Srovnání megapixelů: Nokia, Siemens a Sony Ericsson

Na našem trhu zatím nabízí megapixelový fotoaparát u svých mobilních telefonů pouze tři výrobci. Vybrali jsme zástupce každého z nich a srovnali kvalitu fotografií pořízených při běžném používání. Kdo z trojice Siemens S65, Nokia 6670 a Sony Ericsson S700 obstál nejlépe?
Srovnání megapixelů: Nokia, Siemens a Sony Ericsson
Kapitoly článku
Zatím se jen velmi málo mobilních telefonů na českém trhu může pochlubit integrovaným fotoaparátem s rozlišením jednoho megapixelu. Někteří lidé nechápou, proč se vůbec fotoaparáty do dnešních mobilů dávají a považují je za zbytečnost. Jiní jsou z této skutečnosti nadšeni a už se těší na dobu, kdy integrované fotoaparáty dosáhnou kvalit běžných kompaktních digitálů a nejen na dovolenou jim bude stačit už pouze jediný přístroj.

V rozsáhlém článku o fotografování se Sony Ericssonem S700 jste se mohli dočíst, že je tento model zatím nejlepším mobilním telefonem pro tvorbu fotografií na českém trhu a snímky, které vytváří se dají směle srovnávat s fotografiemi pořízenými levnými digitálními fotoaparáty. V porovnání s dnešními běžnými kompaktními fotoaparáty však disponuje pouze megapixelovým rozlišením. Tím se mohou pochlubit i mobilní telefony jiných výrobců.

Tři nejlepší fotomobily proti sobě

Postavili jsme proto proti současnému nejlepšímu fotomobilu dva jeho jediné konkurenty na českém trhu, co se rozlišení fotografií týče – Siemens S65 a Nokii 6670. Tito dva rivalové se již v podobném duelu střetli, i když byla proti Siemensu postavena Nokia 7610, která má však s jejím decentnějším nástupcem fotoaparát zcela stejný. Nemá cenu proti Sony Ericssonu S700 bojovat v oblasti tvůrčí fotografie, zde nemá soupeře. Nejčastěji jsou fotomobily používané pro tvorbu momentek. Pokud si chcete rychle něco zvěčnit, šáhnete po mobilu a stisknete spoušť, aniž byste příliš pátrali potom, zda máte správně nastavenou bílou, či aktivované bodové ostření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Soupeři na startovní čáře: zleva vždy první Nokia 6670, Sony Ericsson S700 a Siemens S65

Proto jsem se vydal na procházku a v podstatě za chůze jsem s každým telefonem fotil, co se mi zrovna zalíbilo. S Nokií 6670 jsem snímek pořídil na dva stisky kláves i s uložením. Také zpracování snímku probíhalo docela rychle, během několika vteřin jsem měl mobil zpátky v kapse. Siemens rovněž dokázal pořídit fotografii na dva stisky, ale doba potřebná pro zpracování byla již o nějakou vteřinku pomalejší. Při pohotovém focení se Sony Ericssonem jsem rovněž neměl příliš práce. Stačilo otevřít krytku fotoaparátu a tím se rovnou spustil. V poloze naležato si pravý ukazováček hned našel své místo přímo na spoušti a stačilo jen stisknout. Uložení snímku je bleskurychlé, zde oba evropští soupeři ztrácejí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Opět zleva: Nokia 6670, Sony Ericsson S700 a Siemens S65

Co všechno umí?

Každý z dnes testovaných fotomobilů dopřává svému fotoaparátu jiné možnosti nastavení. Nejchudší je v tomto ohledu Nokia, která kromě nastavení rozlišení obrázku neumožňuje v podstatě žádné nastavení obrazu. Nejbohatší nabídku má samozřejmě Sony Ericsson, ale o tom již bylo mnoho napsáno. Siemens nabízí kompromis, nabízí například takové funkce jako je kompenzace expozice a vyvážení bílé.

Při dnešním testu jsem nechal u Sony Ericssonu i Siemensu vyvážení bílé na automatickém režimu. Kompenzace expozice, respektive jasu, je však funkce v obou případech natolik dobře přístupná a významná, že jsem ji při vytváření ukázkových fotografií používal. Při jejím nastavení neztratíte příliš času, takže stále můžeme hovořit o rychle pořízené, momentkové fotografii.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní část Sony Ericssonu (uprostřed) vypadá jako digitální fotoaparát, soupeři jsou čistokrevné telefony

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Každý výrobce se na obroučce chlubí megapixelovým rozlišením


V druhé kapitole si můžete prohlédnout to hlavní - přímé srovnání ukázkových fotografií.

Témata článku: Ericsson, Nokia, Siemens, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Srovnání, Ericsson, Nokia 6670, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, Siemens S65, Mega, Son, Nepříznivé počasí

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Včera | Pospíšil Aleš | 18

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 112