Šťastný konec pro Huawei? Trump obnovil dodávky od amerických firem

Reuters
Šťastný konec pro Huawei? Trump obnovil dodávky od amerických firem | Reuters

Napětí kolem společnosti Huawei významně povolilo. Americký prezident Donald Trump se totiž v rámci summitu G20 V Ósace sešel s čínským prezidentem Si-Ťin-pchingem a dohodli se na obnovení obchodních rozhovorů, aby mohli společně ukončit celní válku. Výsledkem tedy je, že společnost Huawei bude moci znovu od amerických dodavatelů nakupovat produkty, které nejsou problematické po stránce národní bezpečnosti USA.

"Americké podniky mohou prodávat svá zařízení firmě Huawei," řekl Trump na tiskové konferenci. "Mluvíme o zařízeních, se kterými není spojen žádný větší problém týkající se národní bezpečnosti," dodal šéf Bílého domu podle agentury Bloomberg.

Spojené státy v polovině května zařadily Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což ale Huawei dlouhodobě popírá.

Trump dnes také řekl, že americké ministerstvo obchodu bude v příštích dnech jednat o tom, jakým způsobem je vhodné v kauze Huawei postupovat. Naznačil nicméně, že úplné odstranění Huawei z černé listiny bude záviset na vývoji jednání o ukončení obchodní války. "Huawei necháváme na konec," prohlásil.

Čína Trumpova slova ohledně Huawei přivítala, stejně jako američtí výrobci čipů. "Obnovení obchodních rozhovorů a odklad dalších cel nás povzbudily. Těšíme se, že se dozvíme více podrobnosti o prezidentových výrocích ohledně Huawei," uvedl podle agentury Reuters prezident americké asociace polovodičového odvětví SIA John Neuffer.

Společnost Huawei minulý týden varovala, že obchodní restrikce ze strany Washingtonu budou mít negativní dopad na její tržby. List The Wall Street Journal tento týden uvedl, že odstranění obchodních restrikcí proti Huawei je jednou z podmínek Pekingu pro urovnání obchodních sporů s USA.

Obchodní válka mezi USA a Čínou se naplno rozhořela loni v březnu, kvůli sporu trpí světová ekonomika i finanční trhy. Trump po dnešním setkání s čínským prezidentem řekl, že prozatím nehodlá zavádět další cla na dovoz čínského zboží. Dodal, že Čína začne kupovat více amerických zemědělských produktů.

Technologie Huawei využívají všichni tři čeští mobilní operátoři i největší provozovatel telekomunikačních sítí CETIN. Před výrobky čínské firmy varoval vedle amerických úřadů i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Postoj evropských zemí není v této záležitosti jednotný.

Diskuze (143) Další článek: Ani Google, ani Apple. Žebříčku nejhodnotnějších značek dominuje překvapivé jméno

Témata článku: Smartphony, Bezpečnost, Kauza Huawei, Čína, USA, SOB Top, NÚKIB, Trump, Trumpova, Donald Trump, Americká firma, Bílý dům, Obchodní válka, The Wall Street Journal, Čínská firma, Černá listina, Bloomberg, Washington, Trumpová, Povolení, Reuters, Produkt, Šťastný konec, Čínský prezident


Určitě si přečtěte