Spolek spotřebitelů radí vládě, jak zlevnit data: Zakažte operátorům dvouleté úvazky

Spolek spotřebitelů radí vládě, jak zlevnit data: Zakažte operátorům dvouleté úvazky

Spolek spotřebitelů nespokojených s úrovní a cenami mobilních služeb v ČR Telefonující.cz odeslal otevřený dopis ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové a premiérovi Andreji Babišovi. V reakci na rozpačitý přístup Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k otázce předražených mobilních dat pro české občany z uplynulých dní v něm předkládá několik nástrojů, kterými by se výhledově dala cena za mobilní služby snížit.

Podle zástupců organizace jde o tři konkrétní kroky, které mají buď v blízké budoucnosti nebo nejpozději do dvou let rozhýbat konkurenci na českém telekomunikačním trhu a snížit tak veřejně nabízené ceníkové ceny za mobilní služby. Prvním bodem je zrušení dvouletých smluv, kterými si operátoři zavazují své zákazníky, a tím pádem i zrušení 20% sankcí za předčasné vypovězení smlouvy. Dále má jít o výraznou podporu nového hráče v nadcházející aukci frekvencí v pásmu 700 MHz a jako třetí bod dosazení prospotřebitelsky orientovaného radního do Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Aukce má být investiční pobídka pro 4. hráče

“Velcí mobilní operátoři dnes cenově zneužívají své postavení a na českých zákaznících mají extrémní marže až kolem 40 %. Nevidíme proto žádný důvod, proč by měl stát dbát na ochranu zisků oligopolní trojky místo toho, aby v této situaci chránil spotřebitele,” vysvětluje předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík a dodává: “Námi navrhované zrušení úvazků a úplné zrušení sankcí za vypovězení smlouvy, dokáže v kombinaci s možností rychlého přesunu čísla k jinému operátorovi zlepšit cenovou konkurenci a tak rychle přispět ke snížení cen.”

Podle spolku je v silách vlády, aby se novela spotřebitelského zákona v parlamentu schválila ještě letos a dvouleté úvazky by mohly přestat platit v příštím roce. Dále spolek navrhuje, aby se současné volné kmitočty v pásmu 700 MHz vydražily v aukci ve prospěch případného čtvrtého operátora. “Podmínky aukce musí být nastavené tvrdě ve prospěch čtvrtého operátora. V podstatě by to měla být investiční pobídka. Za frekvence se ale nový operátor musí zavázat k podmínkám ve prospěch českých zákazníků,” uvádí místopředseda spolku Tomáš Hečko.

Nakonec spotřebitelský spolek přidává návrh, aby vláda našla a jmenovala do Rady ČTÚ prospotřebitelsky orientovaného a na zdravou konkurenci zaměřeného experta. ČTÚ je hlavní regulační orgán, který na telekomunikačním trhu dbá na férové dodržování pravidel a aktivně se zasazuje o podmínky vedoucí k nízkým cenám pro spotřebitele. Celé znění dopisu s výzvou si můžete přečíst zde (PDF).

Diskuze (127) Další článek: Huawei přestává být pouze mobilní značkou. Od března u nás začne prodávat notebooky

Témata článku: Operátoři, Kauzy, Aukce, Telefonující.cz, Andrej Babiš, Telekomunikace, Svatopluk Bartík, Kartel, Pokřivený trh, Předražené služby, Operáci, Zlodějna, MPO, Česká republika, Operátor, Mobilní služba, Parlament, Marta Nováková, Spotřebitel, Tomáš Hečko, Pages, Úvazek, Zrušení, Spolek


Určitě si přečtěte

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

RECENZE: Garmin Forerunner 945 jsou hodinky nabušené k dokonalosti. Umí téměř vše!

** Tohle je vrchol mezi sportovními hodinkami. ** Forerunner 945 umí prakticky vše, co se sportovního měření týká. ** Navíc jsou lehké a potěší i výdrž kolem 30 hodin při zapnuté GPS.

Pavel Tomek | 21

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 72

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5