Stahujte novou Operu pro Symbian S60

Opera Software uvedla na trh novou verzi oblíbeného internetového prohlížeče pro Symbian S60. Co Opera 8.50 přináší nového? Mimo jiné integrované vyhledávání pomocí Googlu, Password Manager pro ukládání uživatelských jmen a hesel z webových stránek nebo vlastní klávesové zkratky; tím ale výčet novinek zdaleka nekončí.
Stahujte novou Operu pro Symbian S60
Jedním z nejoblíbenějších internetových prohlížečů pro chytré mobilní telefony s operačním systémem Symbian je v současné době Opera. Že jde mobilní Opera prakticky ruku v ruce s klasickou počítačovou distribucí (i když funkční srovnání je nemožné), je již delší dobu patrné. A protože se před nedávnem objevila nová verze pro stolní počítače, mobilní aktualizace na sebe nenechala dlouho čekat.

Zaplaťte a surfujte

Nejvýraznější novinkou počítačové verze 8.50 bylo uvolnění celého softwarového balíčku pod volnou licencí, tedy bez reklamních bannerů a ke stažení zcela zdarma. Tento krok byl logický z důvodu zachování prohlížeče na trhu. V mobilním světě je vše jinak. Opera se stabilně drží na předních pozicích, a není proto zatím ani sebemenšího důvodu licenční politiku měnit. Buď se tedy s Operou za 29 USD spokojíte nebo ji po čtrnáctidenní zkušební lhůtě musíte odinstalovat. Toto samozřejmě neplatí pro uživatele telefonů Nokia 6680, 6681, 6682, N70 a N90, kteří mají Operu předinstalovanou v telefonu jako součást standardní výbavy a mohou tedy využívat výhod plné verze.

Pojďme se nyní v krátkosti podívat, jaké novinky přináší uživateli nová mobilní „osmpětková“ Opera.

Google vládne

Už na úvodní stránce prohlížeče jsou znatelné velké změny. Opera, podobně jako spousta konkurenčních prohlížečů, vsadila na vyhledávač Google a zakomponovala jej přímo do titulní stránky svého browseru. Jednodušeji nyní můžete vyhledávat i z kontextového menu Opery.

  
Informace o licenci • nová úvodní stránka Opery • zadávání výrazu pro hledání

Pro jednoduší práci na webu můžete nyní využít i tzv. Password Manager. Do Password Manageru si prohlížeč ukládá uživatelská jména a hesla zdávaná na různých internetových stránkách, abyste je nemuseli při každé další návštěvě opakovaně zadávat. To s sebou nese jisté riziko zneužití, pokud se cizí osoba dostane k vašemu telefonu. Naštěstí můžete Password Manager natrvalo deaktivovat nebo před půjčením telefonu smazat všechna citlivá data v nabídce Tools pod položkou Private data.

 
Možnosti práce se soukromými daty

Na stahování dat ze sítě slouží funkce Downloads. S obrázky byla práce vždy o něco složitější. V nové verzi je práce s obrazovými soubory opět o něco vylepšena a při zobrazování nebo ukládání obrázků už tak není třeba prohlížeč přepínat do módu pro výběr obrázku. Zvolený obrázek můžete buď uložit do paměti telefonu nebo karty. případně přímo z prohlížeče připojit do multimediální zprávy a odeslat.

   
Práce s obrázky

Klávesové zkratky mají při prohlížení na displejích mobilů velký význam. Pokud si vytvoříte ve zkratkách určitý systém, navigace i práce s prohlížečem je pak o poznání snadnější, především v režimu zobrazení přes celý displej. Nová Opera nabízí možnost nadefinovat si k některým klávesám vlastní akce podle libosti a frekvence jejich používání.

 
Nastavení klávesových zkratek

Jako na webu

To hlavní, co dělá kvalitu prohlížeče a kvůli čemu si jej lidé kupují je ale práce s prostředím. Za prvé jsou to drobná vylepšení technologií pro přizpůsobení webové stránky velikosti mobilního displeje, které s sebou přináší prakticky každá nová verze. Od předchozí verze ale přibyla možnost volby velikosti zobrazení stránky, tzv. zoom. Při prohlížení stačí stisknout klávesu „0“ a na stupnici si vybrat hodnotu od 100 % do 250 %. Je jen škoda, že stránku nelze zoomovat v hodnotách nižších než 100 %, tedy do zmenšeného, ale více přehledného zobrazení.

   
Ukázky různých velikostí zobrazení (100, 150, 200 a 250 %)

Velkého vylepšení se dočkala textová pole. Všechny tyto položky jsou v nyní řešeny jako samostatně editovatelná místa, kde můžete využít všech možnosti, které operační systém Symbian nabízí včetně slovníku T9, kopírování nebo vkládání textů. Mezi klasickou textovkou a psaním slova do vyhledávače Opery tedy neshledáte prakticky žádný rozdíl.

   
Možnosti práce s textovým polem

Nová opera jen pro nové telefony

Poslední novinkou, která se však netýká našich zeměpisných šířek, je podpora několika dalších překladů zakomponovaných přímo v instalaci. Přibyly tak jazyky jako ruština, švédština a další.

Velice podstatnou věcí je fakt, že je Opera 8.50 určena jen pro mobilní zařízení vybavená Symbianem S60 verze 7.0 a vyšší. Vlastníte-li tedy Nokie 7650, 3650 nebo N-Gage, Siemens SX1 nebo Sendo X, budete zklamáni.

Nová Opera přináší několik novinek, které jistě potěší nejednoho uživatele. Především pak oceňuji zakomponování Googlu do titulní stránky prohlížeče, protože není pochyb o tom, že jde o jeden z nejkvalitnějších vyhledávačů dneška. Stále je ale co zlepšovat. Co třeba takový AdBlocker nebo možnost volby vyhledávacího nástroje při hledání z kontextového menu? Dočkáme se někdy v budoucnu?

Novou Operu verze 8.50 najdete na domácích stránkách autora v sekci Downloads.

Diskuze (5) Další článek: Levná líbivost láká: Sony Ericsson J220i, J230i a Z300i (první pohled)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 6680, Nokia N-Gage, Siemens SX1, Švédština, Velké vylepšení


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21