Srovnání mobilů: konec ideálního telefonu

Oživeno Včera jsme v katalogu mobilů na MobilManii udělali jednu zásadní změnu: zrušili jsme srovnání s neexistujícím, tzv. ideálním mobilem. Přečtěte si, co nás k tomu vedlo, a případně pozdvihněte svůj hlas, jste-li proti.
Srovnání mobilů: konec ideálního telefonu

Na srovnávací metodice, kterou v redakcích MobilManie a Mobilit používáme pro hodnocení mobilních telefonů, pracujeme už několik let. Kromě aktualizace databáze také neustále dolaďujeme způsob hodnocení, vymýšlíme nové pohledy na data a rozvíjíme ty staré.

Tato činnost má ale kromě přesnějších výsledků srovnání i jeden nepříjemný vedlejší efekt. Metodika se stává složitější a složitější, v redakci se v ní stoprocentně vyznám asi už jen já sám a nedělám si žádné iluze, že čtenáři mají stoprocentně jasno, co který výsledek přesně znamená. Nyní proto nastal ten správný čas, kdy jsme nahlas řekli STOP a místo dalšího geniálního nápadu, jak srovnávací metodiku rozšířit, jsme raději zapřemýšleli nad jejím zjednodušením.

Konec ideálního telefonu

Způsob hodnocení mobilních telefonů jsem poměrně podrobně popsal v článku, který oznamoval spuštění nového Katalogu mobilů na MobilManii. Nebudu proto nyní vše opakovat a rovnou vysvětlím, kde nastala změna.

Dříve bylo hodnocení mobilních telefonů rozděleno na dvě části. Procentuální výsledek označoval funkční vybavenost vůči neexistujícímu tzv. ideálnímu mobilnímu telefonu, který měl všechny funkce, jež mobilní telefon může mít, a nejlepší možné parametry. Potom jsme ale mobilní telefony hodnotili také slovně, stejně jako ve škole známkami výborný až nedostatečný. Toto hodnocení však už nemělo nic společného s ideálním telefonem, mobily jsme jím srovnávali jen mezi sebou. Jinými slovy: nejlepší současný telefon odpovídal stu procentům a ostatní telefony jsme vztahovali k němu.

Nyní jsme hodnocení vůči ideálnímu telefonu zrušili a nové procentuální vyjádření, které najdete například v Katalogu, se stejně jako slovní hodnocení vztahuje pouze k mobilům, které jsou v databázi. Důsledkem je, že v současnosti nejlepší Sony Ericsson T610 má hodnocení 100 %, na rozdíl od dřívějších 84 %, jichž dosáhl při srovnávání s neexistujícím ideálním mobilem.

Jednoduchost sama

Odstranění ideálního mobilu velmi zjednoduší orientaci v hodnocení. Už zde nebudou dva různé a vzájemně na první pohled nesouvisející výsledky, procentuální hodnota přímo odpovídá slovnímu hodnocení. Pokud telefon získá 100 % (procenta nejsou nic jiného než přepočítané bodové hodnocení), získá známku výborný. Každých dvacet procent dolů sníží slovní hodnocení o stupeň.

Žebříček s pořadím mobilních telefonů zůstal stejný jako dříve. Nezměnila se totiž hodnotící kritéria, ale pouze způsob jejich interpretace - interval bývalých čtyřiaosmdesáti procent se "roztáhl" na celých sto.

Nesouhlasíte? Nesouhlaste

Výsledek zjednodušení srovnávací metodiky si můžete nejlépe prohlédnout v čerstvě aktualizovaném Katalogu mobilů. Excelovou tabulku, kterou používáme jako zdroj dat pro Katalog i pro všechny další přehledy mobilních telefonů, si můžete stáhnout na webu Mobilit, v sekci Srovnání mobilů.

Pokud si myslíte, že starší způsob hodnocení telefonů byl lepší než nová zjednodušená verze, napište nám o tom do diskuse pod článkem.


Všechno je jinak

Z diskuse vyplynulo, že není příliš pochopitelné, když je celkové hodnocení mobilního telefonu posuzováno nezávisle na výsledcích jednotlivých kategorií. Konkrétně u Sony Ericssonu T610 by se podle původního návrhu objevilo tohle:

     Sony Ericsson T610:

     Rozměry, hmotnost, displej: výborný (91 %)
     Výdrž, hardware, ovládání: výborný (93 %)
     Telefonování: výborný (92 %)
     Práce se zprávami: výborný (99 %)
     Organizace času: výborný (100 %)
     Zábava: výborný (86 %)
     Informace a data: výborný (99 %)
     Celkové hodnocení: výborný (100 %)

Uznávám, že není příliš pochopitelné, jako mohl telefon, který získal pouze v jedné kategorii hodnocení 100 %, dostat v celkovém hodnocení plný počet bodů. Proto jsme se rozhodli počítat celkové hodnocení pomocí váženého průměru z výsledků jednotlivých kategorií a Sony Ericsson T610 proto dopadl takto:

     Sony Ericsson T610:

     Rozměry, hmotnost, displej: výborný (91 %)
     Výdrž, hardware, ovládání: výborný (93 %)
     Telefonování: výborný (92 %)
     Práce se zprávami: výborný (99 %)
     Organizace času: výborný (100 %)
     Zábava: výborný (86 %)
     Informace a data: výborný (99 %)
     Celkové hodnocení: výborný (94 %)

Poznámka: v Katalogu mobilů jsou stále starší výsledky, aktualizace proběhne v noci.

Diskuze (79) Další článek: Nesedí vám vyúčtování? T-Mobile vám vrátí peníze!

Témata článku: Ostatní, Srovnání, Sony Ericsson T610, Mobil, Zjednodušená verze, Ideální telefon, Telefon, Konec

Určitě si přečtěte