SpotCode – ovládněte svět fotomobilem

Představte si speciální čárový kód, který zaměříte svým fotomobilem a koupíte si třeba vstupenku do kina. To ale není všechno, s technologií SpotCode totiž můžete mobilem ovládat i obrazovku.
SpotCode – ovládněte svět fotomobilem

Dnes se krátce zmíníme o zajímavé technologii, která by nám v budoucnu mohla zpříjemnit život - jak jinak než díky mobilnímu telefonu. Nemusí jít čistě o tento konkrétní případ, myšlenka je to ale určitě nadějná. Než přejdeme k jádru věci, položme si důležitou otázku - dokázali byste si představit výrobky denní spotřeby bez čárových kódů?

Ale jistě, šlo by to, nakupování v supermarketu by nám však zabralo výrazně tolik času. Než by prodavačka vyťukala potřebné informace o každém výrobku z vašeho košíku, mohli byste si zatím přečíst noviny. Přesně v tom tkví kouzlo kódu skládajícího se z různě tlustých čar: obsahují jedinečný kód, pod kterým jsou v databázi uloženy informace o produktu, jeho výrobci a hlavně o ceně. Pouze jediné mávnutí čtečkou a je zaúčtováno... mléko, sušenky, časopis atd.

Proč ne mobil?

Co kdyby takový kód uměl přečíst váš mobilní telefon? Spousta firem se o to v minulosti již pokusila, v Japonsku se již mobily se čtečkou čárových kódů prodávají. Jsou zde ale problémy. Jemné znaky běžného čárového kódu nejsou obyčejným fotomobilem snadno rozeznatelné, proto se vymýšlejí nové věci. Například technologie Semacode skrývá informace do čtverce, který je zdánlivě chaoticky zaplněn body. Jiný přístup zvolila společnost High Energy Magic´s se svou platformou SpotCode, o kterou nám v tomto článku jde.

 
Kruhový kód SpotCode lze umístit na jakýkoli materiál • nevadí ani zmuchlaný papír

SpotCode je speciální kruhový kód, který lze vysílat na obrazovce, tisknout na papír nebo umístit třeba na venkovní ceduli. Největší výhodou je zřetelnost tohoto kruhového znaku: je čitelný z nejrůznějších úhlů a na různě kvalitním podkladě. Základní funkcí SpotCode je skrytí hypertextového odkaz. Prodejci tak mohou na své létačky umístit kód, který vás přes webový prohlížeč dovede k dalším potřebným informacím. Praktický příklad: přijdete na zastávku, kde bude umístěn kód SpotCode, mobil ho identifikuje a vyhledá potřebný autobusový spoj.

Na webové stránce SemaCode si můžete stáhnout aplikaci pro chytré telefony a vyzkoušet s ní funkčnost této technologie. Rozeznávání je až překvapivě spolehlivé. Stačí fotomobilem namířit na zubaté kolečko na obrazovce, systém jej okamžitě zachytí a rozpozná ukrytou informaci.

 
Kdypak asi jede autobus? • podívejme se, dům na prodej

Stačí fotomobil

Použití SpotCode se ovšem netýká jen odkazů, může být ale doslova multimediální. Lze takhle například ovládat různé aplikace na monitoru nebo LCD panelu. Výrobce ukazuje použití například na letišti: v hale je umístěna obrazovka se světovou mapou. Prostřednictvím mobilu a SpotCode si příblížíte konkrétní kontinent a vyhledáte destinaci. Zachycením kolečka a následným otočením mobilu můžete zvýšit hlasitost hudby, potáhnutím ovládat posuvnou lištu apod. Prakticky je to ukázáno ve videích na stránkách výrobce.


Speciální aplikace, která se ovládá mobilem

Jak vůbec technologie SpotCode v případě takové intertaktivity funguje? Objektiv fotoaparátu rozezná kód a mobil pošle požadavek prostřednictvím GSM sítě nebo přes Bluetooth na speciální server. Na závěr musíme poznamenat, že se nejedná o žádnou fikci. Platformu SpotCode už v současnosti využívá například Intel nebo univerzita v Cambridge.


Přesně tak to funguje
Diskuze (5) Další článek: Pro kutily: jak vyrobit „běžné“ sluchátko pro N-Gage

Témata článku: Ostatní, Svět, Sušenky, Foto, Spot


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10