SpaceHogCE – prasátko, které nešetří peníze, ale paměť

Každý uživatel kapesního počítače s Windows CE či PocketPC se po určité době začne potýkat s problémem ubývající paměti svého zařízení.
Můžete si pořídit Compact Flash kartu a celý problém tak vyřešit. Pokud však nechcete utrácet peníze za CF kartu (uživatelé zařízení COMPAQ iPAQ řad H31xx a H36xx si musí navíc dokoupit tzv. CF jacket), nezbývá vám nic jiného než účelně hospodařit s vestavěnou pamětí. V tom vám pomůže aplikace SpaceHogCE.

Vyjít s vestavěnou pamětí u kapesních počítačů s Windows CE či PocketPC se dá považovat za umění. Paměť můžete ušetřit tím, že nebudete doinstalovávat žádné další aplikace (případně jedním z kritérií pro výběr dalších aplikací bude jejich velikost) a vhodným nastavením omezíte množství údajů synchronizovaných do vašeho zařízení (např. snížením počtu synchronizovaných týdnů v kalendáři nebo "vypnutím" synchronizace příloh elektronické pošty). I přes veškerou vaši snahu se však časem na zařízení mohou objevit velké soubory, zbytečně zabírající místo v jeho paměti. K vyhledání takových souborů můžete u PocketPC využít funkce "Find" s parametrem pro hledání souborů větších než 64 kB – budou ale zobrazeny pouze soubory uložené ve složce My Documents a soubory/záznamy vestavěných aplikací. Pokud tedy chcete najít opravdu všechny soubory, které zbytečně zabírají místo v paměti vašeho zařízení, musíte se spolehnout na některou z aplikací od třetí společnosti.

Autorem aplikace SpaceHogCE je společnost Grundle Software (autor známých aplikací, jako jsou například RegEditCE, Grundle Explorer, PocketSwap, Sound Widget a mnoha dalších). SpaceHogCE existuje ve verzi pro HPC 1.0/2.0/Pro a Palm-sized PC, v případě PocketPC se jedná o betaverzi. Instalace je jednoduchá a rychlá. Na stránce s downloady si stačí vybrat instalační program pro vámi používané zařízení (instalace z PC), nebo stáhnout pouze CAB soubor určený pro typ procesoru, kterým je vaše zařízení vybaveno (soubor stačí zkopírovat na vaše zařízení a spustit jej).

Při každém svém spuštění aplikace SpaceHogCE prohledá paměť vašeho zařízení a zobrazí seznam všech souborů v jeho paměti, seřazený podle jejich velikosti a zobrazený v přehledné tabulce. Z tabulky se můžete dozvědět název souboru, jeho umístění v paměti a jeho velikost. Standardně jsou zobrazovány všechny soubory v paměti RAM i v paměti ROM. V nastavení si však můžete zvolit paměť, jejíž obsah bude zobrazován, můžete zde také nastavit filtrování souborů podle přípony (můžete si tak například nechat zobrazit pouze spustitelné .EXE soubory) a v neposlední řadě si můžete také zvolit, zda budou či nebudou v seznamu zobrazovány opravdové ikony souborů. Shareware verze SpaceHogCE není časově omezena, nemáte však možnost měnit nastavení vyhledávání souborů a standardně jsou vyhledávány soubory v paměti RAM i ROM, což snižuje přehlednost seznamu. Jakýkoli soubor zobrazený v seznamu můžete otevřít, poklepete-li na něj tužkou (přípona souboru musí být asociována s některou aplikací, nebo se musí jednat o spustitelný soubor – jinak bude ohlášena chyba). Soubory zobrazené v seznamu můžete také snadno odstranit – stačí příslušný soubor označit tužkou a ukázat na ikonu s křížkem, nacházející se ve spodní části okna. Pod tabulkou zobrazující seznam souborů naleznete na stavovém řádku informace o celkové kapacitě úložné paměti a o tom, kolik volné úložné paměti vám ještě zbývá. Ve spodní části okna najdete menu aplikace a tlačítka pro práci se seznamem souborů. Menu "File" obsahuje jediný příkaz – "Exit" sloužící k ukončení aplikace. V menu "Edit" pak naleznete příkaz "Delete" (sloužící k odstranění souboru, shodnou funkci plní i tlačítko s křížkem), "Refresh" (slouží k obnovení seznamu souborů, stejnou funkci vyvoláte ukázáním na tlačítko se dvěma šipkami) a "Options" (slouží pro přístup k nastavením aplikace, stejnou funkci plní tlačítko se symbolem listu s odrážkami). V menu "Help" pak získáte informace o aplikaci a kontakt na společnost GrundleSoftware (stejnou funkci skrývá i tlačítko se symbolem otazníku).

Spacehog je velmi užitečná aplikace kompenzující nedostatky operačního systému. Přestože se v případě verze pro PocketPC jedná stále ještě o betaverzi, aplikace funguje naprosto bezchybně, nabízí příjemné uživatelské rozhraní a snadné ovládání. Celkový dojem však kazí cena, která je podle mne vzhledem k jednoduchosti a jednoúčelovosti aplikace poněkud vyšší. I přesto vám však mohu SpaceHogCE pouze vřele doporučit.

Závěrečné hodnocení:

+ příjemné grafické uživatelské rozhraní (GUI)
+ snadné ovládání
+ rychlost vyhledávání
+ možnost filtrování souborů podle přípon
+ velikost (aplikace po instalaci zabírá neuvěřitelných 35 kB!!!)
- cena ($19.95)
SpaceHogCE v. 2.6b
shareware - $ 19.95
Autor: Grundle Software
Zdroj: Grundle Software
Testováno na COMPAQ iPAQ H3130, Windows CE 3.0 (Windows for PocketPC 2000)
Aplikace po instalaci zabírá 35 kB RAM.

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Peníze, Paměť

Určitě si přečtěte

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

Včera | Michlovský Jakub | 56

Windows 10 Fall Creators Update: Mnoho povyku (skoro) pro nic

Windows 10 Fall Creators Update: Mnoho povyku (skoro) pro nic

** Máme tu další velkou aktualizaci Desítek ** Dramatické novinky ale nečekejte ** Jsou to povětšinou jen naprosté drobnosti

Včera | Polesný David, Čížek Jakub | 9