Srovnávací test mobilů: co říkáte na novou metodiku?

Před čtrnácti dny jste na MobilManii mohli vyplnit anketu, která byla podkladem pro novou metodiku srovnávacích testů. Anketu jsme vyhodnotili a betaverze nové metodiky je k dispozici vašim připomínkám.
Srovnávací test mobilů: co říkáte na novou metodiku?
Před čtrnácti dny jste na MobilManii mohli vyplnit anketu, která byla podkladem pro novou metodiku srovnávacích testů. Anketu jsme vyhodnotili a betaverze nové metodiky je k dispozici vašim připomínkám.

Napřed bych chtěl znovu vypíchnout zásadní vlastnosti našich srovnávacích testů:

  • Metodika je otevřená a bude volně dostupná (pravděpodobně na webu Mobilit) – samozřejmě se zachováním všech autorských práv. Každý si bude moci ověřit, jak jsou jednotlivé přístroje hodnoceny.
  • Všechny vlastnosti jsou hodnoceny výpočtem, nejde o subjektivní test.
  • Výjimkou je pouze sekce „Redakční hodnocení“, ve které jsou členy redakce hodnoceny exaktně nevyčíslitelné parametry mobilu. Výsledek hodnocení v této sekci však bude ve výsledcích viditelně oddělen.
  • Váhy u jednotlivých hodnocených parametrů jsou průměrem názorů téměř tří set čtenářů MobilManie.cz
  • Srovnávací metodika se neustále bude vyvíjet – rozšiřovat.

Co jsme zjistili z ankety

V anketě mohli čtenáři MobilManie rozhodnout, kterým směrem jít v několika sporných otázkách:

Rozdělení funkcí na standardní a nadstandardní: přestože se většina respondentů vyjádřila, že by funkce chtěla rozdělit, průměrné váhy byly pro obě kategorie stejné. Rozdělení proto nemělo smysl, proto jsme nakonec funkce nerozdělili.

Redakční „subjektivní“ hodnocení: přesvědčivě jste rozhodli, že ergonomii máme v redakci hodnotit a i když v otázce atraktivity výsledek nebyl tak jasný, přesto převážila pozitivní odpověď.

Jedna velká databáze, nebo jednotlivé kategorie? Zvolili jste, abychom různé kategorie mobilů hodnotili zvlášť. V současné verzi metodiky jsme rozdělení do kategorií ještě nepřipravili, ale počítáme s ním.

Pomozte nám doplnit tabulku parametrů

Ale teď už k vlastnímu srovnání. Jeho základem je tabulka Microsoft Excelu, kterou si můžete stáhnout a prohlédnout: Na první pohled poznáte, že jde zatím o betaverzi metodiky: zejména podle žlutých políček na listu „T“. Jejich obsah se nám buď nepodařilo zjistit, nebo si jím nejsme úplně jisti. A zde bych vás chtěl požádat o jednu věc: pokud víte, čím žlutá políčka doplnit, napište mi to prosím na e-mail marek.lutonsky@cpress.cz.

Na stejný e-mail můžete psát i v případě, kdy objevíte chybnou informaci (zatím nám šlo spíš o metodiku než o výsledky) a také s dalšími připomínkami k metodice. V tabulce jsou uvedeny vlastnosti, které mobilům určil jejich výrobce: například Nokia 3210 v ní nemá vibrace, přestože je lze doplnit, Siemens C35 nemá výměnné kryty, přestože je lze často sehnat.

Metodiku je třeba doladit

Každý parametr mobilního telefonu bylo převeden do čísla z intervalu 1 až 10. Jednička znamená, že hodnocený mobil je v rámci ostatních telefonů velmi špatný, desítka je výborná. Toto číslo bylo vynásobeno váhou, kterou jste parametru určili v anketě. Všechny tyto dílčí výsledky po sečtení vytvoří výsledek, kterým se mobil měří s ostatními přístroji.

Pokud si pozorně prohlédnete výpočty, zjistíte, že některé parametry nevycházejí jen z vah, ale jejich výsledky byly navýšeny. Jedná se o funkce mobilu, které by jinak do výsledku zasáhly jen velmi málo a také o cenu, která se nám vzhledem k ostatním parametrům zdála podhodnocená.

Protože ale nechceme, abychom metodiku dolaďovali jen podle svých názorů – i když se snažíme být co nejobjektivnější, je zde druhá anketa. Zvolte v ní prosím, kolika procenty by se na hodnocení mobilu měly podílet následující složky (snažte se, aby výsledek byl sto procent):

  •     cena
  •     fyzikální vlastnosti (velikost, hmotnost, výdrž ...)
  •     funkce
  •     hodnocení ergonomie a atraktivity

Výsledky zpracujeme a upravíme podle nich metodiku.

Podtrženo

Své připomínky a návrhy k metodice můžete psát do diskuse k tomuto příspěvku, nebo přímo na můj e-mail. Nezatěžujme však diskusi opravami nebo doplňováním tabulky – tyto informace posílejte přímo na e-mailovou adresu marek.lutonsky@cpress.cz.

(Pokud by někdo věděl, jak v MS Excelu zpřehlednit graf na listu „G3“, budu rád, když mi poradí. Nevím, jak docílit, aby u jednotlivých bodů byl přímo název mobilu.)

Diskuze (5) Další článek: Něco pro váš mobil: barevná hudba na stole

Témata článku: Nokia 3210, Stejný e-mail, Test, Mobil, Velká databáze


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21