Start nové éry. Google se stal mobilním operátorem

Noční můra klasických mobilních operátorů je zde. Project Fi je představa Googlu o moderní komunikaci.

O čem se už měsíce šušká, se dnes přetavilo v realitu: Google se stal virtuálním mobilním operátorem a očekávání jsou veliká. Google dokázal kompletně změnit celá odvětví, ale má za sebou i řadu projektů, které se nezdařily. Kam se zařadí Project Fi? Změní poněkud zastydlé vztahy mezi běžnými mobilními operátory a jejich zákazníky?

Klepněte pro větší obrázek

Project Fi je virtuální síť založená na kombinaci LTE sítí T-Mobilu a Sprintu, což jsou dva ze čtyř velkých mobilních operátorů, kteří v USA působí. K tomu si přidejte Wi-Fi sítě, Google přes VPN zajistí bezpečnou komunikaci i u těch otevřených. Pak je tu univerzální SIM kartu s telefonním číslem v cloudu a software, který telefonu umožní plynule přecházet mezi jednotlivými technologiemi podle toho, která právě poskytne tu nejlepší konektivitu. Role síťového operátora tak byla redukována na pouhého poskytovatele internetu, o služby se postará Google Fi.

Klepněte pro větší obrázek
Od Aljašky po Mexiko. Mapu pokrytí Projectu Fi si můžete prohlédnout zde.

Telefonní číslo získává charakter uživatelského účtu, což komunikaci posouvá nad rámec jediného zařízení, ve kterém je právě vložená SIM. Přihlásit se a komunikovat tak můžete z tabletu, počítače, chytré televize, nebo z jen na chvíli vypůjčeného smartphonu. Textové zprávy, obrázky, hlas, video, to vše stojí na Hangouts, tedy technologii, kterou má Google dostatečně vyzkoušenou.

Google se svým Fi vymýšlí velké věci a na všechny pouhá instalace nové aplikace nestačí. Stoprocentně bude nová služba fungovat pouze s Nexusem 6, který zvládne univerzální SIM i přechody mezi různými sítěmi. Google se příliš nešíří o tom, jak omezené budou funkce u ostatních smartphonů, ale můžeme předpokládat, že půjde právě o přechody mezi různými sítěmi, a tak když začnete hovor na domácí Wi-Fi, bude lepší ho tam také dokončit (což v praxi není tak zásadní omezení). Potřebné úpravy hardwaru nejsou ani složité, ani drahé, takže by přístroje se 100% podporou Fi měly časem přibývat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přehled nákladů a spotřeby služeb prostřednictvím aplikace.

Tak jak je jiná celá služba, tak se liší i způsob jejího zpoplatnění. Tarif je jediný, za 20 dolarů měsíčně obsahuje neomezené volání a SMS do všech amerických sítí. V ceně je také non-stop infolinka. Internet se platí zvlášť, gigabajt stojí 10 dolarů, což není úplně málo. Hezké je, že Google nepřejal běžnou operátorskou praxi a za nevyužitá data vrátí peníze (tedy např. 1,3 GB = 13 dolarů). To vše bez další operátorské libůstky – smlouvy na dobu určitou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Objednáte si určitý balík dat. Když jej nevyužijete, Google vám vrátí peníze. Když potřebujete víc, přikoupíte další.

Obrovský potenciál Fi spočívá v roamingu. Hned od začátku se bude ve více než 120 zemích komunikovat za domácí ceny. Jediné omezení, na které jsem narazil, je omezení rychlosti internetu na 256 kb/s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mezi těmi „120+“ zeměmi je i Česká republika, zpoplatnění vypadá takto.

Fi za hranice USA

Už jste pochopili, že se služba týká pouze USA a ani pro Američany nebude úplně snadné se do ní dostat, minimálně ze začátku bude nutná pozvánka. Ale není důvod ke smutku, podobně u Googlu začíná většina projektů. Firmě to dává možnost službu kontrolovat, sledovat, učit se, postupně ji nechávat růst a dospívat. Až se jednou Fi vyloupne z beta fáze, nemělo by být zásadně složité přidávat další operátory a další země. …tedy po technické stránce. Složitější už to bude s vyjednáváním a ochotou klasických mobilních operátorů. Dovedu si představit, že to, co Google dnes představil je pro ně něco jako noční můra.

Klepněte pro větší obrázek

Tipnete si, kdy (a jestli vůbec) Google Project Fi přijde až do České republiky?

Diskuze (31) Další článek: Samsung umožní tvorbu schémat pro S6, musíte o ní ale požádat

Témata článku: Google, Operátoři, Virtuální operátoři, Google, Infolinka, Project Fi, Start-up, Obrovský potenciál, Omezení rychlosti, Google +, Jediné omezení, Velký mobil, Non-stop, Běžný mobil, Noční můra, Vložená GPS, Klasický mobil, Nov, Můra, Mobil, Poskytovatel internetu, Celá služba, VPN, Mexiko, Operátor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 19

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

RECENZE: Xiaomi Amazfit Verge — parádu nenadělají, zato funkcemi nadchnou

** Amazfit Verge svými funkcemi nahradí i mnohem dražší konkurenty ** Na jedno nabití vydrží až celý týden - a to i s aktivním vyúžíváním GPS ** S komplikacemi počítejte při synchronizaci s sportovními aplikacemi **

Milan Měchura | 18

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 24

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7