Srovnávací test mobilů: co říkáte na novou metodiku?

Před čtrnácti dny jste na MobilManii mohli vyplnit anketu, která byla podkladem pro novou metodiku srovnávacích testů. Anketu jsme vyhodnotili a betaverze nové metodiky je k dispozici vašim připomínkám.
Srovnávací test mobilů: co říkáte na novou metodiku?
Před čtrnácti dny jste na MobilManii mohli vyplnit anketu, která byla podkladem pro novou metodiku srovnávacích testů. Anketu jsme vyhodnotili a betaverze nové metodiky je k dispozici vašim připomínkám.

Napřed bych chtěl znovu vypíchnout zásadní vlastnosti našich srovnávacích testů:

  • Metodika je otevřená a bude volně dostupná (pravděpodobně na webu Mobilit) – samozřejmě se zachováním všech autorských práv. Každý si bude moci ověřit, jak jsou jednotlivé přístroje hodnoceny.
  • Všechny vlastnosti jsou hodnoceny výpočtem, nejde o subjektivní test.
  • Výjimkou je pouze sekce „Redakční hodnocení“, ve které jsou členy redakce hodnoceny exaktně nevyčíslitelné parametry mobilu. Výsledek hodnocení v této sekci však bude ve výsledcích viditelně oddělen.
  • Váhy u jednotlivých hodnocených parametrů jsou průměrem názorů téměř tří set čtenářů MobilManie.cz
  • Srovnávací metodika se neustále bude vyvíjet – rozšiřovat.

Co jsme zjistili z ankety

V anketě mohli čtenáři MobilManie rozhodnout, kterým směrem jít v několika sporných otázkách:

Rozdělení funkcí na standardní a nadstandardní: přestože se většina respondentů vyjádřila, že by funkce chtěla rozdělit, průměrné váhy byly pro obě kategorie stejné. Rozdělení proto nemělo smysl, proto jsme nakonec funkce nerozdělili.

Redakční „subjektivní“ hodnocení: přesvědčivě jste rozhodli, že ergonomii máme v redakci hodnotit a i když v otázce atraktivity výsledek nebyl tak jasný, přesto převážila pozitivní odpověď.

Jedna velká databáze, nebo jednotlivé kategorie? Zvolili jste, abychom různé kategorie mobilů hodnotili zvlášť. V současné verzi metodiky jsme rozdělení do kategorií ještě nepřipravili, ale počítáme s ním.

Pomozte nám doplnit tabulku parametrů

Ale teď už k vlastnímu srovnání. Jeho základem je tabulka Microsoft Excelu, kterou si můžete stáhnout a prohlédnout: Na první pohled poznáte, že jde zatím o betaverzi metodiky: zejména podle žlutých políček na listu „T“. Jejich obsah se nám buď nepodařilo zjistit, nebo si jím nejsme úplně jisti. A zde bych vás chtěl požádat o jednu věc: pokud víte, čím žlutá políčka doplnit, napište mi to prosím na e-mail marek.lutonsky@cpress.cz.

Na stejný e-mail můžete psát i v případě, kdy objevíte chybnou informaci (zatím nám šlo spíš o metodiku než o výsledky) a také s dalšími připomínkami k metodice. V tabulce jsou uvedeny vlastnosti, které mobilům určil jejich výrobce: například Nokia 3210 v ní nemá vibrace, přestože je lze doplnit, Siemens C35 nemá výměnné kryty, přestože je lze často sehnat.

Metodiku je třeba doladit

Každý parametr mobilního telefonu bylo převeden do čísla z intervalu 1 až 10. Jednička znamená, že hodnocený mobil je v rámci ostatních telefonů velmi špatný, desítka je výborná. Toto číslo bylo vynásobeno váhou, kterou jste parametru určili v anketě. Všechny tyto dílčí výsledky po sečtení vytvoří výsledek, kterým se mobil měří s ostatními přístroji.

Pokud si pozorně prohlédnete výpočty, zjistíte, že některé parametry nevycházejí jen z vah, ale jejich výsledky byly navýšeny. Jedná se o funkce mobilu, které by jinak do výsledku zasáhly jen velmi málo a také o cenu, která se nám vzhledem k ostatním parametrům zdála podhodnocená.

Protože ale nechceme, abychom metodiku dolaďovali jen podle svých názorů – i když se snažíme být co nejobjektivnější, je zde druhá anketa. Zvolte v ní prosím, kolika procenty by se na hodnocení mobilu měly podílet následující složky (snažte se, aby výsledek byl sto procent):

  •     cena
  •     fyzikální vlastnosti (velikost, hmotnost, výdrž ...)
  •     funkce
  •     hodnocení ergonomie a atraktivity

Výsledky zpracujeme a upravíme podle nich metodiku.

Podtrženo

Své připomínky a návrhy k metodice můžete psát do diskuse k tomuto příspěvku, nebo přímo na můj e-mail. Nezatěžujme však diskusi opravami nebo doplňováním tabulky – tyto informace posílejte přímo na e-mailovou adresu marek.lutonsky@cpress.cz.

(Pokud by někdo věděl, jak v MS Excelu zpřehlednit graf na listu „G3“, budu rád, když mi poradí. Nevím, jak docílit, aby u jednotlivých bodů byl přímo název mobilu.)

Témata článku: Test, Nokia 3210, Mobil

Určitě si přečtěte

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

Huawei Mate 9 Pro: loňská špička s letošní cenou [recenze]

** Bohatá výbava, spousty funkcí a odladěný software ** Na špičku ztrácí chybějící voděodolností ** Celkově doplácí na pozdní uvedení na trh (květen 2017)

8.  10.  2017 | Herodek Martin | 6

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

Alcatel A7: plastem neurazí, výdrží nadchne [recenze]

** Alcatel A7 je plastový telefon nižší střední třídy ** Hlavní lákadlo je 4 000 mAh s několikadenní výdrží. ** Má dostatek výkonu, paměti a stěžovat si nebudete ani na fotoaparát

6.  10.  2017 | Miksa Martin | 4

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 6

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

** Bang & Olufsen vyrábí designová zařízení se špičkovým zvukem. ** Může to platit i o malém a levném Bluetooth reproduktoru? ** Proč má BeoPlay P2 jen jedno tlačítko pro zapnutí?

18.  9.  2017 | Březina Petr | 4

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

Nokia 6: zahřívací kolo před ostrým startem [recenze]

** Čistý Android nemusí znamenat jednoznačné plus ** Absence grafických nadstaveb nevyváží slabší výkon ** S nižší cenovkou by to byla jasná volba v nižší střední třídě

17.  9.  2017 | Herodek Martin | 29

Google Daydream View: Na správné cestě, ale s nedostatkem obsahu [recenze]

Google Daydream View: Na správné cestě, ale s nedostatkem obsahu [recenze]

** DayDream View jsou prémiové VR brýle od Googlu ** Po roce na trhu podporují deset telefonů, další přibydou ** Zpracování, zážitek i používání je na jedničku, obsah zatím chybí **

15.  9.  2017 | Miksa Martin | 4