Srovnání operačních systémů Windows Mobile 2002 a 2003

Windows Mobile je operační systém pro chytré mobilní telefony, se kterým se u nás nejčastěji setkáte u Motoroly MPx200. Nedávno se objevila nová verze s označením 2003. V čem se od starší verze liší, co bylo vylepšeno a co nabízí navíc?
Srovnání operačních systémů Windows Mobile 2002 a 2003

Windows Mobile je operační systém (OS) pro mobilní telefony označované jako smartphony (chytré telefony). Na rozdíl od běžných mobilních telefonů, které jsou vybaveny jen firmwarem, vám operační systém nabízí možnost nainstalovat si do telefonu aplikace, jaké zrovna potřebujete - stejně jako si podobné programy instalujete třeba na vašem počítači.

I když prvenství v OS pro mobilní telefony patří konkurenčnímu Symbianu, přesto se Microsoft se svým Windows Mobile nenechá zahanbit. Na světě se prodává několik desítek druhů telefonů právě s tímto systémem. Ještě rozšířenější pak je Windows Mobile v oblasti PDA, dříve známý jako Pocket PC nebo Windows CE. U nás jste si mohli poprvé koupit Windows v mobilu zhruba před dvěma lety, kdy začal Eurotel prodávat mobil s názvem Eurotel Smartphone. V lednu tohoto roku se pak na pulty českých obchodů dostala Motorola MPx200 a do konce letošního roku by se měl objevit i její nástupce, Motorola MPx220.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola MPx200

První dva jmenované telefony mají OS Windows Mobile 2002, i když od loňského roku Microsoft uvolnil verzi s číslem 2003. Samotná Motorola nejprve pracovala na upgradu svého aktuálního modelu MPx200, ale nakonec od tohoto počínání upustila a novější systém přislíbila až modelu MPx220. Tento krok mnohé majitele MPx200 příliš nenadchnul a některé dokonce přiměl k zamyšlení, díky kterému se před několika týdny na internetu objevila instalace Windows Mobile 2003 pro MPx200. Několik hodin po uveřejnění informace vypukly v internetových fórech bouřivé diskuze, co nové Windows vlastně nabízí, v čem jsou lepší a v čem nikoli. I když samotných změn není tolik, jako když Microsoft přijde s novými Windows pro PC, přesto stojí zato si některé z nich projít a okomentovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Motorola MPx220

Asi největší změny si vysloužila aplikace Inbox pro práci s SMS a e-maily, mimochodem si o ty změny doslova koledovala. Ve verzi WM2002 jste měli k dispozici jen jednu složku pro přijaté SMS i e-maily. E-mailový účet jste navíc mohli mít nastaven pouze jeden. Navíc obrazovka pro psaní e-mailu i SMS byla shodná, proto jste u psaní SMS měli v záhlaví nesmyslně i kolonky typu Copy a Subject. Pokud jste o svých odeslaných SMS chtěli mít přehled v podobě doručenek, museli jste doručenku zapnout pro každou zprávu zvlášť. Narozdíl od tohoto opravdu nepříjemného řešení nabízí novější WM2003 složky pro kolik jen e-mailových účtů chcete, samozřejmě také jednu pro SMS a jednu pro ActiveSync. Mírně bylo upraveno (přeházeno) i ovládací menu, tak že akce Delete se z třetí pozice dostala na první, což ve výsledku příjemně ulehčuje mazání více zpráv po sobě.


Psaní zpráv je ve WM2002 univerzální jak pro SMS, tak pro email - proto u psaní SMS zbytečně překáží políčka „CC:“ a „SUBJ:“ • psaní SMS ve WM2003 je mnohem příjemnější - číslo napíšete přidržením příslušné klávesy

U psaní SMS zmizely kolonky Nadpis zprávy a adresy pro zaslání kopie. A zapnutí doručenek je tentokrát trvalé. Nebyl by to ale náš milovaný Microsoft, kdyby nás něčím nepřekvapil - trvalé zapnutí doručenky je bráno v potaz pouze pokud píšete novou zprávu, ovšem pokud někomu na zprávu odpovídáte, musíte pro každou odpovídající SMS zapnout doručenku zvlášť. Když už jsme u zpráv, musím zmínit i jednu nepříjemnou chybu WM2003. Aplikace pro odesílání a přijímání MMS není součástí systému a software, který práci s MMS umožňoval, pod WM2002 nejde v novějším OS nainstalovat. Bohužel zatím žádný další neexistuje, což znamená, že na MMS můžete s Win2003 zatím zapomenout.

 
Ve WM2002 máte emaily i sms v jedné složce a bohužel můžete nastavit jen jeden emailový účet • ve WM2003 můžete mít libovolný počet emailových účtů, z nichž každý má svou složku, včetně SMS a složky pro emaily z Outlooku


Struktura menu u zprávy se lehce pozměnila. Pokud chcete smazat zprávu ve WM2002 tak musíte stisknout tlačítko menu, poté třikrát tlačítko dolů a ještě tlačítko pro potvrzení • u WM2003 stačí stisknou tlačítko menu a tlačítko pro potvrzení

Dalších výrazných změn se dostalo aplikaci pro brouzdání internetem nazvané Internet Explorer. Vzhledově jde jen o několik drobností, z nichž oceníte asi jen možnost zobrazení stránky ve třech módech: Default, One Column a Desktop. V praxi to vypadá tak, že typ Desktop vám stránku zobrazí stejně, jako by ji zobrazil váš počítač, One Column stránku přeformátuje do jednoho sloupečku o stejné šířce, jako je šíře displeje mobilu, a Default stránku jednoduše ořeže jen na text a obrázky a s nějakým formátováním vzhledu už si nedělá starosti. Významnější změnou IE je rozšířená podpora scriptů, díky kterým už teď zobrazíte téměř každou stránku.


Internet Explorer ve WM2003 formátuje stránky přesněji a podporuje větší množství kódování a typů stránek než WM2002

Dalším rozdílem mezi WM2002 a WM2003 je širší podpora nejrůznějších kódování a protokolů, kterou bych raději vzhledem ke složitosti přeskočil a odkázal zkušenější čtenáře na www.windowsmobile.com.

Tím samozřejmě výčet změn zdaleka nekončí, i když ty další už nejsou tak rozsáhlého charakteru. Přesto na některé ještě upozorním. Pokud píšete nějaký text a chcete v něm napsat číslo, nemusíte příslušné tlačítko mačkat čtyřikrát po sobě, stačí ho trochu déle podržet a číslo se napíše. Z počítačových WinXP převzal WM2003 vlastnost na potvrzení instalace, pokud právě instalovaný program pochází z neznámého zdroje. Velkým plus je nově také podpora a editace kontaktů na kartě SIM přímo z aplikace pro správu kontaktů. Spíš jen grafický užitek má funkce pro vyhlazování písma, tzv. ClearType, lze ale s trochou námahy vypnout. U MPx200 pak WM2002 trpěl velkým neduhem v podobě prodlevy mezi otevřením mobilu a samotným přijetím hovoru. Tato prodleva se pokaždé lišila a pohybovala se mezi 1 až 5 sekundami, což bylo ve výsledku velmi nepříjemné. Ve WM2003 naštěstí proběhne přijetí hovoru ihned po otevření telefonu. Pro vyzváněcí melodie přibyla podpora formátu WMA a kromě známého Solitaire je v základu nainstalována i hra Jawbreaker.

Existuje ještě několik dalších změn, o kterých se pravděpodobně Microsoft ani nezmiňuje, ale jejich funkce už jen málokoho ovlivní při výběru mezi Windows Mobile 2002 nebo novějšími Windows 2003.

Rozhodnutí, zda je pro vás výhodnější ten či onen operační systém, nechám na vás. Chtěl bych vás jen ještě upozornit, že součástí přeinstalace je také tzv. hard reset, což je vlastně vymazání všech dat a nastavení z vašeho telefonu. Data se pak dají do telefonu dostat docela jednoduše díky synchronizaci s Outlookem, ale s nastavením už je to horší především z důvodu nekompatibility většiny Backup aplikací mezi staršími a novějšími Windows. Taktéž samonastavovací SMS nějak u WM2003 nefungují (dokonce ani nepřijdou) a veškeré nastavení typu wap, GPRS, e-mail a podobně už musíte provést ručně.

Diskuze (26) | Můj mobil: Philps Fisio 825

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Srovnání, Eurotel Smartphone, Eurotel Smartphone II, Motorola MPx200, Motorola MPx220, Instalace Windows, Operační systém, Opera, Rozšířená podpora, Mobil, Windows Mobile, Třetí pozice, Systém

Určitě si přečtěte

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

ČD aktualizovaly aplikaci, In karta může konečně do mobilu. Vytvoříte ji zdarma

** Stojíte o In kartu, ale nikdy se vám nechtělo ji složitě vyřizovat? ** S aplikací Můj Vlak je to snadné, fyzicky už kartu potřebovat nebudete ** 25% sleva na tři roky vyjde na necelou tisícovku, pro mladé 490 Kč

Včera | Pospíšil Aleš | 15

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

Tohle bude hit roku 2018. Čtečka v displeji je pomalejší, ale stejně ji budete chtít

** Vivo všem vypálilo rybník, má první smartphone se čtečkou v displeji ** Vivo začne prodávat v prvním čtvrtletí a brzy dostane řadu konkurentů ** Čtečka od Synaptics pracuje s OLED panely, IPS displeje mají smůlu

15.  1.  2018 | Chroust Martin, Kůžel Filip | 108