Stahujeme 10 Mb/s, aneb na rychlosti záleží

V síti rakouského Mobilkomu padl rychlostní rekord, technologie I-HSPA posouvá hranice zase o něco dále!
Stahujeme 10 Mb/s, aneb na rychlosti záleží

Pokud patříte mezi aktivní uživatele mobilních datových přenosů a už vás pořádně štve jejich ubohá rychlost a v neposlední řadě také vysoké ceny, pak snad ani raději nečtěte následující řádky… Stačí se totiž podívat „za humna“ a rázem se ocitneme v jiném světě. Abych byl přesný, ten dnešní výlet bude směrem na jih k našim rakouským sousedům, jejichž operátoři jen neslibují, ale také konají. Ještě více konkrétně půjde o operátorskou jedničku na tamějším trhu – Mobilkom Austria v jehož síti byla otestována nová a doslova pekelně rychlá technologie přenosu dat. Inovaci má „na svědomí“ přední poskytovatel mobilních širokopásmových řešení, společnosti Nokia Siemens Network.

Klepněte pro větší obrázek
Držitel rekordu v nejrychlejším mobilním datovém přenosu

Evoluce v praxi

Ještě než prozradím více, vypravme se v zpět v čase a jen tak pro zajímavost si připomeňme několik významných milníků Mobilkomu. Psal se rok 2000, přesněji to bylo v srpnu, když operátor spustil jako první na světě GPRS. O tři roky později, v dubnu 2003 se Rakušané jako jedni z prvních v Evropě mohli radovat z komerčního spuštění sítě UMTS, rychlá data HSDPA (download až 7,2 Mb/s) přišly v lednu 2006 a cestu inovací uzavírá technologie HSUPA (vylepšení HSDPA, upload až 1,4 Mb/s) spuštěná v únoru minulého roku. V současné době pokrývá Mobilkom rychlými daty 85 % obyvatel a obsluhuje 4 miliony zákazníků, což představuje tržní podíl 40,3 %. Inovace prostě lákají zákazníky a operátorovi se nevede zle, což dokazují i loňské tržby ve výši 1,66 miliardy euro.

Nejdřív I-HSPA, pak LTE

Jistě, LTE (Long Term Evolution) je ještě i ve vyspělých zemích několik let daleko, možná ale zase ne tak daleko. Nokia Siemens Networks a její nová průkopnická technologie Internet High Speed Packet Access vyzkoušená v síti Mobilkomu Austria znamená další milník přenosu dat zaznamenaný v mobilních sítích. Během testovacího přenosu dosáhla rychlost stahování úctyhodných 10,1 Mb/s! Tento vynikající výsledek byl dosažen využitím tzv. „ploché architektury sítě“, což v praxi znamená, že základové stanice HSPA sítě jsou připojeny přímo do sítě internet. V důsledku čehož pocítí uživatelé přistupující k webu menší zpoždění přenosu. Inovační řešení je tedy rovněž v souladu s nároky budoucí technologie známé jako (LTE), podporující rychlosti přenosu dat závratnou rychlostí až 173 Mb/s.

I-HSPA představuje architekturu pro objemný datový provoz a bohaté multimediální využití v bezdrátové síti. Díky zjednodušené ploché architektuře je síť připravena nabídnout konečnému uživateli plnou mobilitu datových služeb, lepší multimédia, hraní her, prohlížení internetu a e-mailu, atd. To vše nákladově-efektivním způsobem. Alespoň takto to vidí Boris Nemsic, generální ředitel Mobilkom Austria a skupiny Telekom Austria a dodává: „Vývoj od GPRS - přes UMTS a HSPA k LTE je důsledná linie v naší síti komplementární strategie“. Spokojenost je ale i na straně Nokia Siemens Networks, která jakožto řídící článek ve standardizaci procesů, jako například 3GPP (3rd Generation Partnership Program) určuje specifikace pro mobilní telefony třetí generace (3G).

Klepněte pro větší obrázek
Rychlá data v Rakousku? Žádný problém, brzy ještě vyšší rychlostí 10 Mb/s

„Je to vzrušující demonstrovat schopnosti naší I-HSPA společně právě s Mobilkomem Ausria, jakožto provozovatele, který vždy udával tón technologických inovací. Jsem hrdý na to, že dokážeme nabídnout technologie zítřka již dnes, což ostatně dokázal náš nejrychlejší datový přenos“, prohlásil Dietmar Appeltauera, člověk zodpovědný za aktivity firmy ve střední a východní Evropě.

Budoucnost mobilních dat u nás?

Jak vidíte, alpská země na jih od nás je v tomto ohledu trochu jinde. Investovat do potřebné infrastruktury se totiž u nás ale vůbec nikomu nechce. Všichni se bojí zda se by investice vrátily, nabízí se tedy řešení spočívající ve spojení sil a společné výstavbě sítě, jenže jak se ukázalo třeba při snaze Vodafonu domluvit partnerství, tak ani tudy cesta zatím nevede. Nechtěl bych v této věci být přehnaně skeptický, ale já osobně zatím nevidím ani to pomyslné světlo na konci tunelu. Nakonec nám stejně nezbude nic jiného než vzít „za vděk“ GPRS/EDGE a čekat do konce roku zda se něco bude dít u našeho nejmladšího operátora. Ten totiž už dlouho slibuje a plánuje sdílenou 3G síť, ale zatím jsme byli svědky jen dvou odkladů.

Diskuze (26) Další článek: Motorola připravuje další mobil ve spolupráci s Ferrari

Témata článku: Ostatní, Vynikající výsledek, Mb/s, Rychlost


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62