdroj: Grundle Software
Testováno na COMPAQ iPAQ H3130, Windows CE 3.0 (Windows for PocketPC 2000)
Aplikace po instalaci zabírá 35 kB RAM.

Váš názor | Satelitní BTS Eurotelu: Vezměte si na dovolenou svoji síť

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Peníze, Paměť

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Včera | Pospíšil Aleš | 16

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 109