Spolek spotřebitelů radí vládě, jak zlevnit data: Zakažte operátorům dvouleté úvazky

Spolek spotřebitelů radí vládě, jak zlevnit data: Zakažte operátorům dvouleté úvazky

Spolek spotřebitelů nespokojených s úrovní a cenami mobilních služeb v ČR Telefonující.cz odeslal otevřený dopis ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové a premiérovi Andreji Babišovi. V reakci na rozpačitý přístup Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k otázce předražených mobilních dat pro české občany z uplynulých dní v něm předkládá několik nástrojů, kterými by se výhledově dala cena za mobilní služby snížit.

Podle zástupců organizace jde o tři konkrétní kroky, které mají buď v blízké budoucnosti nebo nejpozději do dvou let rozhýbat konkurenci na českém telekomunikačním trhu a snížit tak veřejně nabízené ceníkové ceny za mobilní služby. Prvním bodem je zrušení dvouletých smluv, kterými si operátoři zavazují své zákazníky, a tím pádem i zrušení 20% sankcí za předčasné vypovězení smlouvy. Dále má jít o výraznou podporu nového hráče v nadcházející aukci frekvencí v pásmu 700 MHz a jako třetí bod dosazení prospotřebitelsky orientovaného radního do Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Aukce má být investiční pobídka pro 4. hráče

“Velcí mobilní operátoři dnes cenově zneužívají své postavení a na českých zákaznících mají extrémní marže až kolem 40 %. Nevidíme proto žádný důvod, proč by měl stát dbát na ochranu zisků oligopolní trojky místo toho, aby v této situaci chránil spotřebitele,” vysvětluje předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík a dodává: “Námi navrhované zrušení úvazků a úplné zrušení sankcí za vypovězení smlouvy, dokáže v kombinaci s možností rychlého přesunu čísla k jinému operátorovi zlepšit cenovou konkurenci a tak rychle přispět ke snížení cen.”

Podle spolku je v silách vlády, aby se novela spotřebitelského zákona v parlamentu schválila ještě letos a dvouleté úvazky by mohly přestat platit v příštím roce. Dále spolek navrhuje, aby se současné volné kmitočty v pásmu 700 MHz vydražily v aukci ve prospěch případného čtvrtého operátora. “Podmínky aukce musí být nastavené tvrdě ve prospěch čtvrtého operátora. V podstatě by to měla být investiční pobídka. Za frekvence se ale nový operátor musí zavázat k podmínkám ve prospěch českých zákazníků,” uvádí místopředseda spolku Tomáš Hečko.

Nakonec spotřebitelský spolek přidává návrh, aby vláda našla a jmenovala do Rady ČTÚ prospotřebitelsky orientovaného a na zdravou konkurenci zaměřeného experta. ČTÚ je hlavní regulační orgán, který na telekomunikačním trhu dbá na férové dodržování pravidel a aktivně se zasazuje o podmínky vedoucí k nízkým cenám pro spotřebitele. Celé znění dopisu s výzvou si můžete přečíst zde (PDF).

Diskuze (127) Další článek: Huawei přestává být pouze mobilní značkou. Od března u nás začne prodávat notebooky

Témata článku: Operátoři, Telekomunikace, Zlodějna, Telefonující.cz, Svatopluk Bartík, Předražené služby, Pokřivený trh, Operáci, Kauzy, Kartel, Aukce, Andrej Babiš, MPO, Tomáš Hečko, Úvazek, Marta Nováková, Zrušení, Operátor, Česká republika, Spotřebitel, Spolek, Mobilní služba, Parlament


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 25